«قاچاق دارو»؛ معضلی که داروسازان را نگران می‌کند

خیری، مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران، عدم تجویز داروی خارج از فهرست فارماکوپه کشور از سوی پزشکان و همچنین تامین قانونی این داروها توسط نظام دارویی را دو راهکار اصلی برای کاهش قاچاق دارو است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حمید خیری در آستانه روز داروساز، با اشاره به معضل قاچاق دارو، اظهار کرد: قاچاق دارو یک معضل کوچک، کم اهمیت و قابل انکار نیست که کسی به دنبال سرپوش گذاشتن بر روی آن باشد. مقابله با قاچاق جزو مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های داروسازان است و هر روز در داروخانه‌ها تلاش می‌کنند این موضوع را با تقاضاکنندگان در میان گذاشته و به آنها هشدار دهند.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده که با انکار معضلات، هیچ مشکلی قابل حل شدن نیست. بلکه باید به صورت علمی و آسیب شناسانه با آن مواجهه داشته و فرایند آن را شناسایی کرد، سپس برای مدیریت آن با برنامه و طرح وارد فاز اجرایی شد. در این میان نقش آگاهی مردم نسبت به  عوارض و پیامدهای مصرف دارویی که خارج از شبکه رسمی توزیع دارو عرضه می‌شود، اهمیت زیادی دارد.

به گفته خیری، قاچاق دارو یک پدیده اقتصادی است و در اقتصاد، این تقاضا است که موجب شکل‌گیری مشوق‌های قاچاق می‌شود. هیچگاه قاچاقچی، برکالایی که مورد تقاضا نباشد، سرمایه‌گذاری نمی‌کند و ریسک آن را نمی‌پذیرد.

خیری با تاکید بر اینکه باید چگونگی شکل‌گیری تقاضا برای کالای قاچاق در کشور بررسی شود، تصریح کرد: قاچاق به صورت کلی یک فرایند است که از لحاظ مکانیزم عرضه و تقاضا قابل مطالعه است. در بررسی چرخه داروهای قاچاق، باید داروهای مورد تقاضا بازبینی شوند و آن‌ها را بر اساس نوع و میزان تقاضا دسته بندی کرد.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ادامه داد: وقتی دارویی که از سوی پزشک نسخه می شود، در لیست داروهای رسمی کشور وجود ندارد، بیمار نسخه به دست از این داروخانه به داروخانه دیگر مراجعه کرده و با سرگردانی و اضطراب، در نهایت به بازارهای غیر رسمی نظیر ناصر خسرو هدایت می‌شود. بنابراین راهکار کاهش تقاضای چنین داروهایی این است که یا پزشک چنین داروهایی را نسخه نکند، یا اینکه نظام دارویی کشور، مسیر تامین قانونی چنین داروهایی را تسهیل کند.

خیری به جشن بزرگ داروسازان که به مناسبت پنجم شهریور، روز داروساز برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: به این مناسبت، انجمن داروسازان ایران جشن بزرگی تدارک دیده و میزبان جمع کثیری از داروسازان کشور خواهد بود. موضوع «شیوه‌های هشدار به مردم راجع به مصرف داروی قاچاق » نیز در این مراسم مورد تبادل نظر همکاران قرار خواهد گرفت.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: