اجرای پزشک خانواده ۱۲ سال طول می‌کشد

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: وزارت بهداشت طرح پزشک خانواده را در شهرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر گسترش می‌دهد و در ۴ استان دیگر به‌غیراز فارس و مازندران اجرا می‌شود، البته انجام این اقدام زمان‌بر خواهد بود. که اجرای کامل آن ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با موضوع اجرای طرح پزشک خانواده اظهار داشت: وزارت بهداشت این طرح را در شهرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر گسترش می‌دهد و در ۴ استان دیگر به‌غیراز فارس و مازندران اجرا می‌شود، البته انجام این اقدام زمان‌بر خواهد بود.

وی افزود: طرح پزشک خانواده جزو طرح‌هایی نبوده که در طی یک تا دو سال بتوان آن را اجرا کرد به‌طوری‌که حتی وزیر بهداشت نیز در زمان رأی اعتماد گرفتن از مجلس گفت که اجرای کامل آن ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به طرح سلامت در کشور انگلستان گفت: این طرح در انگلستان اجرای کامل آن حدود ۴۰ سال طول کشید و افرادی مانند تاچر به بانوی آهنین حامی سیستم سلامت انگلستان ملقب بودند.

حریرچی در مورد اینکه آیا در دنیا کشوری وجود دارد که تمام داروهای خود را به‌طور کامل تولید کند، گفت: مدتی قبل نشستی در تهران برگزار شد که وزیر بهداشت سابق سوئیس نیز در آن شرکت کرده بود.

وی گفت: این فرد عنوان کرد که اکثر داروهای سوئیس وارداتی است، درحالی‌که درآمد ناخالص این کشور از اختراعات به‌حساب می‌آید، لذا هیچ کشوری در دنیا همه داروهای موردنیاز را تولید نمی‌کند؛ چراکه اصلاً به‌صرفه نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در کشور ما ۹۷ تا۹۸ درصد داروهای مصرفی را از نظر عددی تولید می‌کنیم و اکنون نیز به ۷۰ درصد ارزش ریالی رسیده‌ایم.

حریرچی خاطرنشان کرد: اینکه داروسازان ما را داروهای مشابه خارجی را تولید می‌کنند،‌ قدم بسیار مهمی است، ولی هر ادعایی برای تولید دارو و واکسن می‌تواند اثرات اجتماعی ویژه خود را داشته باشد، لذا ادعای تولید آن باید از منابع رسمی اعلام شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: