رییس سازمان تحقیقات کشاورزی: هدفگذاری برای افزایش شمار شرکت های دانش بنیان کشاورزی به ۱۰۰۰ شرکت

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی عنوان کرد: هدفگذاری برای افزایش شمار شرکت های دانش بنیان کشاورزی به ۱۰۰۰ شرکت

به گزارش عیارآنلاین، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نقل کرد: تا به حال چیزی بالغ بر ۳۵۰ شرکت علم بنیان در حوزه کشاورزی بوجود آمده و هدفگذاری ما حرکت به سمت بوجود آی ۱۰۰۰ شرکت علم بنیان در این قسمت است.

ضیافت انعقاد  ۳۲ قرارداد جابجایی فناوری و علم فنی حوزه کشاورزی به قسمت اختصاصی، صبح امروز در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد. جابجایی این فناوری ها در حوزه های گوناگون از جمله اصلاح و تهیه بذر و نهال، فنی و مهندسی کشاورزی و صنایع غذایی، علوم دامی و دامپزشکی، شیلات، گیاهپزشکی، گیاهان دارویی، گل و گیاهان زینتی و خاک، آب و تغذیه گیاهی به ثمر رسید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩

تصویر و عکس رییس سازمان تحقیقات کشاورزی عنوان کرد:		هدفگذاری برای ازدیاد کمیت شرکت های علم بنیان کشاورزی به 1000 شرکتدکتر اسکند زند؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در جوار این ضیافت با بیان اینکه یکی از برنامه های اصولی ما جابجایی علم فنی به قسمت اختصاصی است، اظهار کرد: تاحالا ۱۲۶ علم فنی به قسمت اختصاصی رسانده شده است و امروز با واگذاری ۳۲ علم فنی دیگر، این کمیت به ۱۵۸ علم فنی خواهد رسید. از این کمیت ۱۰۲ علم فنی در دولت تازه واگذار شده است. سعی ما بر این است که تا پایان سال، ۲۰ علم فنی دیگر هم به قسمت اختصاصی رسانده شود.

وی اضافه کرد: قسمت اصلی ای از علم فنی رسانده شده راجع به شرکت های علم بنیان است و قسمت دیگر هم به شرکت هایی که در آستانه علم بنیان شدن قرار دارد، تعلق می گیرد.

زند تصریح کرد: خوشبختانه تا به حال چیزی بالغ بر ۳۵۰ شرکت علم بنیان بوجود آمده است. هدفگذاری ما به سمت بوجود آی ۱۰۰۰ شرکت علم بنیان در این قسمت است. الان اغلب موسسات و مراکز تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده اند که در داخل خود یک مرکز رشد داشته باشند. مراکز رشد، مکان هایی می باشند که شرکت ها و فکرهای نو در آن بوجود می آند و به تولید فراوان تولید در سطح جامعه می رسند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال ارزیابی برای برآورد بها ریالی علم های فنی واگذار شده می باشیم. تا به حال بیش از ۸۰ درصد این علم های فنی به تولید فراوان رسیده اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی نقل کرد: یکی از اصلی ترین علم های فنی واگذار شده بذر است. تاحالا علم فنی حدود ۸ بذر واگذار شده است. این بذرها راجع به محصولاتی چون حبوبات، ذرت و پنبه بوده و امروز هم علم فنی حدود ۱۱بذر از جمله گندم واگذار می شود.

زند با تاکید بر اینکه صنعت بذر کشور متحول نمی شود مگر اینکه علم فنی تولید آن در اختیار قسمت اختصاصی جا بدارد، اظهار کرد: قسمت اختصاصی به صورت جدی تر و پیگیرتر کار را دنبال می کند و ما نتایج خوبی از واگذاری های اخیر را شاهد بوده ایم.

وی اضافه کرد: امروز همچنین ۳ علم فنی از موسسه رازی واگذار خواهد شد. انشاالله تا پایان ماه ۵ علم فنی دیگر از این موسسه را واگذار می کنیم.

قطعا در آینده یکی از بازوهای قسمت کشاورزی برای مدد به ازدیاد ضریب فناوری در این قسمت، شرکت های علم بنیان و قسمت اختصاصی خواهد بود. چراکه وقتی قسمت اختصاصی به میدان می آید، تولید رونق بیشتری پیدا می کند و این بحث باعث افت وابستگی ما خواهد شد

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خاطرنشان کرد: ما یک طرح خوب با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برای تولید میگوی عاری از مریضی به عمل آوردیم که الان سرگرم واگذاری علم فنی آن می باشیم. همچنین واگذاری علم فنی تولید ماهی تیلاپیا در یزد که در محیط ایزوله شده به ثمر می رسد را در دست داریم.

وی ذکر کرد: هم اکنون ۲۲۲ علم فنی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی احصا شده که سرگرم ارزشگذاری و ارایه آن در فن بازارها می باشیم. انشالله وقتی بها حقیقی آنها معلوم شد به قسمت اختصاصی عرضه می کنیم.

زند دنبال کرد: قطعا در آینده یکی از بازوهای قسمت کشاورزی برای مدد به ازدیاد ضریب فناوری در این قسمت، شرکت های علم بنیان و قسمت اختصاصی خواهد بود. چراکه وقتی قسمت اختصاصی به میدان می آید، تولید رونق بیشتری پیدا می کند و این بحث باعث افت وابستگی ما خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در جواب به سوال خبرنگار سیناپرس مبنی بر اینکه آیا برای پشتیبانی از تولیدات شرکت های علم بنیان هم برنامه ای دارید؟ نقل کرد: ما با ۳۵۰ شرکت علم بنیان در یک ماه اخیر جلسات تخصصی به انجام رساندیم. این شرکت ها را در ۸ گروه طبقه بندی و مشکلاتشان را احصا کردیم. سپس این معضلات را با معاونت های عملی مطرح نمودیم. سعی ما بر این است که به زودی نشست مشترکی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به انجام رسانیم.

وی تصریح کرد: ما در پی این نیستیم که محصولات شرکت های علم بنیان را به گونه ای تهیه بکنیم که از مسابقه باز بمانند بلکه می خواهیم این شرکت ها را تشویق به مسابقه حتی با محصولات دیگر کشورها کنیم. سعی ما بر این است که با مدد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، محصولات اینها را تا جای امکانپذیر در اولویت نهیم.      

منبع:سیناپرس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: