هزینه پرداخت از جیب مردم در شرایط خطرناک

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت: ایران جزو معدود کشورهایی بود که هزینه پرداخت از جیب بیمار در شرایط خطرناکی است.در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه میزان پرداختی از جیب بیمار ۲ برابر مقدار مد نظر وزارت بهداشت بود و بیمار تنها ۲ درصد خدمات بهداشت را دریافت می‌کرد بیان کرد: پرداختی از جیب بیمار در برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و تقریبا موفق شدیم به سمت هدف‌های مدنظر حرکت کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، ظهر امروز ایرج حریرچی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شاخص‌های زندگی مردم  باید مبنی بر تامین سلامت و بهداشت آنها صورت بگیرد اظهار کرد: ۷۳درصد کشورهای جهان در حوزه سلامت هم سطح کشور ما رشد کرده‌اند.

وی با اشاره به میزان رشد ۲ برابری شاخص توسعه انسانی تصریح کرد: ایران در میان ۱۸۷ کشور دنیا در حل مسائل توسعه انسانی دوم است و کره جنوبی در رتبه اول قرار دارد.

قائم مقام وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: کشور ایران در شاخص‌های افزایش امید به زندگی و کاهش مرگ و میر تا ارزیابی مربوط به پایان ۲۰۱۵ جزء بالاترین کشورهای جهان است.

حریرچی ادامه داد: در بحث کاهش مرگ و میر و افزایش امید به زندگی در همه استان‌ها به صورت متوازن رشد کردیم.

وی با اشاره به توزیع کشورها بر مبنای پرداخت هزینه‌های درمان از جیب بیمار توضیح داد: ۱۹ کشور زیر ۱۰ درصد از جیب بیمار هزینه پرداخت می‌شود این در حالی است که ایران جزو معدود کشورهایی بود که هزینه پرداخت از جیب بیمار در شرایط خطرناکی است.

حریرچی با بیان اینکه در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه میزان پرداختی از جیب بیمار ۲ برابر مقدار مد نظر وزارت بهداشت بود و بیمار تنها ۲ درصد خدمات بهداشت را دریافت می‌کرد بیان کرد: پرداختی از جیب بیمار در برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و تقریبا موفق شدیم به سمت هدف‌های مدنظر حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: با پرداخت هزینه از جیب بیمار چیزی حدود ۷۰۰ هزار نفر را به زیر خط فقر می‌برد این در حالی است که ۲۰ درصد افراد از ۱۰ درصد خدماتی که به آنها ارائه می‌شد استفاده می‌کردند.

حریرچی با اشاره به وضعیت کشور در شاخص‌های تخت بیمارستانی گفت: در این مقوله هنوز به شاخص‌های مدنظر با توجه به رشد جمعیت دست پیدا نکرده‌ایم.

وی با انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور و تاثیر آن در سلامت و بهداشت مردم گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته طی سه سال گذشته میزان مراجعات مردم به پزشک متخصص، آزمایشگاه و بستری شدن ۳ الی ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

حریرچی توضیح داد: کاهش مراجعات بیماران به این معنی است که بیمار قادر به پرداخت هزینه‌های خود نیست، از درمان صرف نظر کرده و یا درمان خود را به دلایل اقتصادی به تاخیر انداخته است.

این مسؤول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر رشد سلامت کشور بالاتر از متوسط رشد سلامت کشورهای منطقه تشریح کرد: در طرح تحول سلامت  در سال ۹۳ به قیمت ثابت کمتر از سال ۹۲ هزینه کردیم اما رضایت‌مندی مردم بیشتر بود.

حریرچی با اشاره به میزان اختصاص درآمد ناخالص ملی به حوزه بهداشت گفت: در دنیا ۳ الی ۱۱ درصد از تولید ناخالص ملی را به حوزه سلامت اختصاص می‌دهند اما در ایران در ۱۰ سال دهه ۷۰ و ۸۰ حدود ۵/۴ درصد و در سال اول اجرای طرح تحول سلامت ۹ درصد به قیمت ثابت و ۵ درصد به قیمت جاری از درآمد تولید ناخالص ملی را به حوزه سلامت اختصاص داده شد.

قائم مقام وزارت بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد: تمام مدیران و مسئولان حوزه بهداشت به منظور حل مشکلات بهداشتی و درمانی مردم دست به دست هم بدهیم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: