۵ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
رئیس موسسه سرم سازی رازی:

کمبود واکسن تب برفکی در کشور برطرف شد

رئیس موسسه سرم سازی رازی با بیان اینکه واکسن تب برفکی مورد نیاز کشور تامین شد و در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار گرفت گفت: از مهرماه سالجاری واکسیناسیون سراسری در جمعیت دامی کشور انجام می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمید کهرام در نشست خبری موسسه سرم‌سازی رازی اظهار کرد: با واگذاری امور موسسه سرم‌سازی رازی در قالب هیئت امنایی درآمد سالیانه این موسسه به دو برابر افزایش یافت و به رقم ۱۳۰ میلیارد تومان در سال رسید.

وی افزود: علاوه بر افزایش کمی درآمدهای این موسسه شاهد افزایش کیفی و فروش بیشتر محصولات این موسسه هستیم.

رئیس موسسه سرم‌سازی رازی در ادامه صحبت‌های خود با انتقاد از سازمان دامپزشکی کشور در خصوص اجازه واردات واکسن‌های طیور به شکلی گسترده در کشور گفت: در حالی که ما تولید واکسن طیور را در حدی مورد نیاز کشور و حتی بیشتر داریم واکسن‌های خارجی به راحتی در بازار ما به فروش می‌رسد و رقیبی جدی برای تولیدات داخلی هستند.

وی تصریح کرد: در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل از سازمان دامپزشکی کشور می‌خواهیم که در خصوص نحوه واردات واکسن به کشور تجدید نظر داشته باشد.

کهرام یادآور شد: بازار گسترده بخش طیور ایران در زمینه‌های تولید گوشت سفید و جوجه‌ریزی در دنیا کم نظیر است و شرکتهای خارجی برای حضور در این بازار علاقه فراوانی دارند و آن را به عنوان یک شاخص برای فروش بیشتر محصولات خود به سایر کشورها اعلام می‌کنند.

رئیس موسسه سرم سازی رازی یادآور شد: شرکتهای واکسن‌سازی بخش طیور برای حضور در بازار ایران با دامپینگ قیمت‌های خود را کاهش می‌دهند و حتی برای فروش محصولات خود سودی دریافت نمی‌کنند.

کهرام یادآور شد: بازار ایران در بخش طیور به عنوان یک بازار پرسود برای کشورهای خارجی به حساب می‌آید و برای فروش محصولات خود در ایران برنامه‌ریزیهای درازمدتی انجام داده‌اند.

وی در ادامه در خصوص وضعیت تولید واکسن فلج اطفال به عنوان یکی از تولیدات این موسسه گفت: این واکسن که به صورت قطره  در کشور تولید می‌شود  باعث شده است که در طی ۱۵ سال گذشته حتی یک مورد فلج اطفال در ایران برخلاف سایر کشورهای اطراف وجود نداشته باشد.

* کمبود واکسن تزریقی فلج اطفال در کشور

رئیس موسسه سرم سازی رازی افزود: در شرایط حال حاضر و براساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی مبنی بر انتقال تکنولوژی جدید این واکسن از قطره به چک تزریقی باعث شده است که ما با کمبود واکسن تزریقی در کشور مواجه باشیم.

وی گفت: موسسه سرم‌سازی رازی در حال حاضر به صورت آر اند دی در حال تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در کشور است اما برای تولید شکل جدید این واکسن به صورت تزریقی نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد.

کهرام افزود: در حال حاضر بخش زیادی از نیاز به واکسن تزریقی فلج اطفال از خارج کشور تامین می‌شود اما با ایجاد کارخانه‌های جدید تولید واکسن تزریقی فلج اطفال می‌توانند مانند تولید قطره آن در کشور خودکفا شد.

رئیس موسسه سرم سازی رازی در ادامه در خصوص مشکلات موجود در تامین واکسن تب برفکی گفت: با تغییر کیفیت تولید واکسن تب برفکی و بالا بردن استاندارهای ما در مقطعی از سال گذشته تولیدات ما نصف شد.

کهرام افزود: در ۶ ماهه ابتدای سال جاری براساس نیاز سازمان دامپزشکی کشور واکسن‌های جدید تب برفکی در کشور تولید و به سازمان مربوطه تحویل داده شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص بدهی سازمان دامپزشکی کشور به موسسه سرم‌سازی رازی گفت: سازمان دامپزشکی در سال گذشته قراردادی ۴۰ میلیارد تومانی با موسسه سرم‌سازی رازی داشت اما به موقع نتوانست مطالبات خود را در سال گذشته پرداخت کند و آن را به سالجاری موکول کرد.

رئیس موسسه سرم سازی رازی افزود: در سالجاری براساس قرارداد تنظیم شده با سازمان دامپزشکی ۴۵ میلیارد تومان واکسن تب برفکی تولید شد اما این سازمان در سالجاری نیز هنوز ۳۵ میلیارد تومان به ما بدهکار است.

* بدهی ۳۵ میلیارد تومانی به موسسه سرم‌سازی رازی

کهرام در خصوص دلایل این بدهی سازمان دامپزشکی به سازمان سرم‌سازی رازی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اعتبارات لازم را به سازمان دامپزشکی پرداخت نکرده و این امر باعث شده که این سازمان نتواند بدهی‌های خود را به موسسه ما پرداخت کند.

* ویروس بیماری تب برفکی وحشی است

کهرام در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر ورود سویه جدید بیماری تب برفکی به کشور از مهرماه در دامهای سنگین گفت: ویروس تب برفکی ویروسی است وحشی و کنترل آن بسیار دشوار است و از کنترل یک سویه آن شاهد ورود سویه‌های دیگر این بیماری به کشو رهستیم.

وی افزود: در شرایطی که به دفعات سویه بیماری طب برفکی به کشور وارد می‌شود نمی‌توان آن را کنترل کرد.

* انجام واکسیناسیون سراسری انواع دام از مهرماه

رئیس موسسه سرم سازی رازی یادآور شد: موسسه سرم‌سازی رازی و روناک واکسن‌های تب برفکی موردنیاز شش ماهه امسال را تولید کرده‌اند و سازمان دامپزشکی از ابتدای مهرماه واکسیناسیون سراسری برای مقابله با تب برفکی انجام می‌دهد.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: