۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸

رییس دانشگاه صنعتی شریف: ارتقای علمی کشور نیازمند افزایش بودجه های تحقیقاتی است

رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: برای ارتقا و رشد علمی کشور در جهان، نیازمند افزایش بودجه های تحقیقاتی در دانشگاه ها هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در دیدار با رییس جمهوری و اعضای هیات دولت با انتقاد از کاهش شتاب رشد حرکت علمی در سالهای اخیر، خاطرنشان کردند: سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است، بنابراین برای جبران این عقب ماندگی هیچ چاره ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر لزوم افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پرداخت کامل بودجه ناچیز کنونی و ارتباط دانشگاه و صنعت تأکید کردند.
محمود فتوحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار کرد: رشد علمی کشور طی چند سال اخیر روند بهبودی یافته و اکنون جایگاه ۱۹ را در سطح بین المللی دارد.
وی گفت: هر چند که در سه سال اخیر تلاش های فراوانی برای بهبود جایگاه علمی کشور در عرصه بین المللی شده اما باید این اقدامات گسترش یابد و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در شتاب علمی افزایش پیدا کند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: باید بودجه های تحقیقاتی دانشگاه ها افزایش یابد و درصدی که از تولید ناخالص داخلی به پژوهش دانشگاه ها ارائه می شود؛ بیشتر شود.
وی ادامه داد: همچنین باید استقلال مراکز علمی کشور به ویژه دانشگاه های سطح یک بیشتر شود و دست آنها برای پذیرش دانشجو بازتر باشد.
فتوحی خاطرنشان کرد: این امر بدان معناست که دانشگاه ها برای گزینش دانشجو به ویژه در سطوح ارشد و دکتری معیارهای خود را داشته باشند.
وی اظهار داشت: اقتصاد آموزش عالی از مسائل مهم و تاثیرگذار در رشد علمی است و به طور حتم برای جهش علمی باید اقتصاد آن را فراهم سازیم.
رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: وجود آزمایشگاه های مجهز و به روز برای افزایش رشد علمی امری امکان ناپذیر است.
وی افزود: باید به این نکته هم توجه کرد که رشد علمی را نباید فقط از منظر کمی بنگریم و تعداد مقالات با کیفیت پایین ملاک قرار گیرد.
فتوحی تاکید کرد: بایستی برای رشد و جهش علمی، کمیت و کیفیت را توام با یکدیگر در نظر بگیریم.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: