۵ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲

کرباسیان: تا پایان امسال ۱۳ طرح معدنی با سرمایه گذاری ۱٫۱ میلیارد دلار در کشور به بهره برداری می رسد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قرار است تا پایان امسال ۱۳ طرح معدنی و صنایع معدنی با سرمایه گذاری ۱٫۱ میلیارد دلار در کشور به بهره برداری برسد.

به گزارش عیارآنلاین، «مهدی کرباسیان» امروز (شنبه) در پنجمین روز از هفته دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکنون ۳۸ طرح نیز با سرمایه گذاری هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز فعال شده و در دست اقدام قرار دارد و در پایان سال ۹۶ تکمیل شده و به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، ۲۲ طرح با اعتبار سه میلیارد دلار نیز پیش بینی شده که اکنون با محدودیت بودجه مواجه است.
کرباسیان خاطرنشان ساخت: پیش از شروع به کار دولت یازدهم، ۲۴۰ هزار میلیارد ریال طرح های نیمه تمام و راکد مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی وجود داشت.
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: برای برنامه ششم توسعه، ۳۰ میلیارد یورو برای بخش معدن و صنایع معدنی پیش بینی شده تا مانع از خام فروشی در این بخش شود.
به گفته وی، سه میلیارد یورو در قالب برنامه ششم توسعه از سوی ایمیدرو درخواست وام شده تا با سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی بتوانیم به میزان سه برابر این رقم نسبت به جذب سرمایه گذار خارجی اقدام کنیم.

** صادرات معدن و صنایع معدنی
کرباسیان در ادامه ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته را ۷٫۲ میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: ارزش صادرات به دست آمده با توجه به شرایط دشوار پارسال، در واقع دستیابی به یک رکورد است.
وی ارزش صادرات معدن وصنایع معدنی در چهارماهه نخست امسال را بیش از ۲٫۴ میلیارد دلار اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۳۳ درصدی را نشان می دهد.

** رشد ۷۷ درصدی صادرات فولاد
رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو از رشد صادرات فولاد در دوره چهارماهه نخست امسال به میزان ۷۷ درصد خبر داد و افزود: چهار ماهه ابتدایی سال گذشته ۱٫۱ میلیون تن فولاد صادر شده بود که امسال این رقم به ۲ میلیون تن رسید. سال ۹۴ در مجموع ۴٫۱ میلیون تن فولاد خام صادر شده بود که دستاورد رکوردگونه ای در طول سال های انقلاب و پیش از آن به ثبت رسید.

** افتتاح چهار واحد احیا فولادهای استانی
معاون وزیر صنعت گفت: هفت طرح فولاد استانی در زمان شروع به کار دولت یازدهم به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود، اما با تلاش های انجام شده، امسال چهار طرح فولاد سپید دشت (چهارمحال و بختیاری)، میانه (آذربایجان شرقی)، نی ریز (فارس) و شادگان (خوزستان) به بهره برداری می رسد.
فولاد سبزوار( خراسان رضوی)، بافت (کرمان) و قائنات (خراسان جنوبی) از دیگر واحدهای فولادسازی استانی محسوب می شوند که با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن پیش بینی شده اند.
قرار است در سال ۱۴۰۴ ظرفیت فولادسازی کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد که حدود ۱۵ میلیون تن آن برای صادرات پیش بینی شده است.

** افزایش ظرفیت آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سازی
کرباسیان همچنین از افزوده شدن ۳٫۲ میلیون تن به ظرفیت آهن اسفنجی کشور به عنوان گامی در مسیر سند چشم انداز یاد کرد و افزود: قرار است تا پایان امسال ۱۵ میلیون تن به ظرفیت تولید کنسانتره در مناطق سنگان (خراسان رضوی)، کرمان و بندرعباس افزوده شود؛ علاوه براین، با واحدهای مختلف گندله سازی پیش بینی شده تا پایان ۹۵ در مجموع ۲۰ میلیون تن به ظرفیت این بخش اضافه خواهد شد.

** برنامه های مس برای رشد تولید
رییس هیات عامل ایمیدرو یادآورشد: سال ۱۳۹۳ دو پروژه کنسانتره مس سونگون (آذربایجان شرقی) و سرچشمه (کرمان) افتتاح شد و امسال پالایشگاه خاتون آباد (کرمان) با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن مس کاتد در سه ماهه سوم به بهره برداری می رسد.
به گفته وی، واحد ۲۸۰ هزارتنی ذوب سرچشمه (کرمان) نیز برای تولید آند امسال تکمیل و بهره برداری می شود.
کرباسیان گفت: به ازای هر ۴۰ تن خاک معدن مس، یک تن کنسانتره مس به دست می آید و از هر چهار تن کنسانتره، یک تن کاتد حاصل می شود؛ به این ترتیب ضمن به دست آوردن ارزش افزوده، اشتغال را نیز به دنبال دارد.

** تمرکز بر اکتشاف ضامن پیشرفت
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فعالیت های اکتشافی در بخش معادن در دولت یازدهم روند رو به رشدی یافته و پارسال برای انجام ۸۰ هزار متر حفاری، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شد.
وی، طرح اکتشاف مواد معدنی در محدوده ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور را اقدامی بی سابقه دانست که باید سهم قابل توجهی به ذخایر معدنی کشور بیافزاید.

** طرح های آلومینیوم، بوکسیت و پودر آلومینا
کرباسیان، طرح آلومینیوم جنوب در منطقه لامرد (فارس) را که در مرحله نخست با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده است یکی از برنامه مهم این حوزه دانست که تلاش می شود زودتر از ۳۰ ماه زمان پیش بینی شده، تکمیل شود.
وی، تمدید قرارداد بهره برداری از معدن بوکسیت گینه کوناکری برای یک دوره ۲۵ ساله را از دیگر طرح های ایمیدرو بیان کرد که با یک شرکت مشاور اروپایی طرح بهره برداری نهایی شده است و انتظار می رود تا مهرماه امسال برای مناقصه بین المللی ارایه شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو موضوع قرارداد ساخت کارخانه بوکسیت با هند در منطقه چابهار (سیستان و بلوچستان) را از دیگر سرفصل های پیش بینی شده برای این بخش برشمرد و گفت: انتظار می رود این قرارداد در ۲۰ روز آینده در تهران یا دهلی نو نهایی شود.
وی، موضوع مذاکره با شرکت های استرالیایی و برزیلی باهدف تولید پودر آلومینا را به عنوان گامی مهم در این مسیر دانست که منجر به اجرای قراردادهای بلندمدت شود.

** کارخانه طلای زرشوران و افزایش ظرفیت
کرباسیان اضافه کرد: طلای زرشوران (تکاب آذربایجان غربی) در آذرماه سال ۱۳۹۳ توسط معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد و با اجرای طرح توسعه آن دو تا سه ماهه آینده، ظرفیت آن از سه به پنج تن خواهد رسید.
وی گفت: ماشین آلات پیشین این واحد صنعتی – معدنی مناسب نبود و نتوانست به حداکثر بهره برداری برسد اما امسال با گرفتن مشاور فعال شده است.
کرباسیان خاطرنشان ساخت: توسعه فعالیت اکتشافی در زرشوران موجب شد تا ظرفیت این معدن طلا به ۴۰ تن برسد.

** صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی
رییس هیات عامل ایمیدرو، رشد سرمایه این صندوق را از ۱۰۰ به یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال یادآور شد و گفت: بیش از هفت ماه رایزنی با بانک ملت برای فعال کردن این صندوق به طول انجامید و به تازگی بانک یادشده پذیرفت با جذب یک هزار میلیارد ریال منابع صندوق، نسبت به تخصیص سه هزار میلیارد ریال تسهیلات به بهره برداران معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی اقدام کند.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی با ۵۷ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده که حدود ۳۷ میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است رتبه ۱۵ جهانی را به خود اختصاص داده و در عین حال از نظر تنوع ذخایر معدنی جایگاه دهم را از آن خود ساخته است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: