همکاری‌ بین المللی شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی ریاست جمهوری

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: برنامه اصلی این شبکه آزمایشگاهی همکاری بین المللی در حوزه های مختلف است.

به گزارش عیارآنلاین، رضا اسدی فرد گفت: با توجه به گسترش توانمندی‌های این شبکه و ارائه خدمات متنوع و مطلوب در ابعاد داخلی، گسترش‌ همکاری‌های بین‌المللی و در محورهای مختلف یکی از برنامه های جدی این شبکه آزمایشگاهی در سال جاری است.

وی افزود: با توجه به اینکه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی وفناوری، در ابعاد داخلی خود به دستاوردها و توانمندی‌های مطلوبی رسیده است، به‌ طوری‌که با به اشتراک‌گذاری بیش از ۵ هزار دستگاه پیشرفته آزمایشگاهی،  بیش از یک میلیون خدمت آزمایشگاهی را در سال ۹۴ به مشتریان خود ارائه کرده است، گسترش همکاری‌های آزمایشگاهی در ابعاد بین المللی و محورهای گوناگون، یکی از برنامه های جدی این شبکه آزمایشگاهی در سال جاری است.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: یکی از محورهای اساسی همکاری با دیگر کشورها، ایجاد امکان دسترسی و تسهیل ارائه خدمات آزمایشگاهی به کشورهای همسایه، به صورت منظم و نظام‌مندتر است.

اسدی فرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز آزمایشگاه‌هایی از شهرهای مرزی کشورمان به کشورهای همسایه خدمات ارائه می‌دهند، اما برنامه‌هایی تدوین شده است تا این خدمات به صورت نظام مندتر و با بهره‌گیری از حداکثر توانمندی و ظرفیت‌های موجود شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ارائه شود.

وی بهره‌مندی از توانمندی‌ها و خدمات آزمایشگاهی دیگر کشورها به منظور ارتقای تحقیقات و پژوهش‌های کشور را محور بعدی هکاری‌های بین‌المللی شبکه آمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی برشمرد و افزود: برخی کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته و صاحب صنعت دارای تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی هستند و تلاش می‌کنیم در بستر افزایش تعامل و همکاری‌های آزمایشگاهی با این کشورها، موارد ضعف کشور در این حوزه را برطرف کنیم.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: در حال حاضر با مراکزی در چین مذاکراتی صورت گرفته است و سال گذشته نیز تفاهم نامه‌ای با یک مرکز آزمایشگاهی در کره جنوبی به امضا رسید.

اسدی فرد تاکید کرد: همچنین برای استفاده از خدمات آزمایشگاه کشور روسیه تعاملاتی صورت گرفته است و با سرمایه گذاری در حوزه‌های مورد نیاز کشور و برای رفع کمبود تجهیزات در دستور کار این شبکه آزمایشگاهی قرار دارد.

وی یکی از دیگر حوزه های مهم همکاری، خدمات کالیبراسیون  با استفاده از مواد آزمایشگاهی مرجع دانست و افزود: خوشبختانه این بخش فعال شده است و با همکاری و تعامل صورت گرفته، مجموعه ای مستقل در شبکه آزمایشگاهی تامین این مواد از مراکز خارجی را با کیفیت مناسب و بر اساس استانداردها انجام می دهد.

وی تاکید کرد: علاوه بر تامین مواد مرجع، با برنامه‌های تشویقی به منظور شرکت آزمایشگاه‌های کشور در آزمون‌های مقایسه‌ای بین‌آزمایشگاهی در سطح بین‌المللی تلاش می‌کنیم مراکز آزمایشگاهی داخلی به سطح کیفی مناسب و همگام با استانداردهای جهانی برسند.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: