پوشش درمان «زوج‌های نابارور» در مناطق محروم

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت از پوشش هزینه‌ درمانی زوج‌های نابارور در مناطق محروم خبر داد و گفت: شیر مادر یکی از کاملترین غذاها برای نوزاد است و در دنیا هیچ جایگزینی برای شیر مادر پیدا نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد اسماعیل مطلق  – مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در نشست منطقه ای آموزشی توجیهی برنامه باروری سالم در گیلان اظهار داشت: در وزارت بهداشت هیچ کارشناسی تحت عنوان کارشناس کنترل جمعیت وجود ندارد و تمام همت این وزارتخانه اجرای دقیق سیاست‌های کلی جمعیت، ابلاغی رهبر معظم انقلاب است.

مطلق افزود: وزارت بهداشت با همکاری بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از دی ماه سال ۹۳ اجرای طرح «برکت خانواده» را با هدف پوشش هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور در مناطق محروم کشور آغاز کرده است با اجرای طرح برکت بیش از دو هزار نفر از اقشار بی بضاعت جامعه تحت پوشش رایگان خدمات درمان ناباروری قرار گرفته اند که تعداد ی از آنها صاحب فرزند شده اند.

وی تاکید کرد: این طرح در آینده در تمام مناطق محروم کشور به مرحله اجرا در خواهد آمد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت در خصوص مقوله پیشگیری از بارداری هم گفت: این مقوله مهم به پزشک معالج واگذار شده است تا درباره افرادی که از نظر شاخص سلامتی در زمره افراد پر خطر هستند تصمیم گیری کنند. چرا که سلامت مادر و جنین از مهمترین اولویت‌های این وزارت خانه است و هدف ما ترویج باروری سالم است.

مطلق اظهار داشت: بعد از اردیبهشت ۹۳ که سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، وزارت بهداشت نیز بر مبنای همان سیاست‌ها بسته‌های خدمتی تعریف کرد و به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد تا دانشگاه‌هایی که میزان باروری در حوزه آنها زیر (۲/۱ دهم ) بود سعی کنند تا با فرهنگ سازی و مشاوره صحیح این عدد را به (۲/۱)دهم و حتی بالاتر برسانند.

وی در خصوص میزان باروری در استان گیلان نیز گفت: میزان باروری در این استان در سال‌های قبل (۲۷/۱) بود که در حال حاضر به (۳۴/۱) رسیده که این عدد نشان دهنده رشد جمعیت در این استان است که این مهم با تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان صورت گرفته است

مطلق تاکید کرد: بحث دیگری که بسیار حایز اهمیت است سلامت مادر و کودک است که این وزارت خانه به شدت آن را دنبال می‌کند و برای هر مادر حامله حداقل هشت جلسه مراقبت رایگان در نظر گرفته شده است تا مادر با آرامش و خیال راحت نوزاد خود را به دنیا بیاورد و برای این مراقبت‌ها و توزیع رایگان مکمل‌ها در بین مادران حامله هیچ هزینه ای اخذ نمی‌شود و همه این مشاوره‌ها و مراقبت‌ها رایگان است.

وی در خصوص تغذیه با شیر مادر گفت: شیر مادر یکی از کاملترین غذاها برای نوزاد است و در دنیا هیچ جایگزینی برای شیر مادر پیدا نشده است. مادری که به فرزند خود شیر می‌دهد به سلامت جسمی و روانی خود و کودکش کمک کرده است.

مطلق اشاره ای هم به سفیران سلامت دانش آموزی کرد و گفت: تاکنون با همت وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش ۵۰۰ هزار نفر تحت عنوان سفیران سلامت دانش آموزی آموزش دیده اند که برنامه داریم در سال جاری این عدد را به یک میلیون نفر برسانیم.

وی در خصوص سن باروری هم گفت: بهترین سن برای باروری ۱۸ تا ۳۵ سال است و کسانی که ازدواج می‌کنند باید سعی کنند تا سه سالگی فرزند آوری داشته باشند و فاصله سنی فرزند اول و دوم باید بیش از پنج سال نباشد.

وی افزود: البته وزارت بهداشت از افرادی که بالاتر از سن ۳۵ سال هم بخواهند فرزند آوری داشته باشند حمایت می‌کند.

به گزارش وزارت بهداشت، وزارت بهداشت با همکاری بنیاد برکت، طرح «برکت خانواده» را برای پوشش هزینه‌های درمانی زوج‌های نابارور در مناطق محروم کشور آغاز کرده و تاکنون بیش از دو هزار نفر از اقشار بی بضاعت و محروم جامعه با استفاده از خدمات رایگان، تحت درمان ناباروری قرار گرفتند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: