“رئیس پژوهشگاه رویان: برای پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری اقدامی صورت نگرفته است”

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه وزارت بهداشت بخشی از داروهای درمان ناباروری را تحت پوشش بیمه قرار داده است، گفت: اما تاکنون درخصوص پوشش بیمه‌ای درمان‌های ناباروری اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حمید گورابی در نشست خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان و دوازدهمین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی درباره پوشش بیمه در درمان ناباروری اظهار کرد: خوشبختانه حدود یکسال و نیم گذشته وزارت بهداشت بخشی از داروهای درمان ناباروری را تحت پوشش بیمه قرار داد، اما نیاز است تا با تلاش بیشتر برای حمایت بیمه‌ای بیشتر تمام داروها اقداماتی انجام شود.

وی با بیان اینکه خدمات درمان ناباروری بسیار گسترده است، اما با قیمت‌های مناسبی به مردم ارائه می‌شود، افزود: تاکنون هیچ‌یک از روش‌های درمان ناباروری تحت‌پوشش بیمه قرار نگرفته است و نیاز است تا با برنامه‌ریزی اقداماتی شود که بیماران بتوانند از یارانه درمان استفاده کنند.

رئیس پژوهشگاه رویان در ادامه درباره ذخایر سلول‌های بنیادی بند ناف گفت: بانک خون سلول‌های بنیادی بند ناف باید در کشور عمومی شود که در این زمینه نیاز است تا خیرین و دولت گردهم آیند و هزینه‌های لازم را متقبل شوند. البته تاکنون به همت پژوهشگاه و سازمان انتقال خون تعداد مناسبی سلول‌های بنیادی بند ناف فراهم شده و اطلاعات ژنتیکی آن در بانک عمومی ذخیره شده است.

گورابی افزود: در حال‌‌ حاضر ۵ هزار نمونه در بانک خون عمومی سلول‌های بنیادی بند ناف در پژوهشگاه رویان وجود دارد که تلاش شده از تمام نقاط کشور این نمونه‌ها فراهم شود تا بتوانیم با بررسی‌های لازم روی نمونه‌ها به اطلاعات ژنتیکی مردم در سراسر کشور دسترسی داشته باشیم که البته تاکنون به همت محققان پژوهشگاه رویان اطلاعات ژنتیکی سه هزار نمونه استخراج شده و برای مابقی نمونه‌ها نیاز به منابع مالی و بودجه داریم که پیگیری‌های آن در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه در بانک خون خصوصی سلول‌های بنیادی بند ناف در رویان ۶۰ هزار نمونه وجود دارد، گفت: در این بانک هر خانواده‌ای با هزینه اولیه ۲ میلیون تومان و سالانه ۱۰۰ هزار تومان متقاضی ذخیره اطلاعات ژنتیکی فرزند خود شده‌اند و البته با پیگیری‌های رویان برخی از این خانواده‌ها رضایت دادند تا در صورت تشابه اطلاعات ژنتیکی نمونه ذخیره شده آنها با یک بیمار خاص مراحل بررسی و اهدا صورت گیرد که از این اقدام می‌توان به عنوان یکی از کارهای بزرگ رویان اشاره کرد.

رئیس هفدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان در بخش دیگری از سخنانش با توجه به تعداد طرح‌های تحقیقاتی ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره گفت: ۱۷۵ طرح تحقیقاتی از ۳۶ کشور جهان جهت شرکت در این جشنواره ارسال شده است که بیشترین طرح‌های تحقیقاتی از کشورهای آمریکا (۲۴)، هند (۲۳)، چین (۱۷)، ایران (۱۷)، استرالیا (۹)، کانادا (۸)، ایتالیا (۷)، انگلستان (۷)، ترکیه (۶) و مصر (۶) به جشنواره رویان فرستاده شده است.

وی افزود: از مجموعه طرح‌های ارسالی ۷۷ طرح در زمینه تولید مثل و ۹۸ طرح در زمینه سلول‌های بنیادی و طب ترمیمی بوده است.

وی با بیان اینکه برای رعایت عدالت در قضاوت طرح‌های ارسال شده، داوران خارجی و ایرانی به کار گرفته شده اند، گفت: برای قضاوت و داوری یکسان معیارهایی از قبیل نوآوری طرح‌ها را طراحی کرده‌ایم و برای هریک تعریف واحدی را مشخص کردیم تا تمام داوران به صورت یکسان قضاوت داشته باشند که در نهایت با بررسی‌ها و اقدامات کارشناسی انجام شده ۵ طرح تحقیقاتی با عنوان برندگان بین‌المللی جشنواره تعیین شدند.

گورابی افزود: از برندگان بین‌المللی این جشنواره می‌توان به پروفسور ژیان‌گو ژائو از کشور چین برنده گروه بیوتکنولوژی، پروفسور پیتر کوپمن از کشور استرالیا برنده گروه جنین‌شناسی، دکتر محمد شریف‌تابع‌بردبار از کشور آمریکا برنده گروه طب ترمیمی، پروفسور میگوئل رامالهو سانتوس از کشور آمریکا برنده گروه ژنتیک و پروفسور ژیائوهوآ شن از کشور چین برنده گروه سلول‌های بنیادی اشاره کرد.

رئیس پژوهشگاه رویان در ادامه با بیان اینکه طرح‌های برگزیدگان داخلی جشنواره جزو طرح‌هایی بودند که بالاترین رتبه را در داخل کشور کسب کرده‌اند، گفت: تحقیقات پذیرفته شده در این بخش به لحاظ کیفی و کمی حتی در سطح بین‌الملل برجسته هستند که در این قسمت از طرح تحقیقاتی دکتر آناهیتا محسنی میبدی، دکتر کامران قائدی و دکتر محسن شرفی تقدیر به عمل خواهد آمد.

گورابی در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون در سه دوره جایزه دکتر کاظمی به برجسته‌ترین محقق دنیا اهدا شده است که امسال شاهد برگزاری چهارمین دوره این جایزه خواهیم بود.

به گزارش آنا، هفدهمین کنگره بین‌المللی پزشکی تولید مثل همزمان با دوازدهمین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و یازدهمین سمینار پرستاری و مامایی در پزشکی تولیدمثل از تاریخ ۱۰ تا ۱۲ شهریور امسال در سالن همایش‌های رازی برگزار خواهد شد.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: