۳۱ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳

اولویت با مردم ایران در گردشگری سلامت

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان: در بحث گردشگری سلامت با توجه به کمبود تخت و اعضای پیوندی، اولویت اول رسیدگی به مردم خودمان است و در تمام دنیا هم چنین است. به بخش خصوصی ماموریت دادیم که از فرصت گردشگری سلامت استفاده کنند، در حال حاضر از کشورهای همسایه و همچنین اروپایی مراجعه کننده داریم اما سطح و نوع خدمات راضی کننده نیست و باید گسترش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در نشست خبری صبح امروز به مناسبت آغاز هفته دولت افزود: در طرح تحول سلامت هزار و ۸۸۵ مرکز مجری پزشک خانواده تعمیر و ۳ هزار و ۳۶ مرکز تجهیز شده است.

وی گفت: برای پزشکانی که در روستاها کار می کنند ۲ هزار و ۴۷ محل زیست پزشک تعمیر و تجهیز شده است.
داروی میگرن رونمایی شده محصول تازه‌ای نبود
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دارویی که شرکت تولیدکننده برای درمان میگرن رونمایی کرد محصول جدیدی نبود و رسانه ها اصول حرفه ای را در معرفی آن رعایت نکردند.
حریرچی افزود: آنچه یک تولید کننده تبلیغ می کند باید به تایید دانشگاه های علوم پزشکی برسد و سازمان غذا و دارو پس از آزمایشات لازم آن را ثبت کند.
وی گفت: رسانه ها در مورد معرفی داروها باید ابتدا نظر مراجع رسمی را جویا شوند چراکه تولید کننده‌ها گاهی باب میل خود از یک محصول رونمایی می کنند.
این اظهار نظر در حالی است که داروی “میگری هیل” برای درمان میگرن پس از طی مراحل تحقیق و پژوهش و آزمایش، طی مراسمی هفته قبل  وارد مرحله تجاری سازی گسترده و ورود به بازارهای بین المللی شد.
این دارو پس ۱۵ سال تحقیق در سال ۱۳۸۴ به عنوان داروی ملی شناخته شد و در سال ۱۳۸۸ وارد مرحله تولید صنعتی شده است و در مرحله سوم هفته قبل آماده صادرات شد.
بگفته مدیر شرکت تولید کننده این دارو، داروی میگری هیل با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پارک علم و فناوری پردیس تولید شده است و تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را نیز دارد.

ایجاد ۴۰۹۴ داروخانه در نقاط روستایی در طول اجرای طرح تحول

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت ۴ هزار و ۹۴ داروخانه در نقاط روستایی ایجاد شده است که از این تعداد یک هزار و ۲۸۵ داروخانه، دولتی و بقیه خصوصی هستند.
حریرچی افزود: ۳۳۶ مرکز روستایی جدید مجرى برنامه پزشک خانواده هستند که تعداد ۶ هزار و ۸۵۲ پزشک عمومى، ۵ هزار و ۲۸۵ ماما ،هزار و ۱۱۸ دندانپزشک و ۳۰ هزار بهورز در این مراکز مشغول ارائه خدمت هستند.
وى گفت: همچنین در اجرای این طرح ۲ هزار و ۷۰۹ آزمایشگاه و ۸۵۶ واحد نمونه گیرى راه اندازى شده است و به ازاى هر ۱۲ هزار و ۵۰۰  نفر یک پایگاه سلامت وجود دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: درهر مرکز جامع سلامت تعداد ۲  تا ۴ پزشک ،کارشناس سلامت روان، دندانپزشک، کارشناس تغذیه و بهداشت محیط مستقر هستند.
وی گفت: در مجموع ۹ هزار و ۴۷۶ مراقب سلامت، ۲ هزار و ۴۳ پزشک و ۲۴۵ دندانپزشک در این مراکز جامع در طول اجرای طرح تحول خدمت رسانی می کنند و بیش از ۹ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.
حریرچی افزود:۲۱ هزار تخت در دست ساخت داریم که ۱۰ هزار و ۳۶ تخت تکمیل شده است و بقیه تا  تابستان ۹۶ تحویل داده مى شود.
وی همچنین درباره اقدامات وزارت بهداشت براى کنترل بیماری ایدز گفت: هدف ما کاهش آسیب هاى اجتماعى است تا اقدامات در جهت کنترل ایدز موثر واقع شود، براى زنان و مردانى که از طریق اعتیاد و مسائل مختلف در معرض خطر هستند اقدامات پیشگیرانه در مراکز وزارت بهداشت و غربالگرى انجام مى شود.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: حدود ۵ هزار و ۴۰۰ پزشک در این مراکز فعال هستند و تعدادى کلینیک مثلثى در زندان ها وجود دارد.
در گردشگری سلامت، اولویت با مردم خودمان است
سخنگوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بحث گردشگری سلامت با توجه به کمبود تخت و اعضای پیوندی، اولویت اول رسیدگی به مردم خودمان است و در تمام دنیا هم چنین است.
حریرچی افزود: به بخش خصوصی ماموریت دادیم که از فرصت گردشگری سلامت استفاده کنند، در حال حاضر از کشورهای همسایه و همچنین اروپایی مراجعه کننده داریم اما سطح و نوع خدمات راضی کننده نیست و باید گسترش یابد.
وی با اشاره به ماجرای فوت «لطیفه» دختر نوجوان افغان که پنج شنبه گذشته بر اثر ابتلا به نارسایی کبدی در بیمارستان نمازی شیراز درگذشت گفت: همه لطیفه‌های رحمانی خواهران ما هستند، سیستم درمانی ما در زمان جنگ دشمن را هم درمان می‌کرد، نارسایی حاد کبدی که لطیفه به آن مبتلا بود، مشکلات مربوط به خود را دارد، برای کسی که در ICU بستری، لوله تنفسی برای او گذاشته شده است و خونریزی دارد پیوند کبد مقدور نیست، از طرفی در تمام دنیا چنین است که تعداد زیادی در لیست انتظار دریافت کبد باید ماه ها منتظر بمانند.
حریرچی افزود: تقریبا هر هفته در سیستان و بلوچستان، کرمان و فارس ماشین‌هایی مهاجران افغان را به صورت غیر قانونی منتقل می‌کنند که ممکن است تصادف کنند، هر تصادف حدود ۳۵ میلیون تومان هزینه دارد که ما کار درمان را انجام می‌دهیم.
وی گفت: درمان برای مهاجران قانونی مشکلی ندارد و علیرغم کمبود تخت و لیست انتظار، خدمات به مهاجران غیر قانونی ارائه می‌شود.
سخنگوی وزیر بهداشت افزود: در بعضی شهرها تا ۳۵ درصد ظرفیت تخت‌ها به برادران و خواهران افغانستانی اختصاص داده شده است اما سیستم سلامت برای تامین هزینه کسانی که بیمه ندارند و غیر قانونی هستند به مشکل می‌خورد.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: