هاشمی: تجمیع بیمه ها را ضروری می دانیم

هاشمی، وزیر بهداشت: در برنامه ۵ ساله توسعه پنجم پیش بینی تجمیع بیمه ها شده بود ولی این موضوع اجرایی نشد، ما تجمیع بیمه ها را ضروری می دانیم و به نظر می رسد که مجلس باید به صورت قاطع تر، دولت را مکلف به اجرای این موضوع کند.نمایندگان مجلس باید در ارتباط با تصویب و الزام کردن این موضوع از حالت رودربایستی خارج شوند

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن قاضی زاده هاشمی که به مناسبت هفته دولت صحبت می کرد در پاسخ به این سوال که آیا اعضای دولت ورزش می کنند یا نه؟ تصریح کرد: تا آنجا که می دانم تعدادی از همکاران بر اساس وقت و زمانی که دارند به این موضوع اهتمام دارند و این مساله به صورت نسبی در بین آنها مورد توجه است.
وی با اشاره به وضعیت سلامت، بهداشت و درمان ایران در منطقه اظهار کرد: علی رغم مشکلاتی که با آن روبه رو هستیم ولی در منطقه در این ارتباط در جایگاه بی نظیری قرار داریم و این ادعایی است که سازمان بهداشت جهانی مطرح کرده است. البته در برخی از شاخص ها مثل افزایش وزن، چاقی، وافزایش فشار خون و دیابت در وضعیت خوبی به سر نمی بریم ولی به طور کلی سیستم بهداشتی کشور از نظر تجهیزات، نیروهای متخصص، در وضعیت بی نظیری در منطقه قرار دارد.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی با تاکید براینکه علی رغم این موفقیت ها ازبرخی از استانداردهای بین المللی در این حوزه فاصله داریم،خاطرنشان کرد: در بعضی از حوزه ها باید تلاش های جدی تری داشته باشیم چنان که ،دولت و نمایندگان محترم مجلس تصمیمات جدی تری برای رسیدن وضعیت بهداشت و درمان به استانداردهای جهانی اخذ کنند.
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه از نظر تعداد تخت بیمارستانی و نیروی انسانی در فقر به سر می بریم،ادامه داد: در این مسیر دولت ها به طور کلی با دو انتخاب روبه رو هستند ولی تاکنون نتوانسته اند از بین این دو راه یکی را به طور کامل انتخاب کنند یا باید تمام کارها را خود انجام دهند یا اینکه بخش خصوصی وارد شود که این نیز نیازمند این است که هزینه های بیشتری برای بیمه درنظر گرفته شود که مردم آسیب نبینند.
این عضو کابینه با اشاره به حضور پررنگ خیرین در حوزه بهداشت و درمان از سال های گذشته تصریح کرد: در این ارتباط مجمع خیرین سلامت فعالیت می کنند و ما شاهد کمک های میلیاردی از سوی خیرین در این حوزه بوده ایم.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در زمینه تامین و انتقال تجهیزات پزشکی به داخل کشور به مانند گذشته مشکلی نداریم، تصریح کرد: در زمینه وارد کردن دارو و مواد اولیه آن نیز هیچ محدودیتی در حال حاضر وجود ندارد و این خود باعث شده هزینه های تمام شده کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به برخی از مشکلات که درگذشته در این زمینه وجود داشته است ، ادامه داد: همانطور که آقای ظریف و آقای رئیس جمهور تاکید کرده اند ، مشکلات بوجود آمده یک شبه حل نمی شود و به تدریج موانع حل خواهد شد.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان در همین زمینه تصریح کرد: در حوزه فعالیت وزارت بهداشت موانع برداشته شده است ولی مانعی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم ترس و نگرانی سرمایه گذاران بین المللی برای حضور و انجام پروژه های مشترک در داخل ایران است که این ترس و نگرانی متاثر از داخل وخارج کشوراست.
وزیر بهداشت در بخش دیگری ا ز صحبت های خود با بیان اینکه در برنامه ۵ ساله توسعه پنجم پیش بینی تجمیع بیمه ها شده بود ولی این موضوع اجرایی نشد ،خاطر نشان کرد: ما تجمیع بیمه ها را ضروری می دانیم و به نظر می رسد که مجلس باید به صورت قاطع تر، دولت را مکلف به اجرای این موضوع کند.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به مزایای تجمیع بیمه ها ادامه داد: نمایندگان مجلس باید در ارتباط با تصویب و الزام کردن این موضوع از حالت رودربایستی خارج شوند و این موضوع را تعیین تکلیف کنند و اگر چنین موضوعی در برنامه ششم توسعه تصویب شود ما می توانیم در همین مدت باقی مانده اقدامات مناسبی در ارتباط با سامان بخشی منابع مالی در بیمه ها داشته باشیم.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت و درمان در مصاحبه با «برنامه صبح و گفت و گو» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه پروژه های نیمه تمام در حوزه بهداشت و درمان از جمله اتمام کار بیمارستانها زمان بر است، تصریح کرد: امیدواریم که تا پایان کار دولت یازدهم وضعیت بیمارستان هایی که پیشرفت آنها بالای ۵۰ درصد است به نتیجه نهایی برسد.
وی افزود: ما نمی توانیم ادعا کنیم که همه پروژه های نیمه تمام را می توانیم به اتمام برسانیم ولی همانطور که گفتم سعی خواهیم کرد پروژه هایی که بیش از ۵۰ درصد پیشرفت کرده اند به مرحله نهایی برسانیم.
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا از عملکرد پزشکان راضی هستید ؟ اظهار کرد: مردم باید راضی باشند البته در ابتدا باید خدا راضی باشد که رضایت او نیز در گرو رضایت مردم است.
وی با بیان اینکه اکثریت قریب به اتفاق پزشکان کشور افرادی عالم و خدوم هستند، ادامه داد: پزشکی ما علاوه بر مهارت با مقوله هایی چون محبت و آموزه های دینی آمیخته شده است البته در مواری اشکالات و لکه هایی وجود دارد که تمام تلاش این است که این لکه ها گسترش پیدا نکند.
هاشمی یادآور شد: زمانی بحث زیرمیزی در حوزه ی درمان کشور اپیدمی شده بود ولی اکنون به شدت با آن برخورد می شود، یکی از افتخارات دولت این است که با این معضل برخورد کرده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: