۷ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۷
بیست‌ونهمین بسته خبری سلامت منتشر شد

پرونده الکترونیک سلامت در کما

با وجود مزایای فراوانی که برای اجرای پرونده الکترونیک سلامت برشمرده می‌شود، کماکان این طرح به صورت کامل اجرا نشده و در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه که اخیراً تقدیم مجلس شده نیز، مورد توجه قرار نگرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌ونهمین بسته خبری سلامت منتشر شد. در این بسته خبری، دو موضوع تجمیع بیمه‌ها و پرونده الکترونیک سلامت مورد بررسی قرار گرفته است.

تفکیک یا تجمیع بیمه‌ها

ادغام تجمیع_تجمیع بیمه ها«تولیت»، «ارائه خدمت» و «خرید خدمت» سه بخش مهم حوزه سلامت است که در همه ساختارهای سلامت وجود دارد. در بخش تولیت نظام سلامت، سیاست‌گذاری این نظام صورت می‌گیرد؛ ارائه خدمت به بخش‌هایی نظیر بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها اطلاق می‌شود. بیمه‌ها نیز در شرایط کنونی به‌عنوان وکیل بیماران، خدمات ارائه‌شده از سوی مراکز درمانی را خریداری می‌نمایند. بنابراین بخشی از منابع مالی حوزه سلامت از طرف خریدار خدمت که بیمه‌ها هستند تأمین می‌گردد.

پس از اجرای طرح تحول سلامت و ایجاد تقاضای القایی، وزارت بهداشت به‌عنوان تولیت حوزه سلامت و بیمه‌ها به عنوان خریداران خدمت با مشکلات مالی روبرو شدند. در این راستا حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت از بدهی ۵ هزار میلیاردی بیمه سلامت ایرانیان به مراکز درمانی خبر داد. همچنین جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، میزان بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به دانشگاه تهران را حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد. در چنین شرایطی مجلس در اصلاحیه قانون بودجه ۹۵، مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان را برای جبران کسری بودجه بیمه‌ها به تصویب رساند تا معضل کسری بودجه سلامت التیام یابد. در همین رابطه، قاضی‌زاده، عضو کمیسیون بهداشت و درمان، تداوم کسری بودجه بیمه‌ها را منجر به تعطیلی بخش‌های درمانی دانست.

با وجود بهره‌مندی از راهکارهای حمایتی در قانون بودجه، باید توجه داشت که تأمین منابع مالی حوزه بهداشت و درمان در درازمدت به مدیریت نیاز دارد که در سیاست‌های کلی سلامت نیز بدان اشاره شده است. در بند ۲-۷، این وظیفه بر دوش نظام بیمه‌ای کشور با محوریت وزارت بهداشت نهاده شده است. در این راستا، وزیر بهداشت و درمان، تجمیع بیمه‌ها را به عنوان راه حل سامان‌دهی منابع بیمه‌ای کشور عنوان نمود. از سویی دیگر، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، جداسازی بیمه سلامت ایرانیان از وزارت رفاه و الحاق آن به وزارت بهداشت را راه‌حل جلوگیری از هدر رفت منابع می‌داند.

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند کشورهای مختلف با توجه به ساختار حوزه سلامت خود، سیاست تجمیع یا تفکیک بیمه‌ها را عملی نموده‌اند. اما مهم‌تر از تفکیک یا تجمیع، جداسازی بخش تولیت از خرید خدمت در کشورها است که در این جداسازی، هر یک وظایف مشخص خود را بر عهده دارند. در بند هفتم از سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به تفکیک بخش‌های تولیت و خرید خدمات تأکید شده است. بنابراین به نظر می‌رسد جداسازی بیمه‌ها و ادغام آن‌ها با وزارت بهداشت سرانجام خوشایندی نداشته باشد.

پرونده الکترونیک سلامت در کما

پرونده الکترونیک سلامت _طرح تحول نظام سلامتدر حوزه‌های مختلف جهت یکپارچه نمودن اطلاعات و بهبود عملکرد هر حوزه، از سامانه‌های اطلاعاتی بهره می‌برند. در حوزه سلامت نیز در قانون برنامه توسعه پنجم، وزارت بهداشت به استقرار سامانه اطلاعاتی «پرونده الکترونیک سلامت» موظف شد. در صورت تحقق این سامانه، اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از تولد تا پس از مرگ در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و بدین‌وسیله پرونده‌های درمانی و داروهای مصرفی بیمار قابل مشاهده خواهد بود. دسترسی متمرکز به چنین اطلاعاتی  به پایش، نظارت و استانداردسازی در حوزه درمان و دارو کمک شایانی خواهد نمود. در همین راستا، دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو، تنها راهکار منطقی کردن الگوی تجویز و مصرف دارو را ایجاد پرونده الکترونیک سلامت می‌داند، زیرا می‌توان با استفاده از این سامانه به‌راحتی راهنماهای بالینی را اجرایی نمود. رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس نیز اعتقاد دارد که جهت کنترل تجویز دارو لازم است تا پرونده الکترونیک سلامت راه‌اندازی شود تا از اثرات زیان‌بار مصرف بیش از حد دارو جلوگیری به عمل آید. اسدی، کارشناس شفافیت اطلاعات در حوزه سلامت، معتقد است پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند هزینه‌های روی دوش بیمه را کاهش دهد و همچنین خطای پزشکی ناشی از بدخطی نسخه‌ها و عدم آگاهی پزشک از وضعیت بیمار کاهش می‌یابد.

با وجود اینکه مزایای فراوانی برای اجرای «پرونده الکترونیک سلامت» برشمرده می‌شود، اما کماکان این طرح به صورت کامل اجرا نشده است و در لایحه پیشنهادی برنامه توسعه ششم که اخیراً تقدیم مجلس شورای اسلامی شده نیز، مورد توجه قرار نگرفته است.

ناگفته نماند که در لایحه برنامه توسعه ششم، وزارت بهداشت به اجرای نظام سطح‌بندی خدمات تشخیصی و درمانی بر اساس نظام ارجاع مکلف شده و این درحالی‌ است که اجرای آسان نظام ارجاع در گروِ راه‌اندازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت خواهد بود.

سایر اخبار مهم

متوسط قیمت داروی تولید داخل یک بیستم قیمت داروی وارداتی

شانه ساز، رئیس انجمن علمی دارو سازان ایران: یک قلم داروی تولید داخل یک بیستم قیمت داروی وارداتی قیمت دارد.  داروهای تولید داخل ما در جهان بی نظیر است و نرخ گذاری داروهای داخلی با سیاست اقتصاد مقاومتی هم خوانی ندارد. این شرایط حمایت از تولید داخل به حساب نمی آید.

ربیعی: نظر دولت درباره عدم تغییرات ساختاری بیمه‌ها بدون رودربایستی است

ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: براساس چند اصل مخالف تغییر ساختار بیمه‌ها هستم، : دولت با درایت و عقلانیت و نه با رودربایستی تشخیص داد که تغییرات ساختاری در حوزه بیمه ها صورت نگیرد که دلیل مخالفت در این زمینه،  سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت است.

اجرای پزشک خانواده ۱۲ سال طول می‌کشد

ایرج حریرچی، سخنگو وزارت بهداشت: وزارت بهداشت طرح پزشک خانواده  را در شهرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر گسترش می‌دهد و در ۴ استان دیگر به‌غیراز فارس و مازندران اجرا می‌شود، البته انجام این اقدام زمان‌بر خواهد بود. که اجرای کامل آن ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد.

راه‌اندازی ۲۰ هزار تخت بیمارستانی با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارج

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: در ایران حدود صد هزار تخت بیمارستانی کمبود داریم و ۵۷ درصد تخت‌ها نیز فرسوده است. بنابراین سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و داخلی در این زمینه می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی با همکاری شرکت‌های خارجی در ایران راه‌اندازی شود.

تعیین سقف درآمد، کارایی پزشکان را کاهش می‌دهد/ ضرورت افزایش تصاعدی مالیات بر درآمد پزشکان

امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان: اجرای سیستم سقف درآمد برای پزشکان کارایی را به میزان بسیاری کاهش می دهد، هرچند که باید حد و حدودها درتعیین سقف درآمد پزشکان با اخذ مالیات به شکل تصاعدی اجرایی شود.

اعتبار هشت هزار میلیاردى بیمه سلامت به تصویب مجلس رسید

حریرچی، سخنگو وزارت بهداشت: با تصویب کلیات متمم بودجه و به دنبال آن تصویب بودجه هشت هزار میلیاردى بیمه سلامت، بسیارى از مشکلات حوزه سلامت برطرف مى شود.

کاهش مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی با رواج داروخانه‌های گیاهی

خدادوست، مشاور وزیر بهداشت: با رواج داروخانه های گیاهی، مصرف داروهای شیمیایی کاهش می یابد. با این تدبیر هم یک فرصت شغلی برای داروسازان جوان ایجاد می‌شود و هم دسترسی مردم به فرآورده‌های طبیعی ، سنتی و گیاهان دارویی دارای حداقل استاندارد و کنترل کیفی شده، راحت‌تر می‌شود ضمن اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی می‌توانیم در درازمدت مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی را تقلیل دهیم.

۱۰ میلیون در ایران فشار خون دارند

سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت: ۱۰ میلیون نفر در ایران دچار فشار خون بالا هستند،  این امر باعث ۸۳ هزار فوت می‌شود و در این میان ۵۰ درصد این افراد متأسفانه از بیماری خود اطلاعی ندارند زیرا فشار خون بالا علائم آشکار ندارد. میلیون نفر دچار بیماری دیابت هستند که نیازمند افزایش آگاهی مردمی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: