۲ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۷

معاون فرهنگی وزیر علوم: رشد ۴۰ درصدی ایران در زمینه تولید علم

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سال ۹۲ سهم ایران در تولید علم به ۱٫۳۴ درصد در سال ۹۳ به ۱٫۳۸ و در سال ۹۴ و ۹۵ رشد سریعی یافت، گفت: براساس اعلام پایگاه علمی آی‌اس‌آی در سال ۲۰۱۶ رشد علمی کشور به ۱٫۸۲ درصد یعنی رشد ۴۰ درصدی رسید.

به گزارش عیارآنلاین، سید ضیا هاشمی سه‌شنبه‌شب در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات دانشگاه مازندران با اشاره به اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید در بحث فرهنگی با بیان اینکه توجه به مباحث فرهنگی در دانشگاه‌ها در دو سال اخیر مورد توجه قرار گرفت و شاهد روند رشد شاخص‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها بودیم، اظهار کرد: در آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید مشارکت دانشجویان در بحث حضور در انتخابات بسیار چشمگیر بود و  امکان مشارکت دانشجویی در دانشگاه‌ها افزایش یافت.

وی با بیان اینکه روند مدیریت دانشگاه‌ها با مشارکت اساتید و دانشگاهیان اتفاق افتاد، گفت: رشد علمی دانشگاه‌ها که در سال ۹۰ و ۹۱ روند نزولی را پشت سر گذاشته بود از سال ۹۳ روند صعودی در پیش گرفت.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه رتبه علمی دانشگاه‌های ما در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ رتبه ۱۷ و  ۱۸ بود، اظهار کرد: در حال حاضر براساس اعلام پایگاه‌های علمی جهان رتبه علمی کشور ما به ۱۶ ارتقا یافت.

هاشمی با اعلام اینکه براساس پایگاه علمی آی‌اس‌آی، رتبه علمی کشور از ۲۱ به ۱۶ ارتقاء یافت، بیان کرد: با توجه به اینکه ایران یک درصد جمعیت دنیا را دارد اما سهم ایران در تولید علم دنیا بیشتر از یک درصد است.

وی افزود: در سال ۹۲ سهم ایران در تولید علم به ۱٫۳۴ درصد در سال ۹۳ به ۱٫۳۸ و در سال ۹۴ و ۹۵ رشد سریعی یافت و براساس پایگاه علمی آی‌اس‌آی در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۸۲ درصد یعنی رشد ۴۰ درصدی در زمینه تولید علم دست یافتیم.

این مسؤول با بیان اینکه رتبه علمی ما در سطح منطقه و جهان اسلام در آغاز کار دولت رتبه ۲ و اکنون به رتبه یک رسید، عنوان کرد: در بحث مقالات آی‌اس‌آی از ۳۰ هزار و ۹۰۰ مقاله در سال ۹۲ به ۳۴ هزار و ۶۰۰ مقاله در سال ۹۴ رسیدیم.

هاشمی تصریح کرد: تعداد انجمن علمی در سال ۹۲ از ۶ هزار و ۹۰۰ انجمن به ۸ هزار و ۷۰۰ انجمن علمی در سال ۹۴ رسید و این انجمن‌های علمی در قالب اتحادیه علمی بودند که از چهار اتحادیه انجمن علمی دانشجویی در سال ۹۲  به ۲۷ اتحادیه علمی دانشجویی در سال ۹۴ رسید.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با اشاره به کانون‌های فرهنگی اجتماعی با بیان اینکه از ۲ هزار و ۱۰۰ کانون در سال ۹۲ به سه هزار و ۱۰۰ کانون در سال ۹۴رسید،گفت: تشکل‌های اسلامی دانشجویی در آغاز کار دولت ۲۴۰ تشکل بود که امروز به ۳۰۵ تشکل اسلامی فعال در دانشگاه‌ها افزایش یافت.

وی، رشد ۲۰ درصدی کرسی‌های آزاداندیشی، رشد حرکت‌های دینی فرهنگی و اجرای طرح نهضت رضوی در دانشگاه‌ها، برگزاری ۴۵ جشنواره ملی فرهنگ رضوی در کشور، برگزاری سفرهای زیارتی، راهیان نور و کنگره ملی شهدای دانشجویی از دیگر اقدامات وزارت علوم در حوزه فرهنگی دانست.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: