۸ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
جوانه 48 منتشر شد

دود قاچاق سازمان‌یافته در چشم بازار داخل کشاورزی

قاچاق میوه علاوه بر ضرباتی که به بازار داخلی می‌زند، اثرات سوء دیگری نیز دارد که یکی از مهم‌ترین آن، «ورود آفات قرنطینه‌ای به کشور» است که افزایش حجم سموم مصرفی را به دنبال دارد.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌وهشتمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. دو موضوع قاچاق محصولات کشاورزی و وضعیت تولید و مصرف لبنیات در کشور در این شماره مورد بررسی قرار گرفته است.

دود قاچاق سازمان‌یافته در چشم بازار داخل

میوه قاچاقبهمن‌ماه سال گذشته، توزیع گسترده میوه‌های قاچاق باعث سر و صدای زیادی در رسانه‌های خبری کشور شد و مسئولان را وادار به برخورد با عرضه و توزیع این میوه‌ها کرد. واردکنندگان هم که شرایط را پُرتنش و حساس دیدند، به تجربه‌های گذشته خود روی آورده و دست به اقدامات زیرکانه‌ای در این زمینه زدند؛ در توضیح این مطلب باید افزود که واردکنندگان در پی برخوردهایی که انجام می‌گیرد، میوه‌ها را جا به جا کرده، از استان تهران به استان‌های دیگر می‌برند و در انبارها دپو می‌کنند.

بعد از گذشت چند ماه از برخورد سطحی مسئولین، توزیع میوه‌های قاچاقی در بازار همچنان به‌راحتی انجام می‌شود که و این در حالی است که میزان تولید داخلی میوه به طور کامل نیازهای کشور را جواب می‌دهد. در همین رابطه، معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال شرایط تولید میوه‌های تابستانه مطلوب است، از توزیع محصولات ممنوعه خارجی در بازار انتقاد کرد.

به اعتقاد بیشتر کارشناسان و متولیان امر، واردات غیرمجاز میوه را نمی‌توان قاچاق نامید و محموله‌های بزرگ با کانتینرهای یخچال‌دار جز از مبادی رسمی کشور، نمی‌توانند از راه دیگری آمده باشند. مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران دراین‌باره عنوان کرد: «در باور کسی نمی‌گنجد که محموله‌هایی به این بزرگی را بتوان از جایی جز دروازه‌های اصلی کشور، وارد کرد». همچنین به عقیده رئیس اتحادیه باغداران تهران، واردات [غیرمجاز میوه] در کوتاه‌ترین زمان، با هماهنگی و از طریق سیستم‌های مجهز انجام شده است.

در شرایطی که به نظر می‌رسد میوه به صورت سازمان‌یافته به کشور قاچاق می‌شود، جلسات ماهانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، در سال جاری برگزار نشده است.

ناگفته نماند که قاچاق میوه علاوه بر ضرباتی که به بازار داخلی می‌زند، اثرات سوء دیگری نیز دارد که یکی از مهم‌ترین آن، «ورود آفات قرنطینه‌ای به کشور» است که باعث افزایش حجم سموم مصرفی نیز می‌شود. معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات در این زمینه گفت: «ورود آفات قرنطینه‌ای به کشور و در پی آن افزایش حجم سموم مصرفی، ما را با معضل آلودگی محیط زیست نیز مواجه خواهد کرد».

سرگردانی شیر در میدان تولید و جاده مصرف

خرید تضمینی شیرخام_ قیمت خرید شیرخامصنعت لبنیات در کشور با چالش‌های زیادی دست‌به‌گریبان است؛ به‌گونه‌ای که هم‌اکنون در ایران دو برابر نیاز بازار داخلی، واحدهای تولید محصولات لبنی کوچک و بزرگ وجود دارد که در بهترین حالت با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند. این مسئله حکایت از آن دارد که صنایع لبنی کشور با وضعیت مطلوب خود فاصله درازی دارند.

خبر بی‌استفاده ماندن ۷۰ درصد ظرفیت تولید شیر کشور وقتی دردناک‌تر می‌شود که بدانیم میزان سرانه مصرف شیر کشور، با متوسط جهانی اختلاف قابل توجهی دارد. اسف‌بارتر اینکه طی سال های گذشته، مصرف لبنیات در کشور ۳۵درصد نیز کاهش داشته است. به هر روی، مجامع بین‌المللی متوسط سرانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در سال را برای هر نفر، سرانه مناسبی تلقی می‌کنند که اگر این آمار را مدنظر قرار دهیم، حجم تولید شیر خام باید به بیش از دو برابر وضع فعلی افزایش پیدا کند. در این شرایط که نیاز به افزایش تولید شیر خام در کشور بیش از پیش ضروری می‌نماید، معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادعا نمود که تولید شیر خام مازاد بر نیاز کشور است!

با این اوصاف، اتخاذ سیاست افزایش تولید شیر به عنوان استراتژیک‌ترین سیاست در حوزه تأمین غذا و سلامتی جامعه اجتناب‌ناپذیر است. در این راستا، باید افزود تا زمانی که از همه ظرفیت تولید شیر در کشور استفاده نشود، سلامت افراد جامعه از یک‌سو و رکود در تولید از سویی دیگر گریبان‌گیر کشور خواهند بود. کارشناسان برای افزایش سرانه مصرف و تولید شیر راهکارهای مختلفی را مطرح می‌کنند که از جمله آن‌های می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: تلاش برای افزایش حاشیه سود صنایع تبدیلی، تامین نقدینگی مورد نیاز دامداران و پرورش‌دهندگان گاو شیری برای تامین نهاده‌های مورد نیاز و تعیین شیر به‌عنوان یک کالای استراتژیک در سیاست‌گذاری‌ها و قانون‌گذاری‌ها.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: