۱ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۲
قائم مقام وزیر کشاورزی:

۵۸درصد ظرفیت صنعت خوراک دام، خالی است

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی ظرفیت تولید صنعت خوراک دام و طیور کشور را ۱۹ میلیون تن عنوان کرد و گفت: این صنعت با ۴۲ درصد ظرفیت خود کار می کند.

به گزارش عیارآنلاین، «علی اکبر مهرفرد» امروز (سه شنبه) در آیین گشایش دومین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان که در محل بوستان گفت و گو برگزار شد، افزود: ظرفیت اسمی صنعت خوراک دام ۱۹ میلیون تن برآورد شده که فقط هشت میلیون تن آن فعال است.
به گفته مهرفرد، تاکنون ۴۲ هزار میلیارد ریال معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در این صنعت سرمایه گذاری شده است که باید بازده این سرمایه گذاری مورد توجه قرار گیرد.
مهرفرد افزود: ظرفیت کنونی تولید دام، طیور و آبزیان کشور کمتر از ظرفیت واقعی است بنابراین برای حضور در بازارهای جهانی باید قواعد بهداشتی، تجاری و صنعتی را رعایت کنیم.
این مسئول یکی از حلقه های اقتصاد دامپروری را مواد اولیه خوراک دام و پس از آن صنعت خوراک دام برشمرد و گفت: صنعت خوراک دام، گوشت، مرغ، شیر، تخم مرغ و بسته بندی، حلقه های این مجموعه اند؛ بنابراین باید زنجیره تولید، واردات و عرضه به هم وصل شوند.
وی افزود: ما در حال ورود به بازارهای جهانی هستیم و باید به کیفیت و استاندارد محصولات بیشتر توجه کنیم و برند سازی موضوع مهمی برای شناساندن محصولات با کیفیت ایرانی در بازارهای جهانی است.

** تعیین اولویت کشت با توجه به مزیت محصول
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی یادآوری کرد: بخش کشاورزی با ۱۱۵ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی به ارزش ۷۶ میلیارد دلار در مثبت شدن تراز تجاری این بخش در دولت یازدهم موثر بوده است.
وی گفت: در سال ۱۳۹۳ تراز تجاری بخش کشاورزی منفی ۸٫۱ میلیارد دلار بود که این رقم در سال ۱۳۹۴ به منفی ۳٫۴ میلیارد دلار رسید و پنج میلیارد دلار ارز کمتری برای بخش کشاورزی از کشور خارج شد.
مهرفرد اضافه کرد: براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی تلاش داریم کشت محصولات دارای مزیت را توسعه بدهیم و برای محصولات فاقد مزیت تولید، واردات را جایگزین کنیم.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: طبق آمار سال ۱۳۹۴ ایران با تولید بیش از ۹میلیون و ۵۰۰ هزار تن شیرخام، بیش از ۲ میلیون گوشت مرغ، ۹۵۰ هزار تن تخم مرغ و ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز رتبه هفتم تولید گوشت مرغ، جایگاه نوزدهم عرضه تخم مرغ و رتبه بیست و دوم تولید شیرخام جهان را به خود اختصاص داده است.
وی به نقش تامین نهاده های اولیه خوراک در تولید محصولات دامی اشاره کرد و گفت: در سال های آینده واردات نهاده هایی مانند ذرت، کنجاله سویا، جو و علوفه های خشک مورد استفاده در این صنعت، آزاد خواهد بود؛ زیرا اکنون سالیانه ۶ میلیون تن ذرت در کشور مورد نیاز است که پیش بینی می شود نزدیک ۲ میلیون تن آن در داخل تولید شود.
وی ذرت را محصولی آب بر دانست و اضافه کرد: طبق سیاست های وزارت جهاد کشت این محصول بیش از میزان پیش بینی شده به صلاح کشور نیست.
مهرفرد به افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی در برنامه ۱۰ ساله اشاره کرد و گفت: تلاش داریم طبق برنامه از کنجاله کلزا در صنعت خوراک دام و طیور استفاده کنیم؛ به شرط آنکه تحقیقات آن انجام شود.
وی اعلام کرد ۲۰ درصد جو مصرفی کشور از طریق واردات تامین می شود و افزود: اکنون نیاز داخلی به جو سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که یک میلیون تن آن از طریق واردات تامین می شود.
بر اساس این گزارش، سالیانه نزدیک به ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن شیر خام، ۲ میلیون تن گوشت مرغ و ۹۵۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که مجموع تولیدات پروتئینی با منشا دامی را به ۱۳ میلیون تن می رساند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در دومین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان فیداکسپو اعلام کرد سالیانه تا ۱۲ میلیون تن انواع خوراک دام و طیور به کشور وارد می شود.
دومین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان فیداکسپو (۲۰۱۶) امروز با حضور ۴۶ شرکت داخلی و خارجی از کشورهای اتریش، مجارستان، فرانسه، بلغارستان، چین، ترکیه و هلند در محل دایمی نمایشگاه تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفت و گو آغاز به کار کرد و تا چهارم شهریورماه به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: