۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶
سدّ واردات

بررسی عملکرد وزیر جهاد کشاورزی در سال سوم دولت تدبیر و امید

در هفتمین گزارش از پرونده «فصل برداشت»، با عنوان «سدّ واردات»، عملکرد محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، در دورانی که مردان «تدبیر و امید» اندک‌اندک به «فصل برداشت» عملکرد سه‌ساله خود قدم می‌نهند، این سؤال پیش روی نخبگان قرار دارد که دکتر روحانی و همکارانش تا چه مقدار کشور را از ثمرات اقتصاد مقاومتی بهره‌مند ساخته‌اند؟ بدون شک پاسخ‌گویی به این پرسش، بدون اطلاع از عملکرد دست‌اندرکاران دولت یازدهم میسر نخواهد بود. پرونده «فصل برداشت» به دنبال آن است تا عمکرد دولتمردان را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد تا از قِبَل این امر، میزان انطباق اقدامات مسئولین و اسناد کلان کشور مشخص شود.

در هفتمین گزارش از این پرونده، با عنوان «سدّ واردات»، عملکرد محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

۱۳۹۵۰۶۰۹۰۱

مقدمه

محمود حجتی - وزیر جهاد کشاورزیدوازده ماه گذشته را برای وزارت جهاد کشاورزی باید سال استفاده از قانون انتزاع نامید! با استفاده از قانون مذکور، حجتی دروازه واردات را بر برخی محصولات اساسی کشاورزی بست تا تولید داخل رونق خویش را بازیابد. رونق تولید و کاهش واردات سه کالای اساسی برنج، گندم و شکر، نشان داد که حجتی نقطه هدف خوبی را در خودکفایی محصولات انتخاب کرده است: «مدیریت واردات!»

با وجود مدیریت واردات، بازار محصولات کشاورزی در یک‌سال گذشته روزهای تلخ و شیرینی را گذراند. از اخبار خوشایند بازار شب عید گرفته تا نوسانات قیمت شکر و برخی کارشکنی‌ها در بازار برنج. مرور این اتفاقات نشان می‌دهد که مدیریت واردات به تنهایی نمی‌تواند دوای گرانی‌ها و نابه‌سامانی در بازار باشد. بدون شک «حمایت از افزایش تولید» و «تنظیم بازار» نیز دو ابزار دیگری هستند که با کاربست صحیح آن‌ها می‌توان اوضاع بازار را روبراه نمود؛ لکن این ابزارها به طور کامل در اختیار حجتی و همکارانش قرار ندارد و همین امر موجب برخی ناهماهنگی‌ها و متعاقباً نوسانات در بازار می‌شود.

به‌هرتقدیر وزارت جهاد را می‌توان جزو شاگرد زرنگ‌های کابینه تدبیر و امید در یک سال اخیر پنداشت؛ اگرچه هنوز برخی نقاط منفی در عملکرد این وزارتخانه خودنمایی می‌کند. «واردات نهاده‌ها» یکی از این نقاط منفی است که همچون سدی زمخت سر راه خودکفایی قرار دارد و موجب می‌شود که محصولات خارجی همچنان بر سر سفره‌های غذایی مردم جا خوش کنند! به‌هرروی سال پیش‌رو حجتی و یارانش وظیفه سختی را در ادامه و تکمیل اقدامات گذشته خویش بر عهده خواهند داشت که قطع وابستگی به نهاده‌های بیگانه و هموارسازی صادرات محصولات مازاد، ازجمله این وظایف به شمار می‌رود.

اقدامات

۱. سامان‌دهی واردات برنج

۲. تنظیم بازار مناسب میوه شب عید

۳. مدیریت مناسب واردات شکر با اتکا به قانون تمرکز

۴. حمایت از پرورش ماهی در قفس و ماهی تیلاپیا

۵. گام‌هایی روبه‌جلو در راستای تحقق ارائه پرتال کشاورزی

۶. امحاء ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی

۷. حمایت از تولید دانه‌های روغنی در کشور

۸. اجرای ناموفق طرح خرید تضمینی شیر خام

۹. برنامه‌ریزی و پیگیری سازمان تات جهت تدوین الگوی ارتقای بهره‌وری

۱۰. پیشبرد طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی ایلام و خوزستان

موارد مغفول

۱. عدم شفاف سازی فرصت یا تهدید بودن محصولات تراریخته

۲. مدیریت ناکارآمد در حوزه پیشگیری، شناسایی و درمان بیماری تب برفکی

۳. حمایت ناکافی از توسعه آبخیزداری در کشور

۴. صورت ندادن اقدامی مناسب در راستای بهبود الگوی مصرف مواد غذایی

۵. عدم اصلاح ساختار نهاد متولی کشاورزی

۶. غفلت از کاهش وابستگی در زمینه مرغِ لاین

۷. بدهی‌های دولت در خریدهای تضمینی در یک سال گذشته

۸. رها شدن بنگاه‌های خرد روستایی

تحولات

۱. ایجاد فرصت برقراری رابطه تجاری ایران با روسیه

۲. کاهش میزان واردات برخی محصولات کشاورزی

۳. کاهش میزان صادرات برخی محصولات کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: