مطالبات از بیمه؛ پاشنه آشیل طرح تحول سلامت

گزارش// اجرای طرح تحول نظام سلامت که در دولت تدبیر و امید تحقق یافت، تاکنون دستاوردها و ثمرات بسیاری در حوزه سلامت کشور به جای گذاشته است. این درحالی است که هنوز مدت زیادی از حلاوت و احساس رضایت مردم از کاهش هزینه های پرداختی و ارتقای خدمات در بیمارستان ها نگذشته است که واگویه ها از چالش ها و مشکلات پیش روی بیمارستان ها برای تامین دارو و لوازم پزشکی به دلیل پرداخت نشدن مطالبات از بیمه ها حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، کاهش پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم، دسترسی آحاد جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی، جلوگیری از سرگردانی مردم برای تهیه دارو و لوازم پزشکی و همچنین پوشش فراگیر بیمه ای از مهم ترین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت است که با تدبیر دولت یازدهم به سرانجام رسید.
پوشش رایگان بیمه برای بیش از ۱۱ میلیون ایرانی که تاکنون بیمه نبوده اند، از اقدامات منحصر به فرد بیمه سلامت در دولت تدبیر و امید به شمار می رود که خراسان رضوی پس از استان تهران، بیشترین بیمه شده را در سطح کشور داشته است.
این درحالی است که هنوز مدت زیادی از حلاوت و احساس رضایت مردم از کاهش هزینه های پرداختی و ارتقای خدمات در بیمارستان ها نگذشته است که واگویه ها از چالش ها و مشکلات پیش روی بیمارستان ها برای تامین دارو و لوازم پزشکی به دلیل پرداخت نشدن مطالبات از بیمه ها حکایت دارد.
مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد معتقدند: پرداخت مطالبات مراکز درمانی از سوی بیمه ها در این دانشگاه که قطب پزشکی شمال شرق کشور به شمار می رود از مرز یک سال گذشته و بیشترین مطالبات و تاخیر ها مربوط به بیمه سلامت است.
این در حالی است که در بخش خصوصی وضع از این هم بدتر است، به طوریکه پزشکان از پرداخت نشدن مطالبات خود نالانند و چک های برگشتی صاحبان داروخانه ها به شرکت های دارویی در حال گسترش است.
برای بررسی علل و چالشهای تاخیر در پرداخت مطالبات مراکز درمانی از بیمه ها، میزگردی با حضور مدیران، کارشناسان و مسئولان حوزه سلامت خراسان رضوی در دفتر ایرنا مشهد برگزار شد.

*** طلب ۷۷۰۰ میلیارد ریالی از بیمه ها /تاخیر یکساله
رئیس اداره درآمدهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این میزگرد گفت: مطالبات بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه اکنون با تاخیر بیش از یکسال مواجه است و این مراکز هم اکنون هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال از سازمانهای بیمه گر طلبکارند.
غلامعلی صابری افزود: عمده مطالبات دانشگاه علوم پزشکی مشهد مربوط به بیمه سلامت با چهار هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال و پس از آن بیمه تامین اجتماعی با یک هزار و ۱۶۷ میلیارد ریال است.
وی خاطر نشان کرد: این مطالبات مربوط به سالهای ۹۴ و ۹۵ است، چرا که مطالبات دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمه ها به ویژه بیمه سلامت در سال ۹۴ هنوز تسویه نشده است.
وی اظهار کرد: میزان و مدت تاخیر مطالبات دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بیمه تامین اجتماعی با توجه به انعقاد تفاهم نامه ای با بانک رفاه کمتر است، به طوریکه بیمه تامین اجتماعی تا شهریور ماه ۹۴ به طور کامل با مراکز درمانی خراسان رضوی تسویه حساب کرده و از شهریور سال گذشته تا فروردین سال جاری نیز ۶۰ درصد مطالبات را پرداخت کرده است.
صابری ادامه داد: بر اساس انعقاد تفاهم نامه سه جانبه بین بانک رفاه، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، ۶۰ درصد مطالبات پس از تحویل اسناد توسط بانک رفاه پرداخت شده و ۴۰ درصد بقیه نیز در عرض چندماه باید پرداخت شود.
رئیس اداره درآمدهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزان مطالبات این دانشگاه از سازمان های بیمه نیروهای مسلح و کمیته امداد را در مجموع ۲۴۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
وی خاطر نشان کرد: این درحالی است که بر اساس مواد قانونی ، سازمان های بیمه گر موظفند ۶۰ درصد صورت حساب های تحویل گرفته شده از سوی موسسات درمانی را در ظرف ۲ هفته و بقیه را در طول سه ماه پرداخت کنند و هم اکنون مشکل بوجود آمده برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بابت تاخیرهای طولانی مدت در پرداخت ها به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور اعلام شده است.
وی بدهی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شرکتها و پیمانکاران را حدود پنج هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: اگر مطالبات مراکز درمانی این دانشگاه از سوی بیمه ها پرداخت شود تمام بدهی ها به مراکز مربوطه از جمله شرکت های دارویی، لوازم پزشکی و کارانه پزشکان پرداخت می شود.
به گفته وی، در حال حاضر ٰکارانه پزشکان شاغل در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه از آبان ماه سال ۹۴ پرداخت نشده است و با تداوم وضعیت موجود اعضای هیات علمی تمام وقت انگیزه ای برای ارائه خدمات در قالب طرح تحول نظام سلامت نخواهند داشت.

** ۶۰۰ میلیارد ریال چک برگشتی از صاحبان داروخانه ها
نایب رئیس انجمن داروسازان کشور نیز در این میزگرد گفت: اگرچه داروخانه ها در اولویت پرداخت مطالبات از سوی بیمه ها به خاطر تامین سرمایه لازم برای خرید دارو قرار دارند، اما هم اکنون تاخیر در پرداخت ها به ویژه از سوی بیمه سلامت آنها را با چالشهای مختلفی روبرو ساخته است.
دکتر علیرضا شهریاری افزود: صاحبان داروخانه های کشور اکنون ۶۰۰ میلیارد ریال چک برگشتی دارند که علت آن تاخیر در پرداخت مطالبات آنها است و بخشی از این چک ها هم مربوط به استان خراسان رضوی است.
رئیس انجمن داروسازان خراسان رضوی با قدردانی از ابتکار بیمه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات داروخانه ها بیان کرد: هم اکنون ۶۰ درصد از مطالبات داروخانه های این استان از بیمه تامین اجتماعی تا اردیبهشت امسال، بدنبال تفاهم نامه سه جانبه پرداخت شده است .
او تاکید کرد: انتظار این است که همچنان که تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات داروخانه ها از طریق بانک رفاه اقدام کرده است، بیمه سلامت نیز در این خصوص چاره اندیشی کند، در غیر اینصورت تامین داروی مردم با مشکل مواجه خواهد شد.
شهریاری اظهار کرد: طرح تحول نظام سلامت ثمرات بسیاری نظیر کاهش هزینه های درمانی از سوی مردم را بدنبال داشته است، و تامین منابع این طرح می بایست به صورت منطقی و کارشناسی شده باشد.
به گفته وی، پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت ۳۰ درصد از هزینه تامین یک دارو توسط مردم پرداخت می شد اما اکنون این میزان به ۱۰ درصد و دربرخی داروها به صفر رسیده است و سئوال این است که این مابه التفاوت چگونه باید جبران شود؟
وی خاطر نشان کرد: چالش ایجاد شده در پرداخت مطالبات مراکز درمانی واقعیتی است که مردم هم باید در جریان قرار گیرند،چراکه نبود برخی داروها در بازار به دلیل مشکلات مالی داروخانه ها برای خرید آن دارو رخ داده است.
وی اظهار امیدواری کرد که در برنامه ششم توسعه بودجه لازم برای طرح تحول نظام سلامت به صورت پایدار پیش بینی شود.
رئیس انجمن داروسازان کشور همچنین گفت: هم اکنون ۹۵ درصد داروها در داخل کشور تولید می شود و بدین منظور ۶۰ کارخانه داروسازی و ۷۰ شرکت توزیع دارویی در مناطق مختلف کشور دایر است.
به گفته وی، اکنون بیش از ۱۱ هزار داروخانه در سطح کشور دایر است که ۶۰۰ مورد از این تعداد در شهر مشهد استقرار دارند.

** افزایش ۲۷۰ درصدی هزینه های بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی هم گفت: چالش تاخیر در پرداخت مطالبات مراکز درمانی در تمامی استان های کشور بدنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت و پوشش فراگیر بیمه همگانی حاصل شده است، چراکه این طرح افزایش بار مراجعات و افزایش هزینه های درمانی را در پی داشته است.
دکتر علیرضا رمزی افزود: استان خراسان رضوی با زیر پوشش قرار دادن یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر در قالب بیمه سلامت رایگان، دومین استان به لحاظ شمار بیمه شدگان طرح پوشش فراگیر بیمه ای در سطح کشور محسوب می شود که ۷۶۰ هزار نفر از این افراد در مشهد به ویژه در حاشیه این کلانشهر سکنی دارند.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون نفری استان خراسان رضوی زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند.
وی از افزایش ۲۶ درصدی تعداد بیمه شدگان در خراسان رضوی همگام با اجرای طرح تحول نظام سلامت تاکنون خبر داد و اظهار کرد: جمعیت بیمه شدگان بیمه سلامت در این استان قبل از اجرای طرح تحول بیش از ۲ میلیون و ۹۴۸ هزار نفر بود که اکنون به افزون بر سه میلیون و ۷۳۱ هزار نفر رسیده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر در این مدت تعداد مراجعات بیمه شدگان به مراکز درمانی خراسان رضوی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و به حدود ۲۰ میلیون نفر در سال ۹۴ رسیده است.
وی با اشاره به افزایش حدود ۲۷۰درصدی هزینه های پرداختی بابت بیمه شدگان سلامت در خراسان رضوی افزود: مجموع هزینه های پرداختی بابت درمان بیمه شدگان در سال ۹۱ سه هزار و ۱۰۳ میلیارد ریال بود که اکنون به ۱۱ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
به گفته وی، بدنبال بازنگری کتاب ارزشهای نسبی خدمات درمانی، هزینه های بیمه سلامت خراسان رضوی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در بخش بستری افزایش یافت.
وی ادامه داد: در این مدت سهم پرداختی ها از جیب مردم در بیمارستان های دولتی از ۱۰ درصد به ۶ درصد در شهرها و سه درصد در روستاها کاهش یافته است.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی خاطر نشان کرد: این نهاد هم اکنون بیش از هشت هزار میلیارد ریال به مراکز درمانی و موسسات طرف قرارداد خود بدهکاری – با تاخیر بیش از یکسال- دارد و می توان چنین گفت که به همین میزان از دولت طلبکار است.
به گفته وی، هم اکنون ۹٫۵ درصد از هزینه های سازمان بیمه سلامت در سطح کشور مربوط به استان خراسان رضوی است.
رمزی بیان کرد: بدهی معوقه این بیمه به موسسات طرف قرارداد در سالهای ۹۱ تا ۹۴ حدود پنج برابر افزایش یافته بطوری که میزان بدهی طی این مدت از یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
او در عین حال گفت: این در حالی است که درآمدهای وصولی بیمه سلامت خراسان در این مدت ۳۸ درصد رشد داشت اما توان پرداختها به دلیل افزایش تعداد بیمه شدگان و هزینه ها کاهش یافته است.
وی افزایش تعهدات دارویی و رشد ۱۳ درصدی اقلام دارویی زیر پوشش، افزایش تعهدات بیماران بستری روانی ، افزایش تعهدات بیماران ترک اعتیاد و بیمه شدن گروهی از اتباع مهاجر خارجی در یک بازه زمانی را از دیگرمسائلی دانست که هزینه های بیمه سلامت خراسان رضوی را بیش از هر زمانی افزایش داد.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی تاکید کرد: انتظار این است که با افزایش تقاضا و بار مراجعان درمانی، تامین اعتبارات آن هم به موازات مصوب می شد تا بیمه سلامت به مرحله بدهکاری سوق نیابد.
وی تدوین لایحه ۸۰ هزار میلیارد ریالی عرضه اوراق مشارکت برای پرداخت بدهی های بیمه سلامت درسطح کشور را یکی از راهکارها دراین زمینه عنوان و اظهار امیدواری کرد که بزودی این لایحه درمجلس مورد تصویب قرار گیرد تا این نهاد از سیکل معیوب خود خارج شده و بتواند بدهی خود را به صفر برساند.

** افزایش ۱۰ درصدی اعتبارات درمان تامین اجتماعی
قائم مقام مدیریت درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت:تامین اجتماعی این استان هم اکنون با دو میلیون و ۵۴۰ هزار بیمه شده، حدود ۴۵ درصد جمعیت بیمه شدگان خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.
دکتر مهرداد درخشان داوری از افزایش حدود ۱۰ درصدی اعتبارات این نهاد در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبر داد و افزود: با وجود رشد اعتبارات هنوز نمی توانیم پاسخگوی کامل مطالبات باشیم.
به گفته وی، میزان اعتباران تامین اجتماعی خراسان رضوی در سال گذشته پنج هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال بود که این میزان در سال جاری به شش هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال رسیده است .
وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت دستاوردهای زیادی برای مردم بدنبال داشته است اما تاخیر در پرداخت مطالبات به دلیل افزایش هزینه های اعمال جراحی بر طبق کتاب ارزش گذاری خدمات نسبی از چالشهای این طرح می باشد.
وی ادامه داد: افزایش مبلغ دریافتی در برخی از اعمال جراحی رایج هزینه های زیادی را برای سازمان های بیمه گر از جمله تامین اجتماعی برجای گذاشته و آنان را با محدودیت منابع روبرو ساخته است.
او در عین حال بیان کرد: با وجود محدودیت های موجود، سازمان تامین اجتماعی تمام تلاش و توان خود را برای پرداخت مطالبات مراکز درمانی به کار بسته است و به باور کارشناسان در این شرایط موفق عمل کرده است.
قائم مقام مدیریت درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی بدهی سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی و موسسات طرف قرارداد در خراسان رضوی را حدود یک هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد که یک هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال آن مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.
درخشان انعقاد تفاهم نامه سه جانبه را راهکار مهم سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالباتش عنوان کرد و افزود: این تفاهم نامه بین بانک رفاه، بیمه تامین اجتمامی و وزارت بهداشت منعقد شده است و پرداخت ۶۰ درصد صورت حساب ها توسط بانک رفاه نقش مهمی در پرداخت مطالبات مراکز درمانی به ویِژه داروخانه ها داشته است.
وی خاطر نشان کرد: در استان خراسان رضوی پرداخت مطالبات داروخانه ها و بیمارستان های دولتی در اولویت قرار دارد و تمامی درصد مطالبات آنها از سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال پرداخت شده است.
به گفته وی، در مواردی که موسسه های طرف قرار داد نتوانستند اسناد را به موقع تحویل دهند، پرداخت ها ممکن است با تاخیر مواجه باشد.

** افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بار مراجعان به بیمارستان ها
مدیر اقتصاد بر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت و بسته های این طرح اکنون فشار هزینه های درمانی را از دوش مردم برداشته است اما شرط تداوم ، حفظ رضایت و موفقیت در این طرح تامین منابع پایدار برای اجرای آن است.
دکتر حسین ابراهیمی پور افزود: هم اکنون پرداختی هزینه های درمانی از جیب مردم در خراسان رضوی و کشور کاهش قابل توجهی یافته است، به طوریکه تمامی تجهیزات و لوازم پزشکی توسط بیمارستان تامین می شود و دیگر بیمار و خانواده اش برای تهیه لوازم پزشکی سرگردان نیستند.
وی از رشد ۱۰ درصدی مراجعان به بیمارستان های دولتی در شهرها و رشد ۱۵ درصدی مراجعان به مراکز درمانی در روستاهای خراسان رضوی خبر داد و گفت: کاهش هزینه های پرداختی و همچنین ‘تقاضای القایی’ برای دریافت خدمات درمانی ، نقش مهمی در افزایش بار مراجعان به بیمارستان ها به ویژه در بخش سرپایی همگام با اجرای طرح تحول نظام سلامت داشته است.
به گفته وی، وقتی سد پرداختی از جلوی بیمار برداشته شود، به طور قطع میزان بار مراجعه افزایش می یابد و تقبل هزینه های مربوطه بر دوش سازمان های بیمه گر می افتد، درحالیکه قبلا سهم این سازمان ها در پرداخت هزینه ها کمتر بود.
ابراهیمی پور خاطر نشان کرد: هم اکنون بیمارستانها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی، با مشکلات عدیده ای به دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان مواجه هستند.
وی با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی خراسان رضوی با انعقاد تفاهم سه جانبه تا حدی مشکل را حل کرده است گفت: اگر بیمه تامین اجتماعی تمام مطالبات خود را پرداخت کند، حدود یک سوم از منابع ما را تشکیل می دهد و بخش عمده مطالبات مربوط به بیمه سلامت است.
وی اظهار کرد: در شرایط فعلی بیمارستان ها و مراکز درمانی به مثابه بنگاههای اقتصادی پولداری به شمار می روند که مطالبات زیادی دارند اما عملا پولی درجیب شان نیست و بدین دلیل در تامین هزینه های روزمره شان ناتوانند و تداوم این وضعیت بیمارستان ها و مراکز درمانی را به سوی فرسودگی و ورشکستگی سوق می دهد.
مدیر اقتصاد بردرمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تبعات نبود بودجه جاری در مراکز درمانی گفت: لغو نوبت عمل های جراحی به دلیل تامین نشدن لوازم پزشکی، ایجاد صف انتظار، تخریب جایگاه بیمارستان در نظام اقتصادی و اجتماعی، گسترش نارضایتی مردم و بی انگیزگی پزشکان و کارکنان درمانی از پیامدهای طولانی شدن مطالبات است.

** زیرمیزی به روی میز آمده است
معاون بستری دفتر اسناد پزشکی مدیریت درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی هم گفت: حذف پدیده زیرمیزی در کشور یکی از برنامه های مهم طرح تحول نظام سلامت بود، که به باور بسیاری اکنون این پدیده از زیرمیز به روی میز آمده است.
دکتر کامران اخوان با یادآوری درخواستهای متعدد پزشکان برای تغییر تعرفه ها، افزود: وزارت بهداشت در مدت کوتاه کتاب کالیفرنیا CPT را مورد بازنگری قرار داد و متن های انگلیسی را به فارسی ترجمه کرد اما تمام کدهای تعرفه های جراحی این کتاب را با رقم های بالاتر تغییر داد و در قالب کتاب ارزش نسبی خدمات منتشر کرد.
وی خاطر نشان کرد: به طور مثال هزینه عمل جراحی ساده ‘پیوند پوستی’ از ۱۹٫۷ واحد جراحی به ۳۹٫۹ واحد جراحی افزایش یافت.
به گفته وی، نرخ هر واحد جراحی (k) در بخش خصوصی به میزان۴۰۰ هزار ریال و در بخش دولتی به میزان ۹۲ هزار و ۴۰۰ ریال محاسبه می شود.
به گفته وی، با تغییر کدهای جراحی گروهی از پزشکان منتفع شدند اما این اقدام هزینه های زیادی را بر سیستم بهاشت و درمان تحمیل کرد و بیمه ها را در پرداخت مطالباتشان ناتوان ساخت.
معاون بستری دفتر اسناد پزشکی مدیریت درمان تامین اجتماعی خراسان رضوی با بیان مثال دیگری گفت: هزینه یک زایمان طبیعی قبل از طرح تحول نظام سلامت ۱۳ واحد جراحی بود که در قالب کتاب ارزش نسبی خدمات به ۵۰ واحد جراحی افزایش یافت.
به گفته وی، سوال اینجاست که تاکنون کدام یک از اقشار جامعه به یکباره شاهد افزایش چندین برابری دستمزدهای خود بدین طریق بوده اند و آیا این روند منطقی است؟

**راهکارها و سخن آخر
برآیند سخنان و نظرات تمامی کارشناسان حاضر در میزگرد بررسی تاخیر در مطالبات مراکز درمانی از سوی بیمه ها، چه طلبکار و چه بدهکار حاکی از آن است که نبود منابع پایدار و عدم برنامه ریزی دقیق برای تامین هزینه های درمانی، اکنون مهم ترین چالش طرح تحول نظام سلامت به شمار می رود که پرداخت نشدن مطالبات مراکز درمانی و مشکلات حاصله، بدین علت رخ داده است .
تشکیل شورای راهبردی مدیریت منابع سلامت، منطقی کردن تعرفه های خدمات پزشکی، آنالیز اشکالات طرح تحول، کنترل تقاضا در حوزه درمان، پیاده سازی طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع و پرهیز از تصمیم های شتاب زده از مهم ترین پیشنهادها و راهکارهایی بود که در این میزگرد از سوی کارشناسان و مدیران مربوطه مطرح شد.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت تقاضا یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی است، گفت: در شرایط کنونی بار مراجعه لجام گسیخته مردم به مراکز درمانی باید کنترل شود و مهم ترین راهکار در این زمینه اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع به طور کامل در همه جای کشور است.
دکتر علیرضا رمزی بیان کرد: علاوه بر کنترل تقاضا باید بدنبال تامین منابع پایدار باشیم، چراکه اگر امسال ۸۰ هزار میلیارد ریال از طریق عرضه اوراق مشارکت برای پرداخت بدهی بیمه سلامت فراهم شود، در سالهای دیگر چه باید کرد؟
وی با تاکید بر ایجاد تعادل بین منابع و مصارف تاکید کرد: از هر گونه ایجاد تعهد جدیدخدمات پزشکی و درمانی باید پرهیز کرد، مگر اینکه پیوست منابع، ضمیمه آن باشد و اکنون وقت آن است که داستان ‘فیل مولوی’ که هر کس در تاریکی تفسیری متفاوت از یک قسمت از بدن آن داشت را دوباره مرور و چراغ ها را روشن کنیم تا از باری به هر جهت بودن خلاص گردیم.
نایب رئیس انجمن داروسازان کشور نیز اظهار کرد: پدیده آزمون و خطا در همه عرصه ها از آفت های پیشرفت و توسعه است که این مسئله از مدتها همچنان در کشورمان تکرار شده است.
دکتر علیرضا شهریاری طرح پزشک خانواده را یکی از راهکارهای مهم ارتقای خدمات حوزه سلامت و کنترل هزینه ها در کشور دانست و گفت: هم اکنون به دلیل کاهش پراختی ها و فرهنگ غلط ، بیمار برای مداوی خود از دکتر متخصص به دکتر دیگر می رود و در این میان کیسه ای از انواع داروها را خریده است که هم بار هزینه های بهداشت و درمان را افزایش داده و هم عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای متعدد را برای خود به ارمغان آورده است.
وی گفت: از مسئولان انتظار داریم که در حوزه بهداشت و درمان اتاق فکر ایجاد کنند و قبل از هر اقدامی به فکر تامین بودجه آن باشند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: