تولید ۹۷ درصد داروها در داخل کشور

هاشمی، وزیر بهداشت: دارو نیاز استراتژیک کشور است و تولید داروها را با یک‌چهارم قیمت در کشور انجام می‌دهیم. ۹۷ درصد داروها در داخل کشور تولید می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،  سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی ظهر امروز در حاشیه افتتاح دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران بابیان اینکه برای افتتاح پروژه‌های سلامت منتظر هفته‌ها و روزها نمی‌مانیم، گفت: موظفیم هر روز زودتر که توانستیم پروژه‌ای را به بهره‌برداری برسانیم در اختیار مردم قرار دهیم و به‌محض آماده شدن منتظر روزها و ایام خاص نشویم.

وی با اشاره به تولید ۹۷ درصد داروهای مصرفی کشور در داخل در مورد رویکرد وزارت بهداشت در تأمین داروهای خاص افزود: یک قسمت از داروهای خاص در داخل تولید می‌شود و بلافاصله به بازار منتقل می‌شود و این قسمت مشکل خاصی ندارد.

وزیر بهداشت از وارد شدن چندین دارو در هرماه به بازار دارویی کشور خبر داد و تصریح کرد: ما هیچ دارویی را که پزشکان نسخه نکرده و بیماران استفاده نکرده باشند، رونمایی نکردیم و در همین راستا حدود ۱۰۰ قلم دارو در سال‌های این دولت وارد بازار کرده‌ایم.

هاشمی خاطرنشان کرد: حمایت از بیماران خاص همچنان ادامه دارد و همان‌گونه که در شروع طرح تحول سلامت بود اما بیمارانی متقاضی ورود به بیماران خاص دارند و این بستگی به مجلس دارد که این موضوع را به تصویب برساند تا حمایت و پشتیبانی مالی بیشتری از آن‌ها صورت گیرد.

وی دارو را نیاز استراتژیک کشور و مهم‌تر از گندم دانست و گفت: اگر تولید داخل را نداشتیم باید چهار برابر این مقدار برای داروهایی هزینه می‌کردیم که منشأ آن‌ها کیفیتی متوسط داشت و ما اکنون با یک‌چهارم قیمت دارو را تولید و عرضه می‌کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سرانه مصرف دارو را کمتر از همه همسایگان اطراف عنوان کرد و افزود: سرانه مصرفی دارو در کشور متوسط است اما این به این معنی نیست که مردم دارو بیشتر استفاده کنند چراکه در بعضی از بیماری‌ها به‌ویژه سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها بیشتر از استانداردهای جهانی است و باید کمتر شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: