۷ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
متن انرژی 40 منتشر شد

پشتِ‌پای وزارت نیرو به توان نیروگاه‌سازی داخلی

با وجود ابهامات متعدد قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه و انتقاداتی که کارشناسان نسبت به این قرارداد مطرح می‌کنند، مسئولین این وزارت‌خانه همچنان بر انعقاد این قرارداد اصرار دارند.

به گزارش عیارآنلاین، چهلمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. در این شماره، دو موضوع قرارداد وزارت نیرو با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال و همچنین قراردادهای جدید نفتی مورد بررسی قرار گرفته است.

پشتِ‌پا به توان نیروگاه‌سازی داخلی

نیروگاه - شرکت ترکیه‌ایدر روزهای اخیر بحث پیرامون انعقاد قرارداد وزارت نیرو با شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال به مهم‌ترین موضوع این وزارت خانه تبدیل شده است. طبق قرارداد شرکت مذکور ۴ نیروگاه به ارزش ۳ میلیارد دلار در ایران احداث خواهد کرد. مجموع این نیروگاه‌ها ۶ هزار مگاوات ظرفیت دارد. مقرر شده با اجرای آن و در اختیار قرار دادن روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز (معادل ۸۰ درصد میزان کل صادرات گاز کشور) به این شرکت ترکیه‌ای به عنوان سوخت نیروگاه، ظرفیت تولید برق حرارتی کشور ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

با وجود گذشت چند هفته از امضای این قرارداد، مسئولان وزارت نیرو با خودداری از ارائه توضیحات و بسنده کردن به بیان مطالبی کلی درباره آن، نگرانی‌های فعالان صنعت برق درباره ایجاد تبعیض بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی برق را افزایش دادند.

در تاریخ ۳۰ مرداد ۹۵ باقری رییس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ضمن انتقاد از شیوه انعقاد قرارداد با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال اعلام نمود که روند جذب سرمایه خارجی نباید به گونه‌ای باشد که صنعت برق و تولیدکنندگان داخل کشور نادیده گرفته شوند. کشور در ساخت بیش از ۹۵ درصد تجهیزات مورد نیاز تولید، انتقال و توزیع برقبه خودکفایی رسیده است.

وی همچنین اظهار داشت که «چرا این قرارداد شفاف و چارچوب‌های آن مشخص نیست، چرا عنوان نمی‌شود چه امتیازاتی داده شده و چه امتیازی گرفته شده است؟ نباید به دلیل ورود سرمایه خارجی، توانمندی داخل را نادیده گرفت»

باقری خاطرنشان کرده که در شرایطی که مناقصه برگزار شود، ابهامات در مندرجات قرارداد وزارت نیرو و یونیت برطرف می‌شود و شرکت‌های داخلی هم این شانس را دارند که سرمایه گذار خارجی برای خودشان انتخاب کنند.

برخی از کارشناسان و فعالین اقتصادی نیز انتقادهای خود را در مورد این قرارداد اعلام کرده اند. اما در طرف دیگر، وزیر نیرو در دفاع از این قرارداد بیان داشت که هیچ امتیاز بیشتری نسبت به شرکت‌های داخلی به این شرکت خارجی داده نشد، بلکه امتیازاتی هم گرفته شده است. وی همچنین در مورد تعرفه خرید برق از این شرکت گفت که مطابق تعرفه‌های برق در شورای اقتصاد برق تولیدی این شرکت خارجی ۱۵ درصد کمتر از قیمت خریداری شده از شرکت‌های برق داخلی، خریداری خواهد شد.  چیت چیان در تکمیل دفاع خود از قرارداد شرکت یونیت بیان داشت که مذاکره و امضای قرارداد با این شرکت ترکیه‌ای با رعایت تمام ضوابط قانونی خواهد بود و مصوبه شورای اقتصاد را نیز به همراه دارد.

وزیر نیرو همچنین ضمن اعلام آمادگی وزارت نیرو برای انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه با شرکت‌های خصوصی داخلی اظهار داشت که وزارت نیرو خود را متعهد به انعقاد قرارداد با شرکت‌های خصوصی داخلی با همان شرایط قرارداد شرکت یونیت می‌داند و از تمام شرکت‌های داخلی دعوت کرده است که با همین شرایط در عرصه نیروگاه‌سازی وارد شوند.

با وجود انتقادات فراوان به شیوه برگزاری این قرارداد، طرزطلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی، در ۲ شهریور ۹۵ اعلام کرد که به زودی قرارداد ساخت نیروگاه با شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه در ایران مبادله و امضای نهایی خواهد شد. وی همچنین بیان داشت که مجوزهای لازم برای اجرایی شدن این قرارداد همان ابلاغ وزارت نیرو است.

با توجه به ابهامات این قرارداد و لزوم حمایت از توان داخل در ساخت نیروگاه، ضرورت دارد که واگذاری احداث نیروگاه‌های کشور در شرایط امتیازدهی یکسان برای شرکت‌های داخلی و خارجی صورت گیرد.

قراردادهای جدید نفتی، همچنان پرحرف و حدیث

قرارداددولت یازدهم بعد از روی کار آمدن، به دنبال طرح جدیدی برای فروش نفت کشور بود. در همین راستا الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران موسوم به IPC دو سال پس از پایان تدوین بالاخره در ۷ و ۸ آذرماه سال گذشته رونمایی شد که همزمان با موجی از انتقادات از سوی کارشناسان روبرو گردید.

تذکرات پی در پی منتقدین این قرادادها و همچنین بیانات رهبر انقلاب درباره آن باعث شد تا نمایندگان مجلس از هیئت دولت بخواهند که به شکلی جدی‌تر این قراردادها را بررسی کنند. دولت نیز مجدداً موضوع را بررسی و برخی اصلاحات را اعمال کرد اما از ۱۵ موردی که مقام معظم رهبری در ۱۳ تیرماه بر اصلاح آن تاکید داشتند، تنها ۴ مورد در مصوبه جدید دولت لحاظ شد.

در عین حال نمایندگان مجلس هم در ۲۷ مرداد ۹۵ طرحی برای نظارت و اصلاح الگوی جدید قراردادهای نفتی ارائه دادند که باعث نگرانی وزارت نفت شد. ۴۳ نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار ابطال قراردادهای جدید نفتی شدند و از تهیه طرح دوفوریتی خبر دادند که براساس آن دولت مکلف به ابطال قراردادهای جدید نفتی است. در این رابطه موسوی‌لارگانی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اعلام کردکه «اگر الگوی قراردادهای جدید نفتی اصلاح نشود، ناچار به استیضاح وزیر نفت هستیم.» در ادامه‌ی درخواست نمایندگان مجلس برای ابطال قراردادهای نفتی، ۱۳۹ بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور نیز طی نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار بررسی صحیح و جامع مسئله قراردادهای جدید نفتی شدند.

به منظور بررسی دقیق‌تر ابعاد این قرارداد، یکشنبه ۲ شهریور ماه ۹۵ با هماهنگی هیئت رئیسه مجلس، یک جلسه غیرعلنی درباره این قرارداد در مجلس منعقد گردید. قرار بود هیات تطبیق مجلس در این جلسه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت جزئیات قراردادهای جدید نفتی را مورد بحث قرار داده و به جمع بندی برسد. پس از پایان این جلسه درباره قراردادهای جدید نفتی، برخی رسانه‌ها به صورت هماهنگ خبر دادند که الگوی قراردادهای جدید مورد تأیید مجلس قرار گرفت. اما طبق گفته حسن‌وند، رئیس کمیسیون انرژی، مجلس در این باره تصمیمی نگرفته است و این مصوبه باید در هیئت تطبیق تأیید شود.

همزمان با این اما و اگرهای تصویب قراردادهای نفتی، موافقان و مخالفان انعقاد این قرادادها نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند. با تمام این اوصاف قرار است که هیات تطبیق مجلس، نظر نهایی خود را در مورد قراردادهای جدید نفتی ارائه نماید و پس از آن در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود.

سایر اخبار مهم

ظرفیت تولید برق ایران به ۸۰ هزار مگاوات افزایش می‌یابد

همزمان با هفته دولت، ساخت ۱۲ نیروگاه جدید برق با ظرفیت تولید ۶ هزار مگاوات آغاز شد که در صورت بهره‌برداری ظرفیت تولید برق ایران از مرز ۸۰ هزار مگاوات عبور می‌کند.

غفلت برنامه ششم از موضوعات اساسی حوزه انرژی

در لایحه برنامه ششم توسعه به موضوعات قوانین بالادستی حوزه انرژی مانند دوری از خام فروشی نفت و گاز و تکمیل زنجیره ارزش آن، افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر و نوین در سبد انرژی کشور، توسعه میادین نفتی و گاز کشور به ویژه میادین مشترک هیچ توجهی نشده است.

فروش سوخت به ایرلاین‌ها از امروز در ۶ فرودگاه نقدی شد

طبق اعلام رسمی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، فروش سوخت  به ۱۲ ایرلاین شرکت های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، آسمان، ماهان، کیش ایر، تابان، کاسپین، زاگرس، آتا، قشم ایر، معراج، نفت و اترک صرفا به صورت نقدی و استفاده از کارت اعتباری بانکی صورت می گیرد. گسترش این طرح به تمامی فرودگاههای کشور، تا پایان شهریور ماه صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی: مذاکرات ساخت نیروگاه توسط شرکت ترکیه‌ای-بلژیکی نهایی شد

طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی با تاکید بر اینکه مذاکرات با شرکت ترکیه ای-بلژیکی به اتمام رسیده و در حال حاضر امضای قرارداد نهایی منتظر ابلاغ وزارت نیرو است، گفت: ابتدای هفته جاری بر روی مباحث قراردادی با مسئولان ترکیه‌ای جلسه‌ای برگزار شد که بر روی آن با شرکت یونیت به تفاهم رسیدیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس: قراردادهای جدید نفتی استراتژی کشور را تغییر می‌دهد

خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس: الگوی جدید قراردادهای نفتی تغییر استراتژی کشور است و باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
در الگوی قراردادهای جدید نفتی بحث اقتصاد مقاومتی دیده نشده و همچنین خام فروشی نفت را تضمین می‌کند و تداوم می‌دهد چرا که با این قراردادها موظف می‌شویم ۵۰ درصد تولید خود را بابت بازپرداخت به خارجی‌ها بدهیم و آن ۵۰ درصد باقیمانده را نیز مجبوریم بفروشیم لذا درآمدی نمی‌ماند.

چیت چیان: هیچ امتیازی به شرکت ترکیه‌ای داده نشده است

چیت چیان وزیر نیرو درباره برخی اظهارات مبنی بر صدور ضمانتنامه از طرف وزارت اقتصاد برای پرداخت پول شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه که درخواست ایجاد نیروگاه در کشورمان داده است، افزود: هیچ ضمانت یا مذاکره ای در این زمینه با این شرکت نشده و هیچ امتیاز ویژه ای به آن داده نشده است.

نعمت زاده: ایران در ۹۵ درصد صنعت برق خودکفا است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت صنعت برق کشور گفت: امروز کشور در ۹۵ درصد صنعت برق خودکفا است و نیمی از نیروگاه‌های برق کشور با تجهیزات ایرانی ساخته شده است.

ابتکار: سوخت مازوت نیروگاه‌ها تا پایان سال به صفر می‌رسد

ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: ۴۳ درصد سوخت نیروگاه‌ها در سال ۹۲ مازوت بود که این میزان در حال حاضر به ۹ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود این مقدار تا پایان سال به صفر برسد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس: با بنزین تک نرخی وجود کارت سوخت ضرورتی ندارد

میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس:  در حال حاضر چون کارت سوخت استفاده نمی‌شود و بنزین هم تک نرخی شده ضرورتی برای ماندن کارت سوخت وجود ندارد.

رکورد صادرات گازوئیل ایران شکسته شد

از ابتدای امسال تاکنون حجم صادرات گازوئیل ایران با ثبت رشدی بیش از ۴۳۰ درصدی از حدود ۳٫۵ میلیون لیتر در مدت مشابه سال گذشته به حدود ۱۳ میلیون لیتر افزایش یافته است.

شمارش معکوس برای خودکفایی ایران در تولید بنزین

همزمان با آغاز شمارش معکوس بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه در حال ساخت میعانات گازی خاورمیانه، ایران به زودی از واردات بنزین خودکفا خواهد شد.

تداوم حضور چینی‌ها در میادین آزادگان شمالی و یادآوران

منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: بر اساس مذاکرات صورت گرفته، همکاری با شرکت سی ان پی سی آی در فاز دوم توسعه میدان آزادگان شمالی و شرکت سینوپک در فاز دوم توسعه میدان یادآوران ادامه می‌یابد و در سفری که هیئت چینی طی هفته های آینده به تهران خواهند داشت، مذاکرات مربوط به بخش های بازرگانی، اقتصادی و فنی مرتبط با توسعه این میدان ها نهایی می شود.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: قراردادهای جدید نفتی اصلاح نشود، وزیر نفت را استیضاح می‌کنیم

حجت‌الاسلام موسوی‌لارگانی نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: اگر الگوی قراردادهای جدید نفتی اصلاح نشود، ناچار به استیضاح وزیر نفت هستیم. نباید اجازه داد این قراردادها با شرکتهای استعمارگر و وابسته به استکبار منعقد شود، چرا که استقلال کشور ما را زیر سؤال می‌برد.

خطر تحمیل «برجام نفتی» در نشست غیرعلنی مجلس با زنگنه

گزارش تحلیلی فارس/ برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی با وزیر نفت درباره مدل جدید قراردادهای نفتی همزمان با اوج گیری انتقادها درباره بی توجهی این وزارتخانه به تذکرات کارشناسان، نهادهای نظارتی، سران قوا و مقام معظم رهبری در این موضوع، به نگرانی ها درباره تحمیل «برجام نفتی» به کشور دامن زده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: