بیستمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به زودی در تهران برگزار خواهد شد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در ادامه فعالیت های خود با هدف زمینه سازی برای ترسیم نقشه راه همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان در فضای پس از برجام، در خصوص راه های گسترش مناسبات اقتصادی و ارتقای حجم مبادلات تجاری میان دو کشور، با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان گفت و گو کرد.

به گزارش عیارآنلاین، ‘مهدی هنردوست’ در دیدار ‘عاطف اکرام شیخ’ که روز گذشته در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد انجام شد، با اشاره به ضرورت فعال کردن تمام زمینه های بالقوه دو کشور از جمله در زمینه صنایع مختلف دارویی، کشاورزی، گردشگری، غذایی و … با هدف گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی، اقتصاد ایران و پاکستان را با توجه به ظرفیت های موجود در دو طرف، مکمل یکدیگر دانست.
هنردوست با یادآوری این مهم که بیستمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به زودی در تهران برگزار خواهد شد، بر ضرورت انجام هماهنگی میان جامعه تجار و بازرگانان دوکشور و فراهم کردن زمینه لازم برای برگزاری این نشست مشترک و بدست آمدن بیشترین نتایج ممکن از این نشست تاکید کرد.

** منطقه آزاد چابهار، فرصت استثنایی برای سرمایه گذاران پاکستانی
هنردوست با برشمردن برخی زمینه های مساعد برای فعالیت تجار و بازرگانان پاکستان و سرمایه گذاری آنان در ایران، به منطقه آزاد چابهار واقع در نزدیکی مرز پاکستان اشاره کرد و گفت: در این منطقه آزاد فرصت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خارجی از جمله دوستان پاکستانی فراهم است و امتیازهایی نظیر تامین انرژی با قمیت مناسب و امکان تهیه مواد اولیه با شرایط و قیمت مناسب باعث شده منطقه آزاد چابهار از جذابیت های زیادی برای سرمایه گذاران خارجی برخوردار باشد.
پیشنهاد هنردوست برای حضور سرمایه گذاران پاکستانی در منطقه آزاد چابهار مورد استقبال رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد قرار گرفت.
سفیر کشورمان تاکید کرد: تجارت، تجارت است و به عنوان یک فعالیت مستقل بین کشورها، می تواند جدای از مسایل سیاسی انجام شود. پاکستان و ایران در شرایط کنونی پسابرجام نباید فرصت ها را برای توسعه همکاری های تجاری از دست بدهند.
هنردوست با اشاره به حجم بالای مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با همسایگانی مثل ترکیه و حتی افغانستان، گفت: حتی زمانی که ایران در شرایط تحریم بود، بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی که ایران را تحریم کرده بودند، همچنان مناسبات تجاری خود با ایران را حفظ کردند اما مناسبات تجاری ایران و پاکستان، با وجود اینکه می توانند دو اقتصاد مکمل یکدیگر باشند، رضایتبخش نیست.
وی تاکید کرد: اولویت اصلی جمهوری اسلامی ایران، توسعه همکاری های اقتصادی با همسایگان به ویژه پاکستان است و امیدواریم پاکستان فرصت رقابت با سایر کشورها در تجارت با ایران را از دست ندهد.
هنردوست گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در چارچوب مقررات و وظایف خود، از هیچ تلاشی برای تسهیل زمینه های لازم برای فعالیت تجار و بازرگانان پاکستانی علاقمند به همکاری با ایران دریغ نخواهد کرد.
وی همچنین اظهار داشت: روند برطرف کردن موانع پیش روی فعال شدن کانال های بانکی میان دو کشور ادامه دارد و امیدواریم این مسئله نیز به زودی برطرف شود. اما نباید تا آن زمان، دست روی دست گذاشت و زمان و فرصت را از دست داد.
عاطف اکرام شیخ نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات مربوط به مبادلات بانکی میان دو کشور، این مسئله را اصلی ترین دغدغه تجار پاکستانی علاقمند به همکاری با ایران دانست.

** از سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار استقبال می کنیم
وی ضمن استقبال از پیشنهاد سفیر ایران برای حضور سرمایه گذاران پاکستانی در منطقه آزاد چابهار و استفاده از امکانات منحصر بفرد این منطقه از جمله دسترسی آسان به انرژی و مواد اولیه با قیمت مناسب، گفت: پیشنهاد می کنم برای اینکه تلاش ها در جهت برطرف شدن مسائل و مشکلات مربوط به همکاری های تجاری میان دو کشور پیشرفت بهتری داشته باشد، کمیته ای متشکل از گروهی از فعال ترین تجار پاکستانی تشکیل دهیم و این کمیته بطور مستمر و منظم جلساتی با تجار و بازرگانان ایرانی داشته باشد.
این فعال تجاری و بازرگانی پاکستان ضمن قدرانی از تلاش های سفارت جمهوری اسلامی ایران برای رونق بخشیدن به مبادلات تجاری میان دو کشور همسایه، این تلاش ها را بسیار موثر و مفید دانست و خواستار استمرار این فعالیت ها تا زمان حصول نتیجه مطلوب شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: