مدیر کل اداره طب سنتی:

عطاری محل عرضه داروی دست ساز و ترکیبی نیست

خدادوست، مدیر دفتر اداره کل طب سنتی: عطاری ها محل فروش گیاهان دارویی به صورت مفرده هستند و حق ندارند داروهای دست ساز و ترکیبی را عرضه کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمود خدادوست در نشست خبری که در ارتباط با موضوع داروهای گیاهی در سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، اظهارداشت: به دلیل اقبال روز افزون مردم از طب سنتی و گیاهان دارویی برخی افراد در قالب عطار نما در پی سودجویی از این ظرفیت مردم برآمده‌اند به طوریکه روند رو به رشد مراکزی تحت عنوان عطاری را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: براساس بررسی‌های انجام شده و جلساتی که با صنف عطارها برگزار شده است کمتر از یک سوم کسانی که عطاری دارند دارای مجوز بوده و سایر این افراد هیچ مجوزی ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه عطاری جزئی از تاریخ تمدن طب سنتی است، گفت: عطاری حرفه‌ای مقدس بوده و در مجوز آنها ذکر شده که عطاری‌ها تنها محل فروش گیاهان دارویی آن هم به صورت مفرده هستند لذا براساس قانون عطاری‌ها حق ندارند داروی ترکیبی دست ساز و حتی داروی کارخانه‌ای ارائه دهند.

وی تاکید کرد: براساس قانون عرضه و فروش دارو باید در داروخانه‌ها انجام گیرد و عطارها به هیچ عنوان مجوز چنین عملی را نداشته‌اند.

خدادوست ادامه داد: طی ۲-۳ سال اخیر براساس بررسی‌ها و اقدامات کارشناسان متخصص کارشناسی در پزشکی قانونی مشخص شده است که بسیاری از داروهای ترکیب و دست‌ساز که در عطاری‌ها عرضه می‌شوند فقط رنگ و بوی گیاهی داشته و ماده موثره شیمیایی دارند.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: البته نگرانی‌ها در مورد داروهای گیاهی غیرمجاز در جهان وجود دارد و تنها مختص ایران نیست و بسیاری از مردم اساساً فکر می‌کنند داروی گیاهی بدون عارضه است بنابراین مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار می‌گیرند.

خدا دوست گفت: سازمان جهانی بهداشت قوانین و مقررات سختی را برای ارائه داروهای سنتی توسط متولیان سلامت در کشورها تدوین کرده تا جلوی تبلیغات واهی گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین بحث در این مسئله افزایش آگاهی مردم است، گفت: البته صرف گیاهی بودن دارو به معنای بی‌ضرر بودن آن نیست بر همین اساس تلاش کرده‌ایم که جزوه‌های آموزشی را برای ارتقای آگاهی مردم تهیه و تدوین کنیم.

خدا دوست از انعقاد تفاهم نامه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارتخانه بهداشت خبر داد و گفت: براساس این تفاهم‌نامه وزارت صنعت به عطاری‌ها مجوز ارائه می‌دهد البته این مسئله منوط به گذراندن دوره‌های آموزشی برای عطارها است.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور تاکید کرد: گیاهان دارویی حتی به صورت مفرده بدون تجویز پزشک و رعایت نشدن قواعد پزشکی می‌توانند سبب عارضه برای فرد شود.

وی از افزایش فوتی‌های ناشی از مسمومیت با داروهای گیاهی خبر داد و گفت: این مسئله چه در افراد ورزشکار و چه غیر ورزشکار روند رو به افزایش داشته و باید اگاهی مردم در مورد این گیاهان دارویی بیشتر شود.

خدا دوست با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۵ هزار عطاری در کشور بدون مجوز باشند، گفت: مسئولیت اصلی نظارت بر عطاری‌ها با وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و خود صنف عطارها است البته این مسئله نافی نظارت سازمان غذا و دارو، معاونت درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه دارو نیست.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: