مدیر عامل سازمان تعاون روستایی؛

قیمت پایه شیر خام ، ۱۲۵۰ تومان

قیمت شیر خام در حمایت از دامداران استانهای اصلی تولیدکننده به بیش از ۱۲۵۰ تومان در هر کیلوگرم رسید.

به گزارش عیارآنلاین، محسن صفایی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه قیمت شیر خام در سه سال گذشته به علت نبود تعادل در بازار عرضه و تقاضا با نوساناتی مواجه بوده است، افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید کنندگان طرح خرید حمایتی شیر خام را از آذر سال ۹۳ تا آذر ۹۴ اجرا کرد و قیمت شیر خام به طور میانگین در هر کیلوگرم ۷۵ تومان برای دامداران افزایش یافته است.

وی گفت: دو ماه پیش براساس مجوز دولت و وزارت جهاد کشاورزی مجددا طرح خرید حمایتی شیر خام در ده استان که از مراکز اصلی شیر خام است آغاز شد و قیمت پایه خرید شیر خام در بازار به بیش ۱۲۵۰ تومان رسید.
صفایی تاکید کرد: اگر طرح حمایتی خرید شیر خام اجرا نمی شد شاهد تداوم کاهش قیمت شیر خام در بازار و بروز مشکلاتی در صنعت دامداری کشور بودیم.
وی گفت: خرید حمایتی شیر خام ادامه دارد و روزانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن شیر خام خریداری می شود و این سازمان آمادگی افزایش سطح خرید را دارد.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین از اجرای طرح مشوق صادراتی برای صادرات فرآورده های لبنی خبر داد و گفت: علاوه براین به منظور ارتقا فرهنگ مصرف شیر در کشور سبد رفاهی برای خانوارهای آسیب پذیر در سطح کشور پیش بینی شده و قرار است در هر سبد یک کیلوگرم پنیر عرضه شود.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: توزیع شیر مدارس از اول مهر اجرا می شود.
*بیش از ۵ میلیون تن گندم و جو خریداری کردیم
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی  گفت: امسال بیش از ۵ میلیون تن گندم و جو به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.
محسن صفایی با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان مباشر خرید از یازده میلیون تن گندم ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن را بصورت تضمینی خریداری کرده است ، افزود: امسال در ۹۰۰ مرکز گندم تولیدکنندگان خرد که امکان دسترسی به مراکز اصلی نداشته است ، جمع آوری خریداری و تحویل شرکت بازرگانی دولتی ایران شد.
وی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول جو از کشاورزان خریداری شد که ۹۶۰ هزار تن از این محصول در ۴۶۳ مرکز جمع آوری و بصورت تضمینی خریداری و بقیه در بورس کالا عرضه شد.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: امسال دو محصول جو و ذرت براساس قانون قیمت تضمینی خریداری شد.
براساس این قانون دولت خرید و فروش نمی کند و تولید کنندگان عمده محصول خود را مستقیم در بورس کشاورزی می فروشند و اگر میزان محصول محدود باشد به تعاونی روستای خود تحویل می دهد و این تعاونی نیز پس از جمع آوری محصول را به بورس عرضه می کند.
صفایی گفت: امسال حدود ۷۰۰ هزار تن محصول جو در بورس خریداری شد و ۵۰۰ هزار تن دیگر از این محصول هنوز برای فروش روی تابلوی بورس است .
وی افزود: در این روش وزارت  جهاد کشاورزی ما به التفاوت قیمت خرید تضمینی دولتی را با قیمت عرضه محصول به بورس به کشاورز پرداخت می کند.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی درباره دیرکرد پرداخت مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی با قیمت محصول جو در بورس گفت: مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی با قیمت عرضه محصول جو در بورس کشاورزی حدود ۳۰۰ تومان است و کشاورزان حدود ۳۶۰ میلیارد تومان طلبکارند.
صفایی افزود: سازمان مرکزی تعاون روستایی فقط مباشر خرید محصول جو است و وزارت جهاد کشاورزی باید طلب کشاورزان را پرداخت کند بنابراین نمی توانم زمان تضمینی برای پرداخت بدهی به کشاورزان اعلام کنم.
وی همچنین از خرید تضمینی محصول وش پنبه تا هفته های آینده خبر داد و گفت:‌ امسال هر کیلوگرم وش پنبه با قیمت ۲۹ هزار و ۳۲۵ ریال بصورت تضمینی خریداری می شود که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش دارد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: امسال محصول ذرت نیز با روش قانون قیمت تضمینی خریداری می شود یعنی خرده فروشان محصول خود را به تعاونی ها تحویل می دهند و تولید کنندگان عمده مستقیماً محصول را به بورس کالا عرضه می کنند.
*طرح های مدیریت تولید محصولات راهبردی اجرا می شود
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از اجرای طرح تحقیقی ـ ترویجی مدیریت تغذیه در تولید گندم، جو، ذرت، پسته و برنج در ۵۰۰۰ هکتار از اراضی کشور خبر داد.
 محسن صفایی با اشاره به اینکه طرح تحقیقی ـ ترویجی به منظور افزایش عملکرد تولید محصولات راهبردی در شش استان اجرا می شود ، افزود : این طرح در استان های خوزستان، خراسان جنوبی، یزد، مازندران، گیلان و تهران به صورت نمونه اجرا شده و قرار است در سال زراعی ۹۶ ـ ۹۵ در ۵۰ هزار هکتار  اجرا شود.
وی گفت: با اجرای طرح تحقیقی ـ ترویجی در مزارع گندم میانگین متوسط عملکرد تولید در هر هکتار حداقل ۵۰۰ کیلوگرم و حداکثر ۱،۵ تن افزایش یافته است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: گروهی از کارشناسان و پژوهشگران طرح تحقیقی ـ ترویجی بهبود میزان تولید را در گلخانه ها نیز اجرا کردند که تأثیر بسیار زیادی داشته است.
صفایی همچنین ایجاد پنج کلینیک گیاهپزشکی را از دیگر اقدامات این سازمان دانست و گفت: تا پایان سال چهار کلینیک گیاهپزشکی دیگر نیز به بهره برداری می رسد.
وی احداث سه واحد مکانیزاسیون ، ۱۰ واحد تخصصی خدمات مشاوره ای؛ ایجاد ۲۳ واحد کارگزاری بیمه کشاورزان، توسعه و تجهیز ۱۲ مورد از ناوگان حمل و نقل شیر خام، اجرای ۵۸ طرح آزمایشگاه آب و خاک، احداث انبارهای چند منظوره، احداث فروشگاه عرضه مستقیم محصولات، ایجاد جایگاه سوخت رسانی و احداث استخرهای آبیاری و کارگاه های بسته بندی علوفه را از اقدامات سازمان مرکزی تعاون روستایی در پنج ماه گذشته اعلام کرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: در هفته دولت نیز ۵۸ طرح توسعه روستایی در سطح کشور به ویژه در استان کرمان به بهره برداری خواهد رسید.

*تشکیل ۱۸۰ تشکل آب بران در ۱۰ استان

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از ایجاد ۱۸۰ تشکل آب بران در ۱۰ استان کشور خبر داد.
محسن صفایی  با اشاره به اینکه ایجاد تشکل آب بران از محورهای شانزده گانه اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی است افزود: الگوی تشکیل تشکل های آب بران با همکاری وزارت نیرو تهیه و برای اجرایی شدن این الگوها ستادهای تخصصی مشترک تشکیل شده است.
وی گفت: در استان خوزستان ۳۰ تشکل آب بران ایجاد می شود و تاکنون نیز دوازده تشکل فعال شده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: برنامه ایجاد تشکل های آب بران براساس برنامه ششم توسعه بصورت جهشی اجرا می شود.
صفایی گفت: براساس برنامه افق ۱۴۰۴ در مجموع ۱۲۰۰ تشکل آب بران ایجاد خواهد شد.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: