۷۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت: اکنون ۷۰ درصد مردم کشور بیمه شده‌اند، پیش از طرح تحول سلامت، هزینه بیمه‌ها در سلامت ۳۵ درصد بود ولی در سال اول اجرای طرح تحول سلامت آن را به ۵۱ درصد رساندیم. همچنین تعداد بیمه‌شده‌ها حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است. پیش از طرح تحول سلامت یک‌پنجم مردم کشور بیمه نبودند و پس از اجرای این طرح، بیش از ۱۰میلیون نفر برای بیمه در حوزه سلامت ثبت‌نام کردند

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ‌ایرج حریرچی در همایش دستاوردهای طرح تحول سلامت که امروز (۶ شهریورماه) در اهواز برگزار شد، عنوان کرد:‌ در سال‌های اخیر ایران در شاخص توسعه انسانی ۶۸ درصد رشد داشته و دو برابر کشورهای هم سطح خود در شاخص‌های توسعه انسانی رشد کرده است.

وی افزود:‌ ایران پس از کره جنوبی دومین کشور در رشد انسانی در سطح جهان است؛ ما بالاترین میزان افزایش امید به زندگی را داشته‌ایم که نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است. این توسعه در کشور متوازن بوده است و در تمام استان‌ها کاهش مرگ و میر را شاهد بودیم. این توازن در دهک‌های مختلف نیز وجود دارد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به این‌که طرح تحول سلامت هزینه‌های درمانی مردم را کاهش داده است، تصریح کرد:‌ پیش از اجرای طرح تحول سلامت و در سال ۲۰۱۰ ایران جزو گروه قرمز کشورهای جهان بود و مردم بیشترین هزینه‌ها را در بخش درمان پرداخت می‌کردند. آرزوی ما همواره این بود که پرداختی مردم در هزینه‌های درمان در برنامه‌های توسعه به زیر ۳۰ درصد برسد، ولی همیشه این میزان بالاتر بوده است.

حریرچی ادامه داد: ‌تا پیش از طرح تحول سلامت تنها ۲۰ درصد از مردم از ۸۰ درصد خدمات درمانی استفاده می‌کردند و ۸۰ درصد مردم تنها ۲۰ درصد خدمات در بخش سلامت و درمان را دریافت می‌کردند. بدین ترتیب، وضعیت ما نسبت به کشورهای دیگر مطلوب نبود.

وی ادامه داد: ‌در سال ۹۰ و ۹۱ پدیده نوظهوری شکل گرفت و این بود که برای نخستین بار در چهار دهه اخیر به دلیل فشار مالی و رشد منفی اقتصاد مراجعه مردم به مراکز درمانی کاهش داشت در صورتی که با توجه به پیر شدن جمعیت باید مراجعه افزایش پیدا می‌کرد. در این دو سال مراجعه به پزشک متخصص، پزشک عمومی و آزمایشگاه و در کل مراجعات درمانی، یک تا سه درصد کاهش داشته است.

قائم مقام وزیر بهداشت عنوان کرد: ‌این به معنای آن است که مردم بیمار می‌شدند ولی درمان خود را به تاخیر می‌انداختند یا از آن صرف نظر می‌کردند و این فاجعه‌ای بود که در آن زمان به دلیل شلوغی‌ها به آن کم‌توجهی شده است.

حریرچی عنوان کرد: در سال ۹۱ هزینه‌کرد از محل تولید ناخالص ملی در حوزه درمان و بهداشت کاهش پیدا کرد؛ یکی از مشکلات اصلی در حوزه درمان این بود که درصد کمی از درآمد ناخالص ملی به بهداشت و درمان اختصاص می‌یافت. برای حل این مشکل، در طرح تحول سلامت منابع جایگزینی در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: مجلس قبلی اختصاص ۱۰ درصد از محل درآمد تولید ناخالص ملی به حوزه درمان را تصویب کرد که دولت سابق به آن عمل نکرد. همچنین مجلس اختصاص یک درصد از محل ارزش افزوده سالانه به میزان ۳ هزار میلیارد تومان به حوزه سلامت را تصویب کرده بود. مجلس فعلی نیز با تصویب ۸ هزار میلیارد تومان برای حوزه درمان و بهداشت اقدامی معجزه‌آسا انجام داد.

وی عنوان کرد: یکی از معضلات اصلی پیش از اجرای طرح تحول سلامت، گران بودن دارو و تجهیزات بود که منابع بسیاری صرف آن می‌شد؛ اکنون واردات دارو به کشور ۳۵۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. کمبود دارو نیز یکی از معضلات مهم بود و بحران کمبود اقلام دارویی وجود داشت که دو جلسه در شورای امنیت ملی در این خصوص برگزار شد.

حریرچی گفت: هدف ما این بود که هزینه‌کرد در درمان بیشتر از متوسط کشورهای منطقه باشد. در کشورهای منطقه هزینه‌کرد دولت در حوزه درمان بیش از ۱۰ درصد است ولی در کشور ما ۶ درصد که این رقم فاجعه است. البته این رقم پس از طرح سلامت افزایش پیدا کرده است ولی هزینه‌کرد ما در سال ۹۳ هنوز از هزینه‌کرد در سال ۸۹ کمتر بوده است. با این وجود با این هزینه کم نیز رضایت‌مندی ایجاد  کرده‌ایم و دستاوردهایی به دست آمده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این‌که اکنون ۷۰ درصد مردم کشور بیمه شده‌اند، عنوان کرد:‌ پیش از طرح تحول سلامت، هزینه بیمه‌ها در سلامت ۳۵ درصد بود ولی در سال اول اجرای طرح تحول سلامت آن را به ۵۱ درصد رساندیم. همچنین تعداد بیمه‌شده‌ها حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است. پیش از طرح تحول سلامت یک‌پنجم مردم کشور بیمه نبودند و پس از اجرای این طرح، بیش از ۱۰میلیون نفر برای بیمه در حوزه سلامت ثبت‌نام کردند و ۹ میلیون  و ۸۶۲ هزار و ۲۶۵ نفر بیمه شدند.

وی افزود: آمریکا با ۴ برابر جمعیت ما حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار در حوزه بهداشت هزینه می‌کند و این در حالی است که ما تنها ۳۰ میلیارد دلار در بهداشت هزینه می‌کنیم؛ با این وجود در آمریکا و در یک طرح سلامت طی شش سال تنها ۶ میلیون نفر بیمه شدند.

حریرچی با اشاره به کاهش سهم هزینه مردم در بستری ادامه داد:‌ سهم هزینه مردم در بستری از ۳۷ درصد پیش از طرح تحول سلامت به هشت درصد رسیده است. همچنین تا پیش از طرح تحول سلامت تنها پنج درصد از پزشکان به صورت تمام وقت در مناطق محروم می‌ماندند ولی اکنون ۱۰۰ درصد پزشکان در مناطق محروم می‌مانند.

وی با اشاره به فرسودگی بیمارستان‌های کشور عنوان کرد: ‌ما در بیمارستان‌ها VIP نداریم زیرا اولویت ما فراهم کردن شرایط مناسب در بیمارستان‌های مناطق محروم است؛ اکنون ۶۷ درصد بیمارستان‌های ما فرسوده هستند. در این شرایط تاکید وزیر بهداشت بر استان‌های سیستان و بلوچستان و خوزستان است. باید ابتدا در این مناطق محروم شرایط VIP ایجاد کنیم و اگر این مناطق از مناطق محروم خارج شدند، در بیمارستان‌های دیگر نیز می‌توان اتاق‌های VIP ایجاد کرد.

حریرچی ادامه داد: ‌۵۸ هزار تخت فرسوده در کشور وجود داشته و پس از اجرای طرح تحول سلامت، ۳۹ هزار تخت نوسازی شده است. همچنین تا قبل از اجرای این طرح، با کمبود ۵۷۰۰ تخت آی سی یو در کشور مواجه بودیم که اکنون ۲۴۷۰ تختآی سی یو ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که در این مدت زایمان طبیعی در کشور گسترش پیدا کرده است، گفت: پیش از طرح تحول سلامت و در سال ۲۰۱۱ کشور ما در زایمان سزارین رتبه نخست جهانی را داشت ولی اکنون و با انجام بیش از ۱۰ میلیون زایمان طبیعی توانسته‌ایم آمار زایمان سزارین را حدود ۶٫۵ درصد کاهش دهیم.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به این‌که طرح تحول سلامت در بخش بهداشت نیز اجرا شده است، عنوان کرد:‌ در کشور ۲۰۳۹ خانه بهداشت جدید ساخته شده و بیش از ۱۹۰۰ خانه بهداشت مورد تعمیرات اساسی و بازسازی قرار گرفته‌اند.

حریرچی گفت:‌ اکنون می‌توانیم اعلام کنیم که هیچ روستایی وجود ندارد که باید پزشک داشته باشد ولی پزشک در آن حضور نداشته باشد. به حاشیه شهر نیز توجه جدی شده است و وزارت کشور نیز آمار حاشیه شهر را از ما می‌گیرد. در همین راستا ۱۹۵۵ مرکز سلامت در حاشیه شهر راه‌اندازی شده و بیش از ۲۰۰۰ مرکز دیگر نیز در حال تعمیر است.

وی عنوان کرد:‌ در این طرح از پرداخت‌های غیرقانونی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها جلوگیری شده است. پیش از طرح تحول سلامت، در بخش درمان سالانه حدود ۷ هزار تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به صورت غیرقانونی از مردم دریافت می‌شد ولی اکنون در خصوص جلوگیری از دریافت‌های غیرقانونی می‌توانیم ۹۹ درصد موفق عمل کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت اظهار کرد: ‌هنوز راه درازی در پیش داریم تا به آن مرحله برسیم که بیماران و خانواده بیماران رنجی جز بیماری نداشته باشند. سال‌ها رسیدگی به مردم در حوزه درمان فراموش شده بود و اکنون این طرح با همراهی مقامات بالای نظام و دستگاه‌های مختلف به انجام رسیده است و امیدواریم که با وحدت و کارشناسی و پرهیز از اختلاف جناح‌های سیاسی برای موفقیت طرح تحول سلامت تلاش کنیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: