دبیر شورای عالی مناطق آزاد: رویکرد مناطق آزاد کشور به سمت صادرات، تغییر جهت داده است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، شفافیت در برنامه ها و اقدام ها را اولویت مهم مناطق آزاد کشور خواند و افزود: از ابتدای دولت یازدهم تلاش شد شفافیت و جهت گیری صادراتی در راس فعالیت های مدیران مناطق قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، اکبر ترکان به شفاف سازی رویکرد مناطق آزاد در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در سه سال گذشته همه سازمان های مناطق آزاد مکلف به ارایه گزارش های مربوط به برگزاری مناقصات، مزایده ها و آگهی های واگذاری شدند ضمن اینکه پس از برگزاری مناقصات نیز نتایج آن نیز باید در اختیار مخاطبان و مردم قرار گیرد.
وی با اشاره به میزان حقوق مدیران عامل مناطق آزاد نیز گفت: بخش دریافتی مدیران نیز بارها از سوی مراجع ذی ربط استعلام شده و مساله حقوق های نجومی در این مناطق وجود ندارد و دریافتی مدیران مناطق آزاد براساس قوانین مصوب دولت است.
ترکان با بیان اینکه رویکرد مناطق آزاد کشور به سمت صادرات، تغییر جهت داده و حرکت مناطق آزاد همگام با اقتصاد مقاومتی پیش می رود، افزود: توسعه صادرات، تسهیل تولید، انتقال فناوری و تامین نیازهای کشور از جمله سیاست های توسعه ای مناطق آزاد کشور است.
وی با اشاره به جایگاه مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مناطق آزاد پایگاه تولید و صادرات است و می کوشند با رویکرد تسهیل در صادرات و افزایش توان برای تولید ملی به اهداف خود در اقتصاد مقاومتی دست یابند.
ترکان تصریح کرد: در دولت یازدهم، برنامه ریزی مناطق آزاد حول محور توسعه صادرات دنبال شد و به این جمع بندی رسیدیم که با اتخاذ برنامه‎های کمی و کیفی مناطق آزاد را به اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی نزدیک کنیم و به روی ریل اصلی بازگردانیم.
وی افزود: به طور قطع نمی توان گفت چند سال طول می کشد که مناطق آزاد به ماهیت اصلی خود بازگردند اما می توان گفت هم اکنون مناطق آزاد کشور در مسیر واقعی و بر روی ریل توسعه قرار گرفته اند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، ریل توسعه ای مناطق آزاد را حرکت در مسیر تامین زیرساخت ها عنوان و ساخت بندر، افزایش ظرفیت های بندری موجود، ساخت فرودگاه، پایانه صادراتی در مرزهای زمینی، خط آهن و مسیرهای دسترسی مانند جاده و بزرگراه را از جمله زیرساخت ها ذکر کرد.
مشاور رییس جمهوری افزود:زمانی که زیرساخت ها در مناطق آزاد تامین و سپس به عنوان منطقه آزاد اعلام شود، می توان از سرمایه گذار دعوت به سرمایه گذاری کرد.
ادامه داد: مناطق آزاد ایران در سه سال گذشته تلاش کرد تا در بخش تامین و تکمیل زیرساخت های اقتصادی و بازرگانی، حمل و نقل و سرمایه گذاری (بانک و بیمه) فعالیت هایی انجام دهد که تا آن زمان به صورت منظم اجرایی نشده بود.
ترکان افزود: یک منطقه آزاد برای رونق فضای کسب و کار به ابزارهای اولیه نیاز دارد که در برخی از مناطق، این ابزارها وجود نداشت. به طور مثال؛ برخی مناطق آزاد ایران فرودگاه ندارند، اما در این دوره منطقه آزاد ماکو در شمال غرب ایران در مدت ۱۸ ماه یک فرودگاه استاندارد با اعتبارات خود احداث کرد. منطقه ای که در مرز بازرگان قرار گرفته و مرکز ترانزیت داخلی و خارجی در کشور است.
این مقام مسوول گفت: بندر قدیم انزلی نیز کشش مبادلات پرحجم ایران را با کشورهای حوزه آسیای میانه نداشت و منطقه آزاد انزلی باید به یک بندر با امکانات بندری مجهز می شد تا نیاز ایران را در تعامل با روسیه و کشورهای مشترک المنافع شوروی سابق برطرف کند. این امکان با حمایت رییس جمهوری و بازدید از مراحل ساخت بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی فراهم شد.
وی با بیان اینکه تحریم های همه جانبه علیه ایران علاوه بر ضربه به اقتصاد کشور، به مناطق آزاد نیز لطمه زد، افزود: برجام این فرصت را در اختیار مناطق آزاد قرار داد تا دروازه ورود اقتصاد بین المللی، تکنولوژی، فناورهای پیشرفته باشند و حجم تجارت خارجی ایران افزایش یابد بنابراین مناطق آزاد کشور تلاش می کند تا با حمایت از جریان تولید و صنعت در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی گام بردارند.
مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه جذب سرمایه گذار در ایران همواره مهم ترین چالش پیش روی کشور بوده است، افزود: با توجه به اجرایی شدن برجام این موضوع بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفت و سرمایه گذاران خارجی به دنبال یافتن فرصت های سرمایه گذاری در ایران و تامین فایناس مورد نظر هستند.
مشاور رییس جمهوری افزود: اما مناطق آزاد به دلیل قوانین ساده تر می توانند در جذب سرمایه ها پیشرو باشند و بیشترین بازدهی را نصیب کشور کنند.
وی با اشاره به ضرورت افزایش تعداد مناطق آزاد کشور گفت: در شرایط فعلی ارتباط با همسایگان برای ایران از همه موضوعات مهمتر است و مناطق آزاد می‎توانند سرپل تجارت ایران با همسایگان باشد.
ترکان یادآور شد: از آنجا که مناطق آزاد در نقاط مختلف کشور پراکنده هستند و عمدتا به عنوان نقاط مرزی شناخته می شوند، پس باید مصنوعات و تولیدات خود را به این کشورها صادر کنند.
وی با اشاره به لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی به مجلس دهم نیز گفت: تبدیل این هفت منطقه به منطقه آزاد تجاری نقش موثری در مبادلات مرزی، تعامل با کشورهای همسایه و توسعه صادرات خواهد داشت.
ترکان با تاکید بر اینکه دولت مصمم است با برنامه ریزی دقیق، شرایط تحول و توسعه مناطق مرزی را فراهم کند، افزود: با توجه به لزوم توسعه مبادلات مرزی و داد و ستد با همسایگان، این لایحه را بار دیگر از سوی دولت در مجلس دهم مطرح شد.
وی استفاده از برخی واژه ها نظیر «دروازه واردات»، «حیاط خلوت»، «افزایش قاچاق » و امثال آن درباره مناطق آزاد در برخی رسانه ها را غیر منصفانه و نشانه نداشتن اطلاعات کافی از قوانین و مقررات این مناطق عنوان کرد.
ترکان تاکید کرد: امروز مناطق آزاد، در پارادایم توسعه ای خود در کنار نقش های پیشین، به حوزه نوینی گام نهاده و افق جدیدی به نام «توسعه منطقه ای» برای عملیاتی کردن برنامه و اهداف خود گشوده اند.
لازم به ذکر است؛ سیاست های مندرج در برنامه های اول تا پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی دولت نیز برنامه های جامعی را برای مناطق آزاد کشور تعریف کرده است. در این برنامه ها گرایش به توسعه مناطق آزاد تجاری – صنعتی، ضروت ایجاد قوانینی جامع برای این مناطق و حذف موانع و ایجاد تسهیلات لازم برای این مناطق آزاد کشور دیده می شود.
انجام امور زیربنایی و عمرانی، رشد و توسعه اقتصادی، افزایش درآمد عمومی از طریق جذب سرمایه ها، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی، تاکید بر توسعه و گسترش مناطق آزاد تجاری صنعتی، واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی در راستای آزاد سازی اقتصادی، بازنگری و اصلاح قانون امور گمرکی و قانون مناطق آزاد تجاری و صنعتی، معافیت کالاهای تولیدی در مناطق آزاد به میزان مجموع ارزش افزوده، ارزش مواد اولیه داخلی و قطعات داخلی به کار رفته در آن، از جمله اهداف اساسی مناطق آزاد در پنج برنامه توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: