مشاور وزیر صنعت: صدور مجوزها، به استان ها تفویض شده است

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به غیر از پروانه واحدهای تحقیق و توسعه، هیچ مجوزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست که اختیار صدور آن به استانها تفویض نشده باشد.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر توفیق عصر چهارشنبه در نشست خبری که در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان برگزار شد افزود: هدف دولت این است که در کشور اشتغال ایجاد شود و زمانی که واحدهای ما فعال شوند مسلما اشتغال جریان پیدا خواهد کرد.
وی با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی در استان کرمان گفت: این مشکلات در حال حاضر در بیشتر نقاط کشور وجود دارد و همه ما امروز دوران سختی را می گذرانیم.
وی با اشاره به لزوم کار زیربنایی در اقتصاد کشور گفت: خراب کردن کار آسانی است اما ساختن، سختی های زیادی را به همراه دارد.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اقتصاد کشور در سنوات گذشته دستخوش یکسری تغییر و تحول ها شد و در نتیجه بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری را از دست داده و دچار یکسری گرفتاری شدیم.
وی گفت: حاصل آن گرفتاری ها این بود که ۲ اتفاق مهم در اقتصاد کشور رخ داد.
توفیق اضافه کرد: ما تورم واقعا لجام گسیخته ای داشتیم که حاصل آن تورم این شد که به جای آنکه پول ها به سمت سرمایه گذاری روی تولید برود، به سمت سرمایه گذاری برای خرید املاک رفت.
وی گفت: چون نرخ تورم زیاد بود همه سعی داشتند ملک خریداری کنند که بعد از مدتی مبلغی به دست آورند و خوشبختانه امروز آن تورم کنترل شده و در حال مهار شدن است.
وی ادامه داد: اتفاق دیگر، بحث رکود بود که حرکت اقتصادی کشور را کند کرد.
وی گفت: وقتی حرکت کند باشد مطمئنا چرخ های اقتصاد هم خوب نمی چرخند و امروز این مشکلات اقتصادی پیش می آید.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت این است که بعد از این آرامشی که در نرخ تورم ایجاد کرده، به سمت رونق اقتصادی و خروج از رکود حرکت کند.
وی افزود: از آنجا که ۹۰ درصد واحدهای صنعتی را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می دهند، تلاش دولت این است که در مرحله اول این واحدها را راه اندازی کند.
وی با بیان اینکه این واحدها برای راه اندازی با ۲ مشکل بازار و نقدینگی مواجه هستند گفت: برای رفع این مشکلات ستادهایی با ریاست استاندار در استان ها تشکیل شده است.
توفیق بیان کرد: خوشبختانه در استان کرمان ۶۰ جلسه کارگروه رفع موانع تولید تشکیل شده که مشکلات واحدهای صنعتی با حضور مدیران واحدهای صنعتی و مسئولان بانک ها بررسی می شوند.
وی عنوان کرد: در استان کرمان به مشکلات ۴۰۰ واحد صنعتی رسیدگی و هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات تصویب شده است و این روند ادامه دارد.
وی گفت: این بررسی ها برای این است که این تسهیلات در مسیر فعال سازی واحدها هزینه شود نه اینکه از چرخه تولید خارج و در جاهای دیگری هزینه شود.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بحث صادرات هم با موانع جدی روبرو بودیم که یکی از آنها مشکلات بانکی بود و بعد از برجام این مشکلات یک به یک در حال حل شدن است و اینگونه نیست که یک روزه همه مشکلات حل شوند.
وی تصریح کرد: مدت زمانی طول می کشد روابطی که طی سالیان گذشته از هم گسسته شده، درست شود و طرفین در حال ارزیابی هم هستند.
وی گفت: هیات های زیادی از کشورهای مختلف به ایران آمده اند و در حال بررسی جوانب مختلف می باشند.
توفیق افزود: ما در دنیا مخالفان زیادی داریم که نمی خواهند پیشرفت ملت ایران را ببینند، با همه این تفاسیر ما باید راه خودمان را باز کنیم و کشور را توسعه بدهیم.
وی گفت: ما درحال گذر از دوران سردی و رکود هستیم و دوران شکوفایی را در راه داریم.
وی خاطرنشان کرد: باید محیط برای رشد و شکوفایی صنایع فراهم شود و دولت به دنبال فراهم کردن این شرایط در داخل و خارج است.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در این مسیر بناچار برخی ها دچار آسیب می شوند گفت: باید صبر کنیم و مقداری مقاومت کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.
وی عنوان کرد: امروز برای واحدهایی که ۶۰ درصد پیشرفت داشتند و بنا به هر دلیلی نتوانستند فعالیت کنند هم تسهیلات سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است که در همین کارگروه ها بررسی و به مشکلات آنها رسیدگی می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: