۴ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۷
وزیر نفت:

الگوی جدید قراردادهای نفتی تنها باید به تصویب هیئت دولت برسد/ بعداز امضاء یک نسخه طبقه‌بندی‌شده به مجلس می‌دهیم

وزیر نفت گفت: الگوی جدید قراردادهای نفتی که شرایط عمومی است، تنها باید به تصویب هیئت دولت برسد و پس از نهایی‌شدن چارچوب، مدتی زمان صرف تهیه پیش‌نویس می‌شود و پس از امضای قراردادها یک نسخه به‌صورت طبقه‌بندی شده به مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه صبح امروز (جمعه، پنجم شهریور ماه) در یک نشست خبری که به‌مناسبت هفته دولت در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد، گفت: ایران در برهم ریختن ثبات بازار نفت نقشی نداشته است، از این رو پس از تحریم‌ها ما اکنون به‌دنبال احیای سهم خود در بازارهای جهانی نفت خام هستیم.

وی درباره حضور در نشست مجمع بین المللی انرژی با تأیید این که در این اجلاس که هفتم و هشتم مهرماه برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد، افزود: زمانی که بی‌ثباتی در بازار ایجاد شد، تولید نفت ایران به‌زحمت به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه می‌رسید و صادرات نفت کمتر از یک میلیون بشکه در روز بود.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است کسانی که ثبات بازار را برهم زدند، بالاترین و اصلی‌ترین مسئولیت را در برگرداندن ثبات به بازار به‌عهده بگیرند.

زنگنه افزود: ایران برای بهبود قیمت و شرایط بازار نفت خام به همکاری با اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ادامه می‌دهد، اما انتظار داریم که حق ما برای احیای سهم از دست رفته خود در بازار نفت در نظر گرفته شود.

وزیر نفت تأکید کرد: احیای سهم از دست رفته ایران در بازار نفت، اراده و خواست ملی مردم ایران است.

زنگنه درباره وضع نهایی الگوی جدید قراردادهای نفتی گفت: کمیسیون تطبیق مصوبات مجلس خواهان انجام اصلاحاتی شده است که این اصلاحات صورت می‌گیرد و پس از تصویب در هیئت دولت دوباره به مجلس ارسال می‌شود.

وی با بیان این که الگوی جدید قراردادی نفت، شرایط عمومی قراردادهاست که نوعی قرارداد بیع متقابل جدید به شمار می‌آید، گفت: در جلسه یکشنبه هفته گذشته (٣١ مردادماه) نمایندگان سؤال کننده از توضیحات ارائه شده قانع شدند و موافقان هم قاطعانه موافقت خود را اعلام کردند و حمایت مطلوبی از این الگوی جدید قراردادی به‌عمل آمد.

وزیر نفت یادآور شد: الگوی جدید قراردادهای نفتی که شرایط عمومی است، تنها باید به تصویب هیئت دولت برسد و پس از نهایی شدن چارچوب، مدتی زمان صرف تهیه پیش‌نویس می‌شود و پس از امضای قراردادها یک نسخه به‌صورت طبقه‌بندی شده به مجلس ارسال می‌شود.

زنگنه گفت: توسعه میدان‌های مشترک و افزایش ضریب بازیافت نفت از میدان‌های قدیمی، اولویت‌های ما در امضای قراردادهای جدید نفتی خواهد بود.

وزیر نفت درباره طرح‌های گازی و پتروشیمی پارس جنوبی با بیان “تحولی که پیش‌بینی کرده بودیم اکنون در حال رخ‌دادن است”، ادامه داد: در فازهای پارس جنوبی بخش‌های خشکی جلوتر از دریاست و شاید تا چهار سال پیش تصور نمی‌شد این تعداد از فازها به بهره برداری برسند، اما شاهد هستیم که فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ و ۱۹ برای بهره برداری آماده می‌شوند.

وی گفت: نصب تجهیزات در بخش خشکی فازهای ١٣، ٢٢، ٢٣ و ٢۴ نیز در حال انجام است و به بهره برداری نزدیک می‌شوند.

زنگنه درباره جلسه‌های دیروز (پنجشنبه، چهارم شهریورماه) در شورای اداری و استانداری بوشهر با حضور مسئولان استانی و برخی نمایندگان مجلس گفت: مسئولان از تعامل میان صنعت نفت و مردم منطقه گفتند و از فعالیت‌های انجام‌شده در زمینه مسئولیت اجتماعی در منطقه راضی بودند.

وزیر نفت با اشاره به ورود سریع به فاز بهره برداری از فازهای پارس جنوبی گفت: آینده خوبی برای آینده منطقه متصور هستیم و باید برای حفظ تولید گاز در این منطقه تلاش کنیم.

وی درباره لایه نفتی پارس جنوبی گفت: امسال باید نخستین مرحله برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی را شاهد باشیم، هرچند که این طرح سالها با تأخیر روبه‌رو بوده است.

زنگنه با ابراز این که پارس جنوبی افزون بر تولید گاز و میعانات گازی، خوراک بسیاری از صنایع پایین‌دستی از جمله پتروشیمی‌ها را تأمین می‌کند، گفت: ما باید نسبت به طرح‌های پتروشیمی در این منطقه و دیگر میدان‌های مشترک نفتی و به‌ویژه در افزایش ضریب بازیافت نفت نگاه توسعه‌ای داشته باشیم.

وی با بیان “همان طور که در اقتصاد مقاومتی تعریف کرده‌ایم، واحدهای پتروشیمی بسیاری امسال و سال آینده وارد مدار تولید می‌شوند”، روند پیشرفت هشت مجتمع ۶۹ هزار بشکه‌ای طرح فراگیر پالایشی سیراف را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: پیشرفت این طرح هم‌اکنون از مرز ۱۰ درصد فراتر رفته، آماده سازی اراضی انجام و خرید لایسنس و طراحی‌های پایه انجام شده است.

زنگنه افزود: اراضی به‌طور متمرکز تحویل شرکت‌ها شده است، شرکت‌ها به‌دنبال مناقصه رفتند و برخی شرکت‌ها تأمین مالی را از طریق فاینانس انجام داده‌اند.

زنگنه گفت: صنعت نفت می‌تواند محرک و پیشران توسعه اقتصادی در کشور باشد و تقاضا برای صنایع ایجاد کند به‌طوری که آنها در پروژه‌های نفتی فعال شوند.

وزیر نفت با تأکید بر این که صنعت نفت باید در تأمین نیازهای کشور و مردم نقش آفرینی کند، ادامه داد: نفت بالاترین حجم درآمد ملی را به نفت واریز می‌کند به‌طوری که پارسال وزارت نفت بابت یارانه‌ها، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض فروش فرآورده‌های نفت و گاز، ۴۰هزار میلیارد تومان به خزانه کشور واریز کرد.

زنگنه گفت: این رقم واریزی به‌غیر از سود سهام و مالیات‌های دریافتی از شرکت‌ها و پولی که بابت فروش نفت خام و میعانات گازی به خزانه وارد می‌شود، بوده است.

زنگنه درباره اختصاص سهم نسل آینده از نفت گفت: این موضوع از سیاست‌های کلی نظام و مقام معظم رهبری به شمار می‌آید و سازوکاری است که در قالب صندوق توسعه ملی دیده شده است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه قرار است ابتدا ۳۰ درصد درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود و سپس این میزان سالانه افزایش یابد که صندوق نیز می‌تواند با ارائه تسهیلات، چرخش پول ایجاد کند.

وزیر نفت گفت: بخشی از پول نفت که اکنون صرف سرمایه گذاری‌های توسعه‌ای، پروژه‌های عمرانی، آموزش و بهداشت و درمان می‌شود، برای آیندگان هم خواهد بود.

زنگنه ادامه داد: در سال ۱۳۷۷ هم مطرح کردم که نباید همه پول نفت را به بودجه اختصاص دهیم که اکنون خوشبختانه این موضوع جا افتاده است و مقام معظم رهبری روی این موضوع حساس هستند و نسبت به برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی حساسیت‌های زیادی نشان داده می‌شود.

وی درباره ۶ طرح اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت گفت: طرح‌های اقتصادی مقاومتی کنونی کوتاه‌مدت هستند و اهداف کوتاه‌مدتی دارند.

زنگنه گفت: نخستین طرح، طرح افزایش تولید از پارس جنوبی است که از آغاز به‌کار دولت یازدهم تاکنون، تولید گاز از این میدان گازی ۱۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته و تا آخر امسال نیز باید ۸۰ تا ۸۵ میلیون مترمکعب به این رقم اضافه شود؛ با تحقق این اهداف تا پایان امسال یا اواخر سال آینده، برداشت ما از پارس جنوبی با قطر برابر می‌شود.

وزیر نفت ادامه داد: برای تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی و برداشت نفت از لایه نفتی این میدان مشترک، از الگوی جدید قراردادی نفت استفاده می‌کنیم.

وی گفت: دومین طرح کوتاه‌مدت اقتصاد مقاومتی، افزایش برداشت نفت خام از میدان‌های مشترک غرب کارون است که در زمان آغاز به‌کار دولت یازدهم، تولید از این میدان‌ها حدود ۷۰ هزار بشکه در روز بود و اکنون بیش از سه برابر شده و به ۲۱۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

زنگنه ابراز امیدواری کرد که تولید نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون تا پایان امسال به ۲۸۰ هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت، طرح سوم را ارتقای توسعه و فناوری در بخش بالادستی به‌ویژه نفت برشمرد و گفت: در این باره ما برای توسعه ۲۰ میدان شامل ۵۲ مخزن نفتی با ۹ دانشگاه و مرکز پژوهشی کشور توافقنامه امضا کرده‌ایم.

وی درباره طرح چهارم گفت: بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی دیگر از طرحهای کوتاه‌مدت اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود که امیدواریم اواخر امسال راه‌اندازی شود.

وزیر نفت طرح راه‌اندازی ۱۲ مجتمع پتروشیمی را پنجمین طرح اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: فکر می‌کنم امسال بیشتر این طرحها به بهره برداری می‌رسد؛ پتروشیمی پردیس تا چند ماه دیگر آماده بهره برداری می‌شود و پتروشیمی‌های کاویان، تخت‌جمشید، پلی‌استایرن، انتخاب و متانول کاوه تقریباً آماده هستند.

وی بر توسعه صادرات گاز نیز تأکید کرد و گفت: ایران برای صادرات گاز به عراق آماده بود، اما طرف عراقی آماده دریافت نبوده است.

وزیر نفت همچنین پروژه‌های عام المنفعه مناطق نفتخیز را از جمله طرح‌های کوتاه‌مدت اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: طرح‌های متعددی در این زمینه افتتاح شده و برخی طرح‌های جدید در دستور کار است.

زنگنه همچنین از تهیه بسته‌ای جدید برای اجرای طرح‌های عام المنفعه در استان‌های خوزستان و بوشهر خبر داد.

وی با بیان این که روند پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی مطلوب است، گفت: من به‌طور دائم این طرح‌ها را دنبال می‌کنم تا به تعهدهایمان عمل کنیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره وضع پرداخت ۲هزار میلیارد تومان از بدهی بابک زنجانی به نفت، گفت: مبلغی در کار نیست و تنها تعدادی اموال است که حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ارزش گذاری شده است و با ۷۹ میلیون دلار هم که از طریق پول نقد است، در مجموع همان مقداری می‌شود که آقای دادستان محترم تهران گفته‌اند یعنی ۲هزار میلیارد تومان.

وی با اشاره به این که این مقدار، یک‌چهارم بدهی بابک زنجانی می‌شود، گفت: از پیگیری جدی مسئولان محترم قوه قضاییه در این زمینه قدردانی می‌کنم.

زنگنه فروش اموال را مشکل خواند و گفت: برخی می‌خواهند این اموال را به‌قیمت کمتری بخرند و فروش این اموال به‌دلیل این که مالکیتش با ما نیست و ما وکالت بلاعزل گرفتیم، دشواری‌هایی دارد.

وزیر نفت درباره گم‌شدن نفتکش در دولت گذشته، این اتفاق را در نتیجه تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: فردی یونانی قرار بود نفتکش‌هایی به نام خودش برای ما خریداری کند که پول را گرفت و سپس مشکلی در تحویل بروز کرد و پول را پس نداد؛ البته با ترفندی وی به ایران آورده و بازداشت شده است.

وی یادآور شد: بسیاری از پول‌های ما در دوران تحریم رفته است؛ این اتفاق‌ها در جابه‌جایی پول‌ها رخ داده است.

زنگنه با اشاره به نمونه‌هایی در این زمینه گفت: در کره جنوبی پول‌های ما با ۱۷ درصد و در چین با ۱۰ درصد ریزش جابه‌جا می‌شده است، به‌طوری که به‌ازای یک میلیارد دلار، ۹۰۰ میلیون دلار دریافت می‌کردیم.

وزیر نفت در این باره گفت: ما اطلاع نداریم که این پول‌ها و ریزش‌ها کجا و به جیب چه‌کسانی می‌رفته است و چه هزینه‌هایی داشته؛ اما متأسفانه ملت ایران این هزینه‌ها را پرداخت کرده است.

وی با اظهار “ما در چین هنوز ریزش پول داریم”، گفت: امیدوارم به‌دنبال سفر اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به چین، این مشکل حل شود.

زنگنه با ابراز “در نفت پرونده‌ای گم نشده است و ما هم دنبال گم‌کردن آنها نیستیم”، گفت: ما پرونده بابک زنجانی را دنبال کردیم و پرونده‌های دیگری مانند خرید دکل از چین معروف به دکل گمشده و خریدهای مشابه دیگری را که بوده است، به قوه قضاییه تحویل داده‌ایم.

وی ادامه داد: پرونده‌هایی هم مانند خرید قیر بوده است که نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان از پول کشور هنوز بازنگشته و این پرونده‌ها در حال پیگیری است.

وزیر نفت با بیان این که برخی پرونده‌ها نیز ناشی از بی‌انضباطی است که البته بی‌انضباطی خود زمینه‌ساز فساد است، یادآور شد: متأسفانه بی‌انضباطی‌ها فراوان بوده است و پرداخت‌های بی‌حساب و کتاب به پیمانکاران، برای ما بدهی‌ها و هزینه‌های زیادی به بار آورده است.

وی گفت: برخی پرونده‌ها ناشی از بی‌انضباطی بوده است و برخی نمی‌خواستند پول‌ها را بازگردانند که البته برخی موارد به‌دلیل تحریم‌ها رخ داد؛ چون نمی‌توانستیم از فروشنده‌های دست اول خریداری کنیم.

وزیر نفت درباره برنامه برای ارتقای سطح ایمنی در صنایع نفت و گاز گفت: بیشتر مجتمع‌های پتروشیمی خصوصی هستند و ما تنها می‌توانیم دستورالعمل‌هایی بدهیم و توصیه‌هایی داشته باشیم و آنها را پیگیری کنیم.

زنگنه گفت: ما می‌توانیم تأکید کنیم این مجتمع‌ها مدیران حرفه‌ای و صاحب صلاحیت داشته باشند، مدیران اچ‌اس‌یی دارای صاحب صلاحیت برگزینند، از سامانه‌های ایمنی قوی استفاده کنند، بر اجرای این سامانه‌ها نظارت کنند و آموزش‌های لازم را مدنظر قرار دهند، تجهیزات مناسب استفاده کنند و مانورهای آمادگی برگزار کنند.

وی ادامه داد: ما ابزار چندانی برای کنترل مجتمع‌ها در اجرای برنامه‌های ایمنی نداریم و برخی متأسفانه فعالیت‌های ارتقای ایمنی را کارهای سرمایه‌ای می‌دانند.

وزیر نفت گفت: ما پس از بحث‌ها و بررسی‌های بسیار یک سیستم تنطیم روابط (رگولاتوری) را برای تصویب به شورای رقابت فرستاده‌ایم که پس از آن در هیئت دولت تصویب می‌شود تا ابزار قانونی به این منظور پیدا کنیم.

زنگنه گفت: قطع خوراک تنها تهدیدی بود که ما برای پتروشیمی‌ها در صورت رعایت نکردن مسائل ایمنی در نظر گرفتیم که البته این کار خوبی نیست، اما تولید خطرساز را باید متوقف کرد.

وی افزود: متأسفانه سطح ایمنی در مجتمع‌های پتروشیمی پایین آمده است و به‌جای توجه به اصول ایمنی بیشتر به سود توجه کرده‌اند.

زنگنه درباره فعالیت‌ها در بخش فراساحل با بیان “امسال سال خوبی داشته‌ایم و شرکت‌های تأسیسات دریایی و ایزوایکو سکوهایی برای فازهای پارس جنوبی ساختند و تحویل دادند”، گفت: برای تحویل کار به این شرکت‌ها باید کار تعریف شود و قراردادهای اجرای پروژه‌ها عملیاتی شود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم تقاضا را برای صنایع تحریک کنیم، باید پروژه‌ها تعریف، منابع مهیا و کارها حمایت شود.

وزیر نفت ادامه داد: چناچه میدان فرزاد بی، لایه نفتی پارس جنوبی، فاز ١١ و دیگر پروژه‌ها راه اندازی شود، شرکتهای فراساحلی می‌توانند خدمات بیشتری ارائه دهند.

برخی می‌خواهند ایران را برای جذب سرمایه بی‌ثبات جلوه دهند

وزیر نفت در بخش دیگری از صحبتهای خود، درباره حذف کارت سوخت گفت: تصمیم‌گیری درباره کارت سوخت در اختیار دولت قرار گرفته و درباره قیمت بنزین هم در دولت تاکنون بحثی نشده است.

وی درباره جذب سرمایه در صنعت پتروشیمی گفت: چه سرمایه داخلی و چه سرمایه خارجی به امنیت نیاز دارد و در شرایطی که برخی رسانه‌ها هر روز درباره نبود امنیت یک بمب خبری منتشر می‌کنند، نمی‌شود جذب سرمایه داشت.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی می‌خواهند ایران را برای سرمایه گذاری بی‌ثبات جلوه دهند در حالی که ایران مظهر ثبات در منطقه است و ما افتخار می‌کنیم که در این منطقه آشوب‌زده، کشوری باثبات داریم و باید قدر این ثبات و امنیت را بدانیم.

وزیر نفت تصریح کرد: برخی تلاش دارند در کشور سرمایه گذاری نشود، اگر لازم باشد نامشان و این که به کجا وصل هستند و از کجا دستور می‌گیرند را اعلام می‌کنم.

زنگنه گفت: پس از اظهارات اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی درباره قراردادهای جدید نفتی، باز عده‌ای بحثهای جدید مطرح کردند که با طرح این مسائل به خارجیها پیام دهند برای سرمایه گذاری به ایران نیایند.

وی از نمایندگان رسانه‌ها برای بازتاب صادقانه اخبار بدون بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی قدردانی کرد و گفت: در این ایام حرف‌هایی درباره ما زده می‌شود که خیلی به‌حق نیست و اگرچه برخی از این حرفها، همکاران ما را تحت فشار می‌گذارد، اما به این شرایط هم عادت کرده‌ایم.

وی وجدان حرفه‌ای در کار را بسیار مهم دانست و افزود: برخی تلاش دارند جلوی کار کردن ما را بگیرند، اما من و همکارانم تلاش می‌کنیم بر اساس آنچه وجدان و مسئولیت قانونی حکم می‌کند، وظیفه خود را انجام دهیم.

زنگنه با ابراز “رسانه‌ها از دید من اهمیت بسیاری دارند”، تصریح کرد: تلاش می‌کنم پس از تصویب کامل الگوی جدید قراردادی نفت، درباره جلسه‌ها و روند تدوین این الگوی قراردادی با رسانه‌ها رودررو صحبت کنم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: