نعمت زاده: لزوم توجه به مشوق های صادراتی و ثبات در سیاست های تجاری با توجه به تاکیدات رهبری

وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: باید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را جدی تلقی کنیم زیرا تا به امروز هیچ اقتصاددانی به آن نقدی وارد نکرده و به طورقطع این سیاست‌ها عصاره بیش از ۳۰ سال مدیریت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان توسعه تجارت با اعلام این مطلب گفت: هفته دولت را تبریک می‌گویم و یادآور می‌شوم که این انقلاب ارزان به‌دست نیامده است. باید حواس‌مان باشد که با عده‌ای دوست و عده‌ای دشمن مواجه هستیم و عمق رفاقت‌های‌مان با دیگران می‌تواند عمیق و ضعیف باشد اما باید به خاطر داشته باشیم که انسان برای مدارا خلق شده است.
وی افزود: دورویی بدترین کار است و در طول تاریخ مسائل زیادی را ایجاد کرده ولی امیدواریم که ملت ایران گول افرادی که به ظاهر خودی هستند را نخورند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دیدار اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب و سخنان اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در این دیدار اظهار کرد: معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت اجرای سیاست‌های مقاومتی بر این باور هستند که اگر مدیری نمی‌تواند با این سیاست‌ها کار کند می‌تواند کار دیگری برای خود انتخاب کند.
نعمت‌زاده با بیان این مطلب که معنای اقدام و عمل در نامی است که برای امسال از سوی رهبر معظم انقلاب انتخاب شده است، گفت: معنای این شعار، نتیجه‌گیری است و رهبر معظم انقلاب نیز بر نمود اقتصادمقاومتی در جامعه و میان مردم تاکید دا ته و معتقد هستند که در این مسیر باید قاطع بود. این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای کابینه دولت یازدهم افزود: ایشان تاکید داشتند که تدوین برنامه‌های خوب لازم است ولی کافی نیست بنابراین برای تحقق اهداف باید پیگیر باشیم تا به نتیجه برسیم. وزیرصنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب درباره مشوق‌های صادراتی اظهار کرد: ایشان فرمودند که پرداخت مشوق‌های صادراتی یک ضرورت است زیرا باید کاری کرد که صادرکنندگان نسبت به سایر افراد از انگیزه بیشتری برخوردار شوند. این مقام مسئول گفت: از سال ۸۹ به بعد، پرداخت مشوق‌های صادراتی قطع شد در حالی‌که لازم است مشوق‌های صادراتی دارای ردیف بودجه باشد. وی ادامه داد: در بودجه کشور صدها ردیف بودجه‌ای داریم اما برای صادرات، ردیفی در نظر گرفته نشده و این در حالی است که باید برای مشوق‌های صادراتی از منابع عمومی ردیف بودجه در نظر بگیریم. البته در برنامه ششم نیز مقرر شده تا راهکارهایی برای پرداخت مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شود. نعمت‌زاده با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره سیاست‌های صادراتی افزود: ایشان تاکید داشتند که این سیاست‌ها باید دارای ثبات باشد اما نگاهی به وضعیت واقعی نشان می‌دهد که این ثبات را در سیاست‌های صادراتی نداریم. مقررات صادرات و واردات باید به نحوی باشد که صادرکننده بتواند اقدام به صادرات کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره تسهیلات بانکی به سمت بنگاه‌های تولیدی خاطرنشان کرد: من برای تحقق این امر تاکنون ۲۰ نامه نوشته‌ام و تقاضا کردم در شرایطی که صنعت نیاز به حمایت دارد، تسهیلات بانکی به این سمت هدایت شود. در حال حاضر سهم بخش خدمات از تسهیلات بانکی ۴۲ درصد و سهم بخش صنعت ۲۹ تا ۳۰ درصد است در حالی که پیش از این سهم صنعت از تسهیلات بانکی ۳۷ درصد بود. وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره مقابله با پدیده قاچاق و ابراز رضایت ایشان از انهدام اجناس قاچاق خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند اجناسی که قابلیت صادرات دارد را می‌توان صادر کرد اما باید اجناسی که تولید مشابه داخلی دارد را از بین برد. این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه و همچنین دیپلماسی سیاسی و اقتصادی گفت: ایشان تاکید کردند که در سیاست خارجی باید برای مناطق جغرافیایی سهمی ویژه در نظر بگیریم.

همچنین ایشان به توسعه روابط با کشورهای افریقایی، آسیایی و امریکای لاتین تاکید کردند؛ بنابراین تحقق این خواسته در حیطه وظایف سازمان توسعه تجارت است.
نعمت‌زاده با اشاره به همراهی وزارت خارجه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه تجارت خارجی خاطرنشان کرد: متاسفانه سفارتخانه‌ها به این مسئله توجهی نکرده‌اند بنابراین از این پس میزان موفقیت در توسعه تجارت خارجی ایران ملاک ارزیابی مدیران و سفیران خواهد بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شرایط منطقه‌ای و تاثیر کاهش قیمت نفت بر وضعیت اقتصادی کشورها اظهار کرد: پیمانکاران ما از عراق ۲۰۰ میلیون دلار طلب داشته‌اند و با توجه به اینکه دولت عراق پولی برای پرداخت ندارد ما این پول را در اختیار پیمانکاران قرار داده‌ایم تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
نعمت‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود به رشد ۳/۴ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی کشور در ۴ماه نخست امسال اشاره کرد و گفت: امیدواریم در ماه‌های آینده همچنان شاهد ادامه روند صادرات غیرنفتی و افزایش واردات مواد اولیه که از ملزومات تولید هستند، باشیم. این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به هدفگذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای افزایش صادرات غیرنفتی خاطرنشان کرد: در ۴ ماه امسال شاهد رشد ۲۱درصدی صادرات بودیم و اگر روند صادرات رشد ۲۵ درصدی داشته باشد می‌توانیم به این هدف ۱۰ میلیارد دلاری در صادرات غیرنفتی برسیم. البته باید رشد صادرات را ۳۰ درصدی پیش‌بینی کنیم تا به همان هدف رشد۲۵درصدی دست یابیم.
تلاش دوباره برای رشد صادرات
در ادامه این جلسه، مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس جدید سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: ‌۱۹ سال پیش با حکم شریعتمداری وزیر پیشین بازرگانی به همین سمت منصوب شدم و بار دیگر تقدیر شد تا برای خدمت در عرصه صادرات به این سازمان بازگردم. وی افزود: سازمان توسعه تجارت مانند کیکی است که مسئولان، همکاران این سازمان و بخش خصوصی از آن توقع دارند. رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به دریافت نشان لیاقت صادرات از رییس دولت هفتم ابراز کرد: تکلیف ما در این سازمان روشن است و باید بتوانیم در سال ۹۹ ارزش صادرات غیرنفتی را به ۱۳۰ میلیارد دلار و در سال ۱۴۰۴ به ۱۸۰ میلیارد دلار برسانیم. خسروتاج با تاکید بر ضرورت افزایش صادرات خاطرنشان کرد: در این زمینه باید به ۴محور شناسایی کالا و خدمات، شناسایی بازار هدف؛ صادرکنندگان قدرتمند و حمایت از فعالان این عرصه توجه کنیم.

همراهی وزارت امورخارجه در رشد صادرات
ولی‌الله افخمی‌راد، رییس پیشین سازمان توسعه تجارت در این مراسم با اشاره به ضرورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی اظهار کرد: وزارت امورخارجه در این مسیر و همچنین اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری با ما همکاری‌های لازم را داشتند.
وی با اشاره به اقداماتی که در ستاد افریقا انجام شده است، تصریح کرد: شاید برنامه‌هایی که از سوی این ستاد انجام شد مورد رضایت نباشد اما برای تحقق اهدافی که داشتیم تمام سعی خود را به‌کار بستیم. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: گسیل نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها به نقاط مرزی برای جمع‌آوری اطلاعات تجاری یکی از اقداماتی بود که با هدف شناسایی بازارهای هدف انجام شد. رییس پیشین سازمان توسعه تجارت با تاکید بر ضرورت اصلاح چارت این سازمان ابراز کرد: تغییر تشکیلات سازمان توسعه تجارت از سوی سازمان مدیریت برنامه‌ریزی مصوب شده اما نهایی نشده و امیدواریم زودتر نهایی شود و به نتیجه برسد.

منبع: صمت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: