وزیر علوم: صادرات محصولات دانش بنیان افزایش داشته است

وزیر علوم و تحقیقات و فناوری گفت: این وزارتخانه اهتمام ویژه ای به برگزاری کرسی های آزاد اندیشی دارد چنانکه در چهار ماه نخست سال بیش از ۱۰۰ کرسی برگزار شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد فرهادی با تاکید بر فرهنگ و مقولات فرهنگی در دانشگاه ها خاطر نشان کرد: دانشگاه چند بعد دارد؛ آموزش، پژوهش ، فناوری. بلاخره دانشگاه باید با جامعه مرتبط باشد،در این رابطه کارهای زیادی انجام شده و می شود.
وی که شب گذشته در شبکه رادیویی تهران و برنامه گفتاورد سخن می گفت با بیان اینکه تشکل های انجمن کانون های فرهنگی دانشجویی طی سال گذشته رشد خوبی داشته است، گفت: در سال ۹۲ تعداد ۲ هزار و ۱۱۰ کانون فرهنگی داشتیم اما از ابتدای سال ۹۵ به ۳ هزار ۱۴۲ رسیده است.
وی یادآور شد: در سال ۹۲ تعداد ۶ هزار ۹۳۰ انجمن علمی دانشجویی وجود داشت اما در حال حاضر به ۸ هزار و ۷۰۰ مورد رسیده است.
فرهادی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر همین موضوع گفت: برگزاری کرسی های آزاداندیشی که تعداد آنها رو به فزونی است، سال ۹۴ به تعداد ۴۰۰ رسیده و چهار ماه اول بیش از ۱۰۰ کرسی آزاد اندیشی داشتیم.
وی گفت: در حال حاضر بیش از ۵ هزار نشریه دانشجویی داریم که فعالیت های فرهنگی وعلمی را دنبال می کنند.
وزیر علوم در پاسخ به پرسش درباره افزایش صادرات محصولات دانش بنیان گفت: افزایش صادرات محصولات دانش بنیان از پارک های علم و فناوری است که هم اکنون به تعداد ۳۹ پارک رسیده است.
وی اظهار داشت: در این پارک ها شرکت های دانش بنیان مستقر هستند؛ در سال ۹۵ میزان صادرات محصولات دانش بنیان حدود ۱۲۰ میلیون دلار بوده که رشد خوبی داشته است.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند، افزود: از این تعداد دانشجو حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری و حدود ۲۰۰هزار دانشجوی کارشناسی ارشد هستند. صندوق رفاه دانشجویان داریم که تسهیلات و وام های مختلف را در اختیار دانشجویان می گذارد.
وی ادامه داد: در سال تحصیلی ۹۴ و ۹۵ میزان تسهیلات و وام های دانشجویی ما نسبت به سال گذشته به میزان ۱۱۰ درصد رشد داشته است؛ همچنین وام دکتری ۴۰۰ درصد رشد و وام شهریه ۲۰۰ درصد رشد داشته است.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری وعده پرداخت هزینه ۱۰۰ درصدی به دانشجویان دوره دکتری را داد و خاطر نشان کرد: با اعتباراتی که از طرف صندوق رفاه سال ۹۵ تامین شده و بودجه ای که سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بخشی از اعتبارات بانک گذاشته شده است؛ به ۱۰۰ درصد دانشجویان دکتری هزینه پرداخته می شود، به طوری که ماهانه ۷۵۰ هزار تومان برای اولین بار به دانشجویان تعلق می گیرد.
وی یادآور شد: سال گذشته به تمامی دانشجویان نتوانستیم پرداختی داشته باشیم؛ اما امسال اعتبارات در این زمینه تعیین شده است.
وی از افزایش درآمدهای صندوق رفاه دانشجویی خبر داد و افزود: درآمدهای صندوق افزایش یافته است، این صندوق سال ۹۴ به میزان ۷۸ درصد نسبت به سال گذشته درآمدش بیشتر بوده و حدود۳۲۰ میلیادر تومان درآمد داشته است که البته بخشی از این درآمدها بدهی فارغ التحصیلان از ۳۰ سال قبل بوده که با تمهیدات و تشویق هایی که گذاشته شد تسویه کردند و کمک خوبی به صندوق شد.
فرهادی خاطرنشان کرد: ذخیره استراتژیک صندوق رفاه ۱۰۰ میلیارد تومان در سا ل۹۴ و ۹۵ اضافه شده که تسهیلات در اختیار دانشجویان بگذارند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: