۸ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۷

حمایت فعالین پتروشیمی از عرضه محصولات در بورس کالا

وزیر صنعت در حالی تلاش مجدد خود را برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا آغاز کرده است که فعالین صنعت پتروشیمی بر لزوم عرضه این محصولات در بورس تاکید کرده و سازوکار بورس را موجب شفافیت در عرضه محصولات پتروشیمی می‌دانند.

بورس کالابه گزارش عیارآنلاین، در روزهای اخیر وزیر صنعت تلاش دوباره خود را برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا آغاز نموده است. نعمت‌زاده در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان قم در ادعایی عجیب گفت: «ارائه پتروشیمی در بورس خلاف قانون بوده و بنده برای رفع این مشکل می‌جنگم، زیرا این امر سبب می‌شود این واحدها مواد پتروشیمی مورد نیاز خود را گران‌تر از قیمت واقعی خریداری کنند و دلالان بهره‌های سنگین را به خود اختصاص دهند». پیش از این، وزارت صنعت، معدن و تجارت در تیرماه ۹۳، با ابلاغ بخشنامه‌ای، مجوز عرضه محصولات پتروشیمی، خارج از بورس کالا را صادر کرد. به گفته قائم‌مقام وزارت صنعت، واحدهای پتروشیمی نباید مجبور به عرضه محصول خود در بورس کالا باشند؛ اما بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در اردیبهشت‌ماه ۹۴، واحدهای پتروشیمی ملزم شدند که محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. با وجود این، اصرار وزارت صنعت بر مواضع خود در این زمینه همچنان ادامه داشت. این موضوع که مورد استقبال برخی ذی‌نفعان پتروشیمی قرار گرفت، با واکنش تولیدکنندگان محصولات نهایی پتروشیمی روبرو شد. در این گزارش به محور نظرات فعالین صنعت پتروشیمی در مخالفت با خروج این محصولات از بورس کالا پرداخته شده است.

شورای رقابت 

تلاش‌های نعمت‌زاده برای خروج پتروشیمی از بورس کالا تا بردن این موضوع به شورای رقابت ادامه یافت که این شورا نیز مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرد. رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در این رابطه، با بیان اینکه خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا پاک کردن صورت مساله است، گفت: «اگر محصولات مهمی همچون پتروشیمی‌ها در بورس کالا عرضه نشوند، عدم شفافیت در اقتصاد ایجاد می‌شود».

اتحادیه سراسری صنایع پلاستیک کشور

مسعود میرزایی، رییس اتحادیه سراسری صنایع پلاستیک کشور ضمن انتقاد از اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمینه لزوم خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، آن را در تعارض با منافع صنایع تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی کشور دانست.

صنایع نساجی ایران

شیبانی، عضو هیأت‌مدیره صنایع نساجی ایران نیز با اشاره به اینکه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا علاوه بر شفافیت بازار، برای صنایع پایین‌دستی یک مزیت به شمار می‌رود، گفت: «با توجه به اهمیت بورس کالای ایران برای صنعت پتروشیمی، به‌خصوص برای فعالان صنعت نساجی کشور، بازگشت به معاملات حواله‌ای به صلاح کشور نیست و اختیاری‌شدن عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران معایب بسیاری دارد که در صدر آنها کاهش عرضه از سوی برخی مجتمع‌های پتروشیمی در بورس و غیرشفاف‌شدن معاملات و قیمت‌های فروش به مصرف‌کنندگان است».

کانون کارگزاران بورس

روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در بورس کالا رانت به کسی تعلق نمی‌گیرد و شرایط همه در معاملات یکسان است، خاطرنشان کرد: «موضوعی که امروز جای تعجب دارد، انتقاد وزارت صنعت از رویدادهایی است که خود این وزارت‌خانه سرمنشأ آن اتفاقات در بورس کالا بوده است. مسئولان نباید مزیت‌های بزرگ بورس کالا برای صنایع کشور را نادیده بگیرند به‌طوری‌که بورس کالا در سال‌های اخیر ریسک معاملات را برای بازیگران بازار به حداقل رسانده است. ما در حال گذار از اقتصاد دستوری و دولتی به اقتصاد آزاد هستیم و از ورود خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در کشورمان سخن می‌گوییم، پس باید به مسائلی چون کشف قیمت کالاها بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا که در دنیا اثبات شده، پای‌بند باشیم».

بنابراین با توجه به اظهار سازمان‌های فعال در حوزه عرضه محصولات پتروشیمی مبنی بر لزوم عرضه این محصولات در بورس کالا، تلاش وزیر صنعت برای خروج آن از بورس کالا از اهدافی سودجویانه در این حوزه حکایت دارد.

** مهدی یاوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: