۶ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۲

رفع مشکلات اقتصادی وزارت نیرو در گروِ اصلاح تعرفه برق

وزارت نیرو در حالی از برنامه‌هایی چون استفاده از قانون رفع موانع تولید، مکانیزم اوراق خزانه اسلامی، اسناد خزانه و درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها را به عنوان راهکارهای پرداخت بدهی خود نام برده که برای اصلاح تعرفه‌های برق، به عنوان ریشه این مشکلات راهکاری ارائه نداده است.

تعرفه برقبه گزارش عیارآنلاین، یکی از محورهایی که حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در نشست خبری خود در ۳۱ مرداد بیان کرد، موضوع قیمت تمام‌شده تولید برق و هزینه پرداختی از سوی مردم بود. وی در این نشست اعلام کرد: «وزارت نیرو به دلیل شکاف قابل ملاحظه‌ای که بین قیمت تمام‌شده و قیمت فروش کالای خود دارد بین درآمدها و هزینه‌های خود توازنی ندارد به طوری که هم اکنون این وزارت خانه حدود ۳۲هزار میلیاردتومان به پیمانکاران بخش خصوصی و تولیدکنندگان برق بدهکار است».

وزیر نیرو همچنین به تشریح برنامه‌های این وزارت‌خانه برای بازپرداخت بدهی‌های خود پرداخت. وی با اشاره به برنامه‌های تبیین‌شده برای پرداخت بدهی‌ها، اظهار داشت: «بر اساس ماده ۶ قانون رفع موانع تولید قرار است بدهی نیروگاه‌هایی که واگذار شده‌اند از دوش وزارت نیرو برداشته شود و بر این اساس، ۱۲ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های وزارت نیرو باید به دولت منتقل شود. علاوه بر این با استفاده از مکانیزم اوراق خزانه اسلامی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و از طریق اسناد خزانه ۷۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو پیش‌بینی شده است».

چیت‌چیان همچنین گفت: «با استفاده از تصمیم دولت مبنی بر عدم پرداخت یارانه نقدی از سوی وزارت نیرو، ۲۵۰۰ میلیارد تومان درآمد به وزارت نیرو باز می‌گردد که تاکنون دو ماه آن پرداخت شده است».

استفاده از قانون رفع موانع تولید، مکانیزم اوراق خزانه اسلامی، اسناد خزانه و درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به عنوان برنامه‌های وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های خود نام برده شده، اما از راهبرد اصلاح تعرفه به عنوان بنیادی‌ترین برنامه کاهش این بدهی یاد نشده است.

گفتنی است که اصلی‌ترین علت انباشته شدن این حجم از بدهی وزارت نیرو تفاوت قیمت تمام‌شده تولید برق و هزینه پرداختی از سوی مردم است. در حال حاضر، هزینه تولید، انتقال و توزیع برق حدود ۱۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت است، در حالیکه میانگین هزینه دریافتی از مردم حدود ۵۰ تومان برای هر کیلووات ساعت است. اختلاف هزینه تولید و پرداختی مشترکین به صورات یارانه از طرف دولت پرداخت می‌شود. تداوم این امر در سال‌های گذشته سبب ایجاد بدهی ۳۲ هزار میلیارد تومانی برای وزارت نیرو شده است.

اما برخی از کشورهای پیشرفته دنیا برای کاهش تفاوت هزینه تمام‌شده تولید برق و هزینه پرداختی از سوی مردم، الگوی نوینی را در پیش گرفته‌اند. این الگوی نوین که نظام تعرفه‌گذاری پلکانی-افزایشی نام دارد، با توجه به روند مصرف عموم مردم، میزان مشخصی از هر حامل انرژی را به عنوان «الگوی مصرف مجاز» تعریف نموده و هزینه مصرف کمتر از الگو، ارزان‌تر تعیین می‌کند. با عبور مصرف از مقدار الگو، قیمت به صورت ناگهانی افزایش می‌یابد تا مشترکین پرمصرف با پرداخت هزینۀ واقعی انرژی، رفتار خود را اصلاح کنند و فشار افزایش قیمت نیز از عموم مردم برداشته شود.

به نظر می‌رسد تا زمانی که دولت به اصلاح تعرفه برق به عنوان ریشه اصلی این حجم از بدهی ها نپردازد، ارائه برنامه‌های مختلف برای پوشش بدهی‌های خود به مثابه تسکین موقتی درد است که روزی دوباره سر باز خواهد کرد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: