معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری:

غفلت تاریخی از جایگاه اقتصادی روستاها جبران می شود

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: مناطق روستایی کشور باید به کانون تولید و رشد اقتصادی تبدیل شوند امری که تاکنون بطور عمده مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش عیارآنلاین، ابوالفضل رضوی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: خوشبختانه دولت یازدهم توجه جدی به توسعه روستایی دارد و در تدوین برنامه ششم توسعه نیز بخش ویژه ای به این موضوع اختصاص یافته است تا روستاهای ما به کانون تولید و ارزش آفرینی تبدیل شوند و روند مهاجرت از روستاها برعکس شود.

وی افزود: اقتصاد روستایی فقط شامل کشاورزی نیست بلکه در عرصه های گردشگری، معدنی، صنایع دستی ، صنایع سنتی هم ظرفیت های گسترده ای برای تولید دارد بطوری که در دو سال اخیر در تحقق رشد مثبت اقتصاد ملی بیشترین سهم از آن اقتصاد روستایی و کشاورزی است.
معاون توسعه روستایی تصریح کرد:‌در مسیر استقرار اقتصاد مقاومتی هم روستاهای ما نقش مهمی دارند و اگر بدنبال مدیریت بهینه منابع آب و حفاظت از منابع آب و خاک هستیم ، بی تردید بیشتر نقش را روستائیان دارند و باید به سمت توسعه سامانه های آبیاری نوین و کشت های گلخانه ای حرکت کنیم که علاوه بر صرفه جویی در منابع آب به توسعه تولید و اقتصاد مناطق روستایی هم کمک خواهد کرد و دولت هم تا ۸۰ درصد هزینه تجهیز فعالیتهای کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری را پرداخت می کند.
وی همچنین از تلاش برای سنددار شدن املاک روستائیان در برنامه ششم خبر داد و گفت: در آنصورت به راحتی می توانند از آن برای دریافت تسهیلات بانکی هم استفاده کنند و تغییر کاربری املاک مسکونی و زراعی و کشاورزی هم به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.
بنابر این گزارش اقتصاددانان با بیان اینکه هر یک روستا در ایران یک هدف مهم برای توسعه اقتصادی و پایدار است ، معتقدند هدف نهایی باید رشد بهره وری منابع و تولید ثروت باشد.
حدود ۵۰ هزار روستا در کشور وجود دارد و اگر بستر جذب ۱۰ خانوار در هر روستا فراهم شود و اقتصاد فضای روستایی توسعه یابد.
در روستاهای ایران ۲ مشکل و چالش اساسی «بهره وری پایین منابع (به ویژه آب) و ضایعات بالای کشاورزی» وجود دارد که باید با بکارگیری روش های علمی ، نظام آبیاری در کشور بهینه شود.
‌این رویکرد باید در چارچوب توسعه ملی و تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله باشد.
‌اگر در فرآیند توسعه اقتصادی روستاها ،تولیدثروت و بهره وری منابع زیاد شود ، با افزایش تولید ، زنجیره ای از دستاوردهای مثبت مانند افزایش اشتغال ،افزایش درآمدها ،تعالی اجتماعی و رفاه ساکنان ، شکوفایی و رشد اقتصادی ، رسیدن به توسعه بادوام و علمی و پایدار ایجاد می شود.
با این رویکرد ، بستر توسعه و رشد همه جانبه اقتصاد ایران نیز فراهم خواهد شد و به راحتی می توان الگوی توسعه اسلامی – ایرانی را در روستاها شاهد بود.
افزایش کارآیی و تقویت اثربخشی مدیریت توسعه هم باید در اولویت کار برنامه ریزان باشد.
اگر از همه ظرفیت های ان برای جذب جمعیت ، توسعه دامداریهای سنتی ، ارائه تسهیلات مالی و بانکی استفاده شود علاوه بر کمک به جذب جمعیت و اقتصاد به توسعه عادلانه جغرافیایی هم کمک می کند.
توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و صنایع دستی روستاها از دیگر فرصت ها برای اقتصاد افرینی است و قدرت جاذبه اقتصادی روستاها را برای جمعیت تقویت و امنیت غذایی را تضمین می کند.
معاون توسعه روستایی پیش از این هم از ایجاد ۳۰۰ هزار شغل پایدار برای روستاییان در برنامه اقتصاد مقاومتی خبرداد.
سید ابوالفضل رضوی با اشاره به اینکه هدف از اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی جلوگیری از تخلیه روستاهای کشور است ، افزوده است : بیش از ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های برنامه اقتصاد مقاومتی در روستاهای کشور اختصاص یافته است.
به هیچ وجه نگران تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در روستاها نیستیم و بودجه ها فقط در روستاها هزینه خواهد شد.
رضوی گفت: اعتبارات بصورت تسهیلات برای اجرای طرح های اشتغال پایدار به روستاییانی که شرکت های تولیدی سهامی خاص، تعاونی یا صنعتی ایجاد می کنند ، پرداخت می شود.
وی افزود: برای هر استان ۲۰ میلیارد تومان وام با کارمزد تسهیلات ۵ درصد اختصاص یافته است که اگر تعداد طرح ها و ارزش آنها از این رقم بیشتر شود امکان افزایش اعتبار تا ۶۰ میلیارد تومان نیز فراهم است.
از روستاییان برای دریافت وامها هیچگونه وثیقه و سند ملکی و مسکونی دریافت نمی شود و بازپرداخت وامها نیز از طریق کارت یارانه سهامداران انجام خواهد شد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: