معاون سابق آموزش و پرورش:

از بین تمام پیشنهادات برنامه ششم، فقط خرید خدمات لحاظ شد

سحرخیز، معاون سابق وزارت آموزش و پرورش: با وجود فرصت‌های بسیار برای تأمین منابع درآمدی اما صرفاً بحث خرید خدمت از مدارس غیردولتی مطرح شده است. بحث نیروی انسانی و جایگاه دانشگاه فرهنگیان در برنامه ششم توسعه می‌توانست مطرح شود.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم سحرخیز در رابطه با نگاه به آموزش‌وپرورش در برنامه ششم توسعه اظهار کرد:‌ کمیته‌ای به ریاست وزیر آموزش‌وپرورش با عضویت نمایندگانی از آموزش‌وپرورش، مجلس، سازمان مدیریت و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد تا قبل از تدوین برنامه ششم توسعه فرصت‌های آموزش‌وپرورش را احصاء و در قالب برنامه ششم توسعه ارائه دهند.

وی افزود: این کمیته که به ریاست وزیر آموزش‌وپرورش تشکیل شد با ارائه نظرات مشاوره‌ای نمایندگانی از سایر نهادها همچون مجلس و سازمان مدیریت توانست پیشنهادات خوبی را در عرصه آموزش‌وپرورش برای ارائه در برنامه ششم توسعه لحاظ کند اما از آن همه پیشنهاد تنها یک بند در برنامه ششم توسعه مربوط به آموزش‌وپرورش است که آن هم به خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی اشاره دارد.

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ هم‌اکنون برخی افراد مطرح می‌کنند که آموزش‌وپرورش صاحب سند تحول بنیادین است بنابراین نیازی به برنامه ششم توسعه نیست اما باید توجه داشت که سند تحول بنیادین یک برنامه راهبردی و طولانی مدت است اما برنامه ششم توسعه به تدریج و در طی ۵ سال بسترهای مالی و فرهنگی لازم را برای اجرای تحول در آموزش‌وپرورش فراهم می‌کند که متأسفانه از آن غفلت شد.

سحرخیز ادامه داد:‌ در کمیته‌ای که تشکیل شد، پیشنهادات متعددی برای لحاظ شدن در برنامه ششم توسعه مطرح شد به عنوان مثال توسعه آموزش‌‌های فنی‌وحرفه‌ای و هدایت ۴۴ درصد دانش‌آموزان به سمت هنرستان‌ها، توجه به عدالت آموزشی و تحت پوشش قراردادن کودکان بازمانده از تحصیل،‌ تخصیص ۸۰ درصد اعتبارات به بخش پرسنلی و ۲۰ درصد به بخش غیرپرسنلی با هدف کیفی سازی آموزش‌وپرورش از جمله پیشنهادات مطرح شده بود.

وی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه باید زیرنظام‌های سند تحول مورد توجه قرار بگیرد و مشخص شود دولت طی پنج سال آینده چه سهمی از سند تحول را اجرایی خواهد کرد و سرنوشت رتبه‌بندی معلمان و ارتقای کیفیت آموزشی چگونه خواهد بود.

معاون وزارت آموزش‌وپرورش گفت: بحث نیروی انسانی و جایگاه دانشگاه فرهنگیان در برنامه ششم توسعه می‌توانست مطرح شود.

سحرخیز ادامه داد: هم‌اکنون زمزمه‌هایی مطرح می‌شود که به منظور جلوگیری از توسعه بیش از حد بودجه دولت، زمینه خودگردان شدن برخی مدارس فراهم شود. اگر دولت به لحاظ قانونی ظرفیتی را فراهم کند تا مدارس غیردولتی در حدی که جامعه کشش دارد توسعه یابند یا خرید خدمات آموزشی از مدارس غیردولتی یعنی خرید صندلی در جاهایی که دسترسی به آموزش نداریم،‌ پذیرفتنی است اما این بدین معنا نیست که ۹۰۰ مدرسه دولتی را با ۲۰۰ هزار دانش ‌آموز به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی افزود:‌ موافق خرید خدمات آموزشی هستیم اما اینکه زمینه را برای خصوصی‌سازی کردن مدارس دولتی فراهم کنیم تا با دریافت هزینه از مردم خود را اداره کنند اشتباه است.

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد:‌ آموزش‌وپرورش در برنامه ششم توسعه مظلوم واقع شده و به مشکلات آن توجه نشده است.بازنشستگان فرهنگی چندین سال است با یک یا دو سال تأخیر پاداش پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند در حالیکه می‌توانستند در برنامه ششم توسعه با اختصاص یک ردیف ویژه به پاداش پایان خدمت این معضل را حل کنند.

سحرخیز ادامه داد:‌ در بحث فضاهای آموزشی، انبوه‌سازان موظف بودند در مجموعه‌‌هایی که بیش از ۲۰۰ واحد مسکونی می‌سازند، فضای آموزشی نیز بسازند که این موضوع در برنامه پنجم توسعه حذف شود و برنامه ششم بهترین فرصت برای احیای آن بود.

وی تأکید کرد:‌ نگاه فعلی به آموزش‌وپرورش از آنجا ناشی می‌شود که به این وزارتخانه به عنوان یک نهاد هزینه‌بر نگاه می‌کنند و برنامه ششم فرصت مناسبی برای طراحی منابع درآمدی برای آموزش‌وپرورش بود اما به آن توجهی نکردند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: