مولاوردی: نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی باید تقویت شود

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بر لزوم پررنگ شدن نقش و سطح مشارکت بانوان در تحقق اقتصاد مقاومتی، تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، شهین دخت مولاوردی روز یکشنبه در همایش ‘نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار’ گفت: لازم است سهم مناسبی برای نقش آفرینی بانوان در برنامه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شود زیرا مشارکت این قشر در برنامه مذکور باعث شکوفایی اقتصادی، اشتغال و جلوگیری از واردات بی رویه به کشور می شود.
وی در عین حال تاکید کرد: نباید انتظار داشت که مشارکت چشمگیر زنان در برنامه های اقتصادی کشور در یک دوره زمانی کوتاه مدت ایجاد شود.
وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب، امسال را به نام سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری کردند و تاکید ایشان همواره بر ایجاد اشتغال، خروج از تورم و رکود بوده است از این رو دولت یازدهم از ابتدای کار خود، این شاخص ها را در دستور کار خود قرار داد و با ابلاغ سیاست های مربوط به برنامه اقتصاد مقاومتی، به شیوه ای نظام مند در پی تحقق این اهداف است.
مولاوردی گفت: برنامه اقتصاد مقاومتی دارای مختصاتی چون درون و برون گرا و دانش بنیان بودن است که در هر کدام از این برنامه ها امکان مشارکت گسترده زنان کشور وجود دارد.
به گفته معاون رئیس جمهوری، بدون مشارکت هوشمندانه زنان نمی توان انتظار داشت که در توسعه زیرساخت ها، اصلاح الگوی مصرف، کیفیت تولید و اقتصاد خانواده توفیقی بدست آوریم زیرا بانوان نقشی اساسی در تشکیل خانواده مصرف گرا، قناعت گرا یا تولید محور دارند.
وی گفت: با اینکه پرشتاب ترین نرخ رشد دانش آموختگی را داریم و ۷۰ درصد کرسی های دانشگاهی کشور هم متعلق به بانوان است اما ۶ میلیون بانوی دانش آموخته هم داریم که سطح مشارکت آنها در فعالیت های اقتصادی و بازار کار کشور حدود ۱۳٫۶ درصد است در حالیکه در کشورهای رشد یافته این رقم حدود ۵۰ درصد می باشد.
مولاوردی افزود: این آمارها نشان می دهد که هنوز نتوانسته ایم فرصت لازم را برای بروز و ظهور شایستگی های بانوان فراهم کنیم اما با برنامه ریزی های بلندمدت و مدون در پی افزایش سطح مشارکت آنها در بازار کار کشور هستیم.
وی این تلقی که اقتصاد مقاومتی خاص دوران تحریم و شرایط ریاضتی است را غلط توصیف کرد و افزود: این برنامه در حقیقت، نسخه شفابخش اقتصاد کشور است و تلاش دولت در سه سال و نیم اخیر برای ریل گذاری اقتصادی کشور هم در همین زمینه بوده که نشانه های ثبات اقتصادی و خروج از رکود نیز گویای این نکته است.
به گفته مولاوردی با ایجاد یک برنامه پویشی چند وجهی و اقتصادی می توان سطح مشارکت زنان را در بازار کار و اقتصاد کشور افزایش داد زیرا اجرای هرگونه برنامه توسعه ای و اقتصادی در کشور بدون در نظر گرفتن مشارکت بانوان، گزاف و هزینه بر است.
همایش «نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار» با هدف بررسی چگونگی نقش آفرینی گروه های مختلف بانوان در تحقق شعار سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» با حضور مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده، محمد نهاوندیان رئیس دفتر ریاست جمهوری، سید حسین هاشمی استاندار تهران و جمعی از مدیران و بانوان شهرستان ری در مجتمع فرهنگی ورزشی فاطمه الزهرا(س) واقع در ضلع جنوبی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد.
در پایان این همایش از بانوان کارآفرین استان تهران تجلیل و قدردانی شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: