“مشاور وزیر کشور: جایگاه امور بانوان در دولت یازدهم ارتقا یافت/۵۰درصد پست های بانوان در فرمانداری ها خالی است”

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: جایگاه امور بانوان در دولت یازدهم ارتقا یافت و اکنون برنامه های مهمی برای بانوان کشور در حال اجراست.

به گزارش عیارآنلاین، فهیمه فرهمندپور ، این مطلب را روز یکشنبه در نشست خبری گزارش عملکرد سه ساله حوزه زنان و خانواده وزارت کشور بیان کرد.
فرهمند پور اظهارکرد: امور بانوان و خانواده تا پیش از فعالیت دولت یازدهم، فقط به امور مناسبتی، تبلیغی و برنامه های حاشیه ای می پرداخت اما اکنون برنامه های مهمی در این امور در حال اجراست.
وی تصریح کرد: بزرگ ترین دستاورد ما که مهم تر از بیش از چند هزار عنوان فعالیت امور زنان و خانواده وزارت کشور است، موضوع گفتمان سازی و ارتقای جایگاه امور بانوان است.

**۵۰ درصد پست های بانوان در فرمانداری ها خالی است
فرهمندپور یکی از دستاوردهای حوزه زنان در وزارت کشور در سه سال فعالیت دولت یازدهم ارتقای تشکیلات حوزه زنان دانست و افزود: دولت اگرچه درصدد کوچک سازی و چابک سازی بود اما یک اتفاق ویژه در وزارت کشور درا ین مدت رخ داد که آن هم ارتقای جایگاه امور زنان بود.
وی یکی از ضعف های موجود در حوزه زنان را پست های خالی به ویژه در فرمانداری ها عنوان کرد و گفت: اکنون در فرمانداری ها پست های خالی زیادی داریم و بخشی از پست های کارشناسان بانوان نیز در فرمانداری ها خالی است.
فرهمندپور با بیان اینکه پر کردن این پست ها به خاطر نبود آزمون های استخدامی است، افزود: فرمانداری هایی که کارشناسان بانوان ندارند کمتر از پنج درصد هستند اما حدود ۵۰ درصد نیروهای فعال در فرمانداری ها مشاوران امور بانوانی هستند که پستی اشغال نکرده اند و در واقع از جایگاه حقوقی و تشکیلاتی برخوردار نیستند.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: اکنون فرمانداری ها از عنوان انشایی برای پر کردن خلا تحت عنوان مشاور فرماندار در امور بانوان استفاده کرده اند ولی این ها جایگاه حقوقی و پست تشکیلاتی ندارند.
به گفته وی، اکنون پست های حوزه بانوان بیشتر از بقیه پست های خالی است. وضعیت اشتغال بانوان در این پست ها در استان های استان های خراسان رضوی، خوزستان و کرمانشاه بهتر از برخی دیگر استان هایی است که پست های خالی زیادی دارند.

**مسائل کودکان به شکل خاص پیگیری شد
فرهمندپور ادامه داد: مسئولان امور بانوان استانداری های کشور به منظور رسیدگی به موضوع اعتیاد بانوان، عضو شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر شدند که تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: طی یک بازه زمانی چهارماهه از تیر تا آبان ۹۴ که امور بانوان در تیرماه به این شوراها پیوستند با تشکیل ۱۰۵ جلسه ،۱۹۵ مصوبه در حوزه اعتیاد و پیشگیری از اعتیاد داشته ایم.
وی ادامه داد: ۱۲۱ طرح از این طرح ها مربوط به موضوع پیشگیری از اعتیاد زنان و دختران بود که ۸۹ طرح آن در همان بازه زمانی چهار ماه اجرا شد، در درمان اعتیاد ۶۴ طرح، حمایت از زنان و دختران بهبود یافته ۳۶ طرح و حمایت از خانواده های معتادان نیز ۲۶ طرح داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: موضوع اعتیاد زنان و آسیب هایی که متوجه زنان دارای افراد معتاد در خانواده شان بود، خیلی جدی پیگیری نمی شد و مسئولان بانوان نیز در این زمینه ورود جدی نداشتند اما با این تصمیم گیری ها اکنون حوزه زنان به این موضوع ورود جدی دارد.
وی به تشکیل کارگروهی تحت عنوان کارگروه تخصصی زنان و خانواده ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها برای رسیدگی به مسائل مربوط به کودکان در کشور نیز اشاره کرد و افزود: این کارگروه با همکاری وزارت کشور و وزارت دادگستری به عنوان ساختار متناظر مرجع ملی حقوق کودک در استان ها مشغول به کار شده است.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: امروز مرجع ملی حقوق کودک در وزارت دادگستری و حوزه بانوان وزارت کشور ادعا می کنند که رصد، پیگیری و هماهنگ سازی موضوع کودکان در بین دستگاه های اجرایی با سرعت شگفت انگیزی در حال انجام است و دستاوردها و عملکردها در این حوزه فوق العاده است.
وی اضافه کرد: موضوع رسیدگی به حقوق کودک در گذشته با یک پراکندگی مواجه بود و وزارت آموزش و پرورش بحث آموزش، وزارت بهداشت موضوع سلامت، بهزیستی وضعیت کار و دستگاه های دیگر نیز برنامه های دیگر حوزه کودکان را انجام می دادند و هماهنگی و نظارت در میان این دستگاه ها نبود که با تشکیل این کارگروه این هماهنگی و همکاری به وجود آمده است.
وی کودکان بازمانده از تحصیل، آسیب دیده، ازدواج زودهنگام آنان و نیز کودکان بی هویت را از جمله موضوعاتی عنوان کرد که در این کارگروه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

** تشکیل کمیته رصد مشکلات بانوان در مراسم اربعین
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده در ادامه به تشکیل کمیته رصد مشکلات بانوان در مراسم اربعین حسینی اشاره کرد.
وی در این خصوص اظهار کرد: مسائل مربوط به زنان در اربعین در سال های گذشته دیده نمی شد به همین دلیل این کمیته تشکیل شد تا موضوع زنان به عنوان یک موضوع جدی قلمداد شود.

** تدوین سند ملی امنیت زنان در روابط اجتماعی
فرهمندپور همچنین به تدوین سند ملی امنیت زنان در روابط اجتماعی با همکاری از سوی وزارت کشور اشاره کرد و گفت: سند راهبردی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی چندین سال معطل مانده بود که حوزه بانوان وزارت کشور این موضوع را در دستور کار خود قرار داد.
وی تصریح کرد: اکنون این سند به امضای وزیر کشور رسیده و تقدیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شده است؛ ضمن اینکه تمامی موارد اصلاحی آن نیز انجام شده اما هنوز تعیین تکلیف نشده است.
وی ادامه داد: ما پیگیری های جدی در این زمینه را انجام داده ایم اما هنوز سند یاد شده نهایی نشده است اما در نهایت این سند را تحت عنوان سند ملی امنیت زنان در روابط اجتماع تدوین کرده ایم.

** برگزاری ۴۵ دوره توانمندسازی مدیران زن
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در ادامه اظهار کرد: همچنین براساس توافقنامه میان معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با وزارت کشور موضوع ارتقای توان مدیریتی زنان مدیر و مسئول در استان ها کلید خورد.
وی ادامه داد: این طرح ، فازبندی شد؛ در فاز نخست ، شناسایی زنان مدیر را انجام دادیم که پس از گذشت پنج ماه بانک اطلاعاتی از زنان تهیه شد؛ برای فاز اول ۲ هزار و ۲۰۰ تن در دوره آموزشی شرکت کردند.
فرهمندپور افزود:از این شمار، ۵۸۱ تن، شامل ۵۰ مدیرکل، ۲۲۰ مشاور امور بانوان، ۳۶ کارشناس مسئول بانوان، سه فرماندار، هشت معاون فرماندار، ۱۹ بخشدار، ۲۲۰ مشاور امور بانوان فرماندار و ۲۰۶ کارشناس امور بانوان استانداری آموزش دیدند ؛ حدود ۶۰۰ تن دیگر از بانوان عضو شوراهای اسلامی شهر و مابقی دیگر بانوان فعال در دستگاه های اجرایی بودند.
وی ادامه داد: بانوان شاغل در بهزیستی، کمیته امداد، سازمان تبلیغات، صدا و سیما، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، امور عشایری، محیط زیست و دانشگاه ها بیشترین شرکت کنندگان این دوره ها را تشکیل دادند.
وی مدت زمان آموزش ها را ۳۵ تا ۴۰ ساعت عنوان کرد و افزود: بخشی از این آموزش ها حضوری و بخشی دیگر غیرحضوری است و سرفصل های این دوره نیز آشنایی با اسناد بالادستی جمهوری اسلامی در حوزه زنان و خانواده، جایگاه زنان در اسناد توسعه و بین المللی، عدالت جنسیتی، توانمندسازی، ارتباطات هدفمند و بین سازمانی و آسیب شناسی زنان است.
وی به یک اقدام وزارت کشور با عنوان سامانه آموزشی برای وارد کردن اطلاعات بانوان مدیرکل در این سامانه اشاره کرد و گفت: بانوانی که در این سامانه ثبت نام می شوند، می توانند از دوره های مختلف آموزشی استفاده کنند، البته اکنون این سامانه در مرحله طراحی است و امیدواریم تا دو ماه آینده به بهره بردای برسد.
فرهمندپور ادامه داد: ۲ هزار و ۲۰۰ بانوی مدیر در ۴۵ دوره آموزشی شرکت می کنند و قرار است در هر دوره ۲ گروه ۲۵ نفره پوشش داده می شود که اولین دوره آن هفته گذشته همزمان با هفته دولت با حضور ۵۴ تن از مدیران کل امور بانوان استانداری ها در اردبیل به مدت سه روز برگزار شد.
وی همچنن تعداد مدیران کل، معاونان و مدیران کل بانوان در استان های کشور را به غیر از استان تهران ۲۴۵ تن عنوان کرد.

** سه موضوع آسیب ها اجتماعی مدنظر وزارت کشور
مشاوروزیر کشور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: بحث آسیب های اجتماعی با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در وزارت کشور به صورت ویژه بررسی می شود و ما با همکاری نزدیک حوزه بانوان وزارت کشور دنبال این موضوع هستیم.
وی اضافه کرد: به همین منظور سه موضوع زنان سرپرست خانوار، آسیب های اجتماعی دختران جوان و آسیب های کودکان به صورت ویژه را بررسی می کنیم.

** تهیه بسته کارشناسی تحت عنوان زن و اقتصاد مقاومتی
فرهمندپور در ادامه به موضوع زن و اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از برنامه های وزارت کشور اشاره کرد و گفت: ما بدون اینکه در حوزه های اقتصادی ورود کنیم قادر به مدیریت و ساماندهای حوزه اجتماعی و فرهنگی نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: به همین منظور شناسایی ظرفیت های زنان برای حضور در عرصه های اقتصادی، شناسایی زنان فعال اقتصادی، ایجاد فرصت برای زنان جهت بازاریابی، شناسایی زنان موفق و کارآفرین، توجه به مسائل اقتصادی زنان روستایی و شناسایی مشاغل خانگی از جمله برنامه هایی است که در حوزه اقتصادی دنبال می شود.
وی ادامه داد: زنان ما در بازاریابی و تولید مشکل دارند به همین منظور مذاکراتی برای حل این مشکل داشته ایم تا در تمام استان ها یک بازارچه دائمی جهت ارائه محصولات تولیدی زنان داشته باشیم.
وی به تهیه بسته کارشناسی علمی تحت عنوان زنان و اقتصاد مقاومتی در امور بانوان وزارت کشور اشاره کرد و افزود: این بسته تقدیم وزیر کشور شده است و قرار است با هماهنگی امور اقتصاد وزارت کشور اعلام نظر نهایی شود تا پس از آن تصویب و اجرایی شود.
فرهمندپور سه دستور کار مهم حوزه زنان را انجام هشت سفر استانی، برگزاری ۴۴ دوره آموزشی و سه نشست با زنان شاخص در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی عنوان کرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: