وزیر اسبق کشاورزی:

ضایعات کشاورزی در ایران ۲.۵ برابر کف دنیاست

وزیر اسبق کشاورزی بابیان اینکه میزان کف ضایعات محصولات کشاورزی در دنیا ۱۰ درصد است گفت: این رقم ممکن است در ایران ۲۵ درصد باشد.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری در خصوص آمار ضایعات در بخش کشاورزی اظهار کرد: وقتی آمارهای رشد اقتصادی، تورم، نرخ بیکاری و دیگر آمارها در کشور اشکال دارد من چگونه می‌توانم آمار در خصوص میزان ضایعات موجود در بخش کشاورزی ارائه دهم.

وی افزود:  در بهترین شرایط کشاورزی دنیا ۱۰ درصد ضایعات وجود دارد که بدترین آن را خدا می‌داند.

کلانتری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه یارانه به نان تا حدودی حذف‌شده است در بخش گندم و نان از میزان ضایعات کم شده است.

وزیر اسبق کشاورزی ادامه داد: یک روزی ما با ۱۴ میلیون گندم تولیدی در کشور پاسخگوی نیاز نانوایی‌ها نبوده‌ایم اما امروز با حدود ۹ میلیون تن گندم خودکفا هستیم.

وی تصریح کرد: در خاطرم هست که یک بار خواستیم آرد را در کارخانه مجانی به نانوایان تحویل دهیم، گفتند نمی‌خواهیم چون باید هزینه حمل دهیم. دراین شرایط قطعاً میزان ضایعات بالا است.

کلانتری گفت: ۱۴ و نیم میلیون تن مصرف گندم ۱۵ سال پیش امروز باوجود افزایش جمعیت کشور به ۹ میلیون تن رسیده است و درصورتی‌که امروز ۹ میلیون تن گندم داشته باشیم در مصرف نان خودکفا هستیم.

وی افزود: باید اذعان کرد که در آن مقطع بخش زیادی از آرد نانوایان به دلیل قیمت پایینی که داشت تبدیل به خوراک دام و کنستانتره می‌شد یا در مرحله نان خشک آن را برای دام مورداستفاده قرار می‌دادند.

کلانتری تأکید کرد: ضایعات موجود در بخش کشور به صنایع کشور بر می گرددو هر چه تجهیزات بیشتری داشته باشیم میزان ضایعات کمتر می‌شود.

کلانتری گفت: در این شرایط کسی صرفه‌جویی نمی‌کند و از طرفی نیز آب با هیچ‌چیز جایگزین نمی‌شود، در بخش کشاورزی نیز به همین شکل است هرچقدر صنایع و تجهیزات ما پیشرفته‌تر و فرهنگ مصرف مردم بالا  باشد ضایعات کمتر می‌شود.

وی افزود: میزان کف ضایعات محصولات کشاورزی در دنیا ۱۰ درصد است که این رقم ممکن است در ایران ۲۵ درصد و در افغانستان ۳۰ درصد باشد اما در درجه حرارت‌های بالا و کشورهای جهان سوم میزان ضایعات بیشتر است.

کلانتری در خصوص میزان ضایعات قبل از برداشت محصولات کشاورزی گفت: برای مثال وقتی بذر درست  کاشته شود ۱۰۰ کیلوگرم باید استفاده شود که این میزان در روش دست پاش، ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم است و تکنولوژی کاشت و برداشت در کاهش ضایعات بخش کشاورزی تاثیر گذار است.

وی بابیان اینکه مردم تنها درجایی ضایعات تولید می‌کنند که آن کالا مجانی باشد گفت: در خانه ما که با پدر و  مادرم  باهم در یک ساختمان با جمعیت ۱۱ نفره زندگی می‌کنیم قبض ۱۰ هزار تومانی برای کل ساختمان می‌آید که هزینه صدور قبض آن هم نیست.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: