معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:

قاچاق میوه کاهش چشمگیری دارد

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قاچاق میوه در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد علی طهماسبی در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه ۳۰ آفت و بیماری موجود در باغات کشور سوغات قاچاق میوه است، افزود: پس از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مقابله جدی با قاچاق و تلاش مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد کاهش قابل توجه قاچاق میوه به کشور هستیم.

وی گفت: وجود آفاتی مانند سوسک حنایی خرما، جاروک لیموترش، مگس میوه و بیماری توئینیگ در مرکبات حاصل قاچاق خانمان برانداز میوه به کشور است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ورود آفات و بیماری ها سبب شده است دولت سالانه چند میلیارد دلار برای تولید و واردات سم هزینه کند و این شرایط حاصل عملکرد یک مشت قاچاقچی است.
طهماسبی تصریح کرد:‌ قاچاقچیان میوه با واردات از غرب کشور آفات سنگینی را به باغات کشور تحمیل کردند و حساب کنید چه ضرر و زیانی وارد شده است؟
وی گفت: قاچاق میوه و در پی آن ورود آفات و بیماری ها بسیاری از باغداران را بی خانمان کرد بطوری که باغداری که شرایط اقتصادی و مالی خوبی داشته است حالا به نان شب خود محتاج است.
معاون امور باغبانی وزات جهاد کشاورزی از  عملکرد رسانه‌ها در خصوص انتشار اخبار مربوط به قاچاق میوه قدردانی کرد و افزود: رسانه ها فضا را برای قاچاقچیان ناامن کردند.
طهماسبی مبارزه با قاچاق را وظیفه ملی دانست و از قاچاق گل و گیاهان زینتی در مرز عراق خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر قاچاق گل و گیاهان زینتی از مرز عراق به مشکل آزاردهنده‌ای تبدیل شده است.
وی افزود: گل ها و گیاهان زینتی قاچاق بیماری های خیلی شدیدی دارد و روند تولید گل ها و گیاهان تولیدی داخل را تهدید می کند.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌متاسفانه مرز عراق اصلا مدیریت و کنترل نمی شود.
۵ هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار ایجاد می‌شود
معاون امور باغی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۵ هزار هکتار باغات دیم در اراضی شیب دار کشور ایجاد خواهد شد.
طهماسبی با اشاره به اینکه ۲ میلیون هکتار اراضی شیب دار مستعد در کشور شناسایی شده است، افزود: حدود ۸۶۰ هزار هکتار از این اراضی برای کشت گونه های مثمر انگور، بادام، گل محمدی و انواع و اقسام آویشن و گیاهان دارویی مطالعه و ارزیابی شده است.
وی گفت: نهال‌های مورد نیاز برای کشت در این اراضی در نهالستان های مجاز تکثیر و تولید می شود.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کشت در اراضی شیب دار با توجه به میانگین بارندگی ۳۰۰ میلیمتری، به صورت دیم است و برای تامین آب محصولات از آب سبز یا همان آب باران و رواناب های فصلی استفاده می شود.
طهماسبی گفت: احداث باغات در اراضی شیب دار از فرسایش خاک و سیلاب و سیل جلوگیری می کند.
وی توسعه کشت گونه های گیاهان دارویی را از دیگر طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه باغبانی دانست و افزود: این طرح در ۴۲ هزار هکتار از اراضی کشور به منظور تولید ۱۳۷ هزار تن انواع گیاهان دارویی اجرا می شود.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از اجرای طرح اصلاح و بازسازی باغات فرسوده خبر داد و گفت: ۹۰۰ هزار هکتار باغ قدیمی فرسوده اصلاح و بازسازی می شود و ارقام تجاری و اقتصادی جایگزین ارقام کم محصول خواهد بود.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: