۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۰

تأیید اعطای ضمانت ویژه به شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه از سوی وزیر نیرو

وزیر نیرو درباره ضمانت پرداخت وزارت اقتصاد به شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه برای احداث نیروگاه در ایران، افزود: اعطای این ضمانت بر اساس قانون سرمایه‌گذاری خارجی صورت خواهد گرفت.

چیت چیانبه گزارش عیارآنلاین، وزیر نیرو در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره اعطای ضمانت وزارت اقتصاد برای پرداخت پول برق به شرکت یونیت‌اینترنشنال گفت: ما در مذاکراتی که با یک شرکت خارجی برای احداث نیروگاه داشتیم، هیچ بحث و مذاکره‌ای راجع به ضمانت نداشتیم و من اینکه صحبتی از ضمانت‌های دولتی در این قرارداد شده باشد را صد درصد تکذیب می‌کنم. حتی در بحث ضمانت پرداخت، ما صحبتی نکردیم، این قانون‌گذار هست که در قانون سرمایه‌گذاری خارجی این را دیده است. قانون الحاق موادی به مقررات مالی دولت در ماده ۶ دقیقا این ضمانت را بیان کرده و تصویب این قوانین مربوط به سالهای پیش (۲۰ سال پیش) است پس این موضوع ربطی به این قرارداد خاص ندارد. در واقع دیده‌اند که سرمایه‌گذاری خارجی مورد نیاز است و سرمایه‌گذار خارجی بدون چنین ضمانتی در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

چیت‌چیان در پاسخ به سوال مجری برنامه که چرا این ضمانت به سرمایه‌گذاران داخلی داده نمی‌شود، گفت: مطلب این نیست که ضمانتی برای سرمایه‌گذار داخلی وجود ندارد، ضمانت (وزارت نیرو) وجود دارد، ممکن است این ضمانت به صورت مقطعی (دچار مشکل شود)، پیمانکاران سالهای سال است با وزرات نیرو کار می‌کنند، مشکلات مالی که برای وزارت نیرو ایجاد شده بعد از قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده که آن هم به دلیل ایراد در قانون نبوده است، قانون‌گذار پیش‌بینی کرده بود که طی ۵ سال قیمتهای برق به هزینه تمام‌شده آن برسد، اما این موضوع اجرا نشده است. بنابراین منابع کافی به وزارت نیرو نرسیده است و مشکلی که سرمایه‌گذاران داخلی می‌گویند مربوط به این قرارداد نیست.

وی ادامه داد: من صراحتاً بیان می‌کنم که هیچ مزیت خاص و امتیازی در قرارداد این شرکت خارجی پیش‌بینی نشده است، بلکه پیشنهادی که این سرمایه‌گذار خارجی ارائه کرده متضمن بالاترین راندمان در کل نیروگاه‌های کشور است، ما بیشترین راندمان نیروگاه‌هایمان از ۴۴ درصد بالاتر نیست و این شرکت گفته که راندمان نیروگاه‌هایش ۵۸ درصد تا ۶۱ درصد است.

چیت‌چیان درباره برگزار نشدن مناقصه برای این قرارداد گفت: این که گفته شده مناقصه برگزار نشده، درست است، اما قانون‌گذار این اجازه را به وزارت نیرو داده است. ما برای بخش خصوصی مجوز ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه را صادر کردیم که تا الآن ۱۱ هزار مگاوات آن اجرایی شده است. ما همچنان آمادگی داریم بخش خصوصی بیاید این نیروگاه‌ها را بسازد، درست با همان شرایطی که برای این سرمایه‌گذار خارجی پیش‌بینی شده است. ما آمادگی داریم تمامی کسانی که قبلاً مجوز گرفتند و تمام کسانی که بعداً می‌خواهند مجوز بگیرند، بیایند با همین شرایط کارشان را انجام بدهند.

چیت‌چیان در ادامه با بیان اینکه قیمت برق شرکت یونیت‌اینترنشنال ۱۵ درصد از نیروگاه‌های مشابه کمتراست، افزود: بنابراین هیچ امتیازی به این شرکت داده نشده، بلکه کشور و وزارت نیرو امتیازهای بزرگی کسب کرده‌اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: