بخشنامه‌های وزارت بهداشت هنوز بوی کنترل جمعیت می‌دهد!

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف طی بیانیه‌ای، با انتقاد از تداوم اجرای سیاست‌های کنترل جمعیت توسط وزارت بهداشت در روستاها و مناطق محروم، خاطرنشان کرد: با وجود تغییر سیاست های کلان جمعیتی، همچنان مقررات قبلی بر ادارات حاکم است.

جمعیتبه گزارش عیارآنلاین، یکی از موضوعاتی که در سیاست‌های کلی جمعیت مورد تأکید قرار گرفته، تقویت خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری است. با وجود این، وزارت بهداشت در این جهت عملکرد قابل قبولی نداشته و حتی در مواردی بر خلاف این سیاست عمل کرده که یکی از مصادیق آن، توزیع گستره داروهای ضدباروری در مراکز و خانه‌های بهداشت روستایی است. در این رابطه، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف که طی اردوهای جهادی متعدد، به روستاها و مناطق محروم استان خراسان جنوبی سفر کرده، در بیانیه‌ای مشاهدات خود را بیان نموده است. در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است:

گروه جهادی شهید وزوایی توسط بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف از اسفند ماه سال ۹۴ تا به امروز فعالیت خود را در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی آغاز و ارتباط مستمر خود را با منطقه حفظ کرده است. در این مدت علاوه بر اردوهای چندروزه آموزشی و شناسایی، ۲ اردوی پرجمعیت در بازه های عید و تابستان برگزار شد. در اردوی تابستان بیش از ۱۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف در اردو شرکت داشته که محدوده فعالیت آنهادر حوزه عمرانی، آموزشی و فرهنگی، ۵ روستای محمدآباد، حسین آباد ، بقرایی، همت آباد و چشمه بید بود.

فعالیت های پزشکی گروه نیز توسط تیم های پزشکی شامل پزشک، دام پزشک و دندان پزشک انجام شد که با توجه به فقر شدید منطقه به لحاظ پزشکی، استقبال از گروه پزشکی مخصوصا گروه دندانپزشکی چشمگیر بود.

 تیم پزشکی در ۱۲ روستای چاه عمیق ،چاه الله داد، ملکی، چشمه بید، گزخت، تجنود، آهنگران، دارج سفلی، کرت آباد، محمدآباد، حسین آباد و همت آباد دهگردشی کرده و به دو مسئله فراگیر بر خورد:

– یکی از مشکلات عمده ، مشکل فقر ویتامین مردم منطقه بود؛ به طوریکه با توزیع بیش از ۲۲۰۰ قرص مولتی ویتامین تنها نیاز یک ماه، آن هم فقط بیماران خاص، تسکین داده شد.

– مشکل حاد دیگر این منطقه سیاست های کنترل جمعیت و توزیع گسترده داروهای ضدباروری در مراکز و خانه های بهداشت این روستاها بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در بخش دیگری از بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه شریف آمده است:

…پس از بررسی های انجام گرفته، تیم پزشکی متوجه شد که این داروها به صورت نظام مند و برنامه ریزی شده و مطابق با قوانین و دستور العمل های وزارتی و ملّی توزیع می شود. با توجه به این مسئله گروه جهادی پی برد که این مسئله محدود به این منطقه از کشور نیست و کل کشور با این مشکل دست به گریبان هستند بنابراین تصمیم گرفت در سطح کلان کشور این مسئله را پیگیری نماید.

در این اثنا، گزارشی از این مسئله در فضای رسانه ای منتشر شد که با واکنش شدید و توهین آمیز دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مواجه گردید؛ انتقاد به گزارش منتشر شده توسط یکی از خبرگزاری‌ها و  تهمت و افترا به گروه جهادی که قبل از هرچیز نشان‌دهنده دست پاچگی این نهاد است اما در این جا لازم به ذکر است که گروه جهادی هیچ مسئولیتی در قبال محتواهای منتشر شده بر روی فضای مجازی نداشته و این اطلاعات لزوما مورد تایید یا رد بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف نیست ومواضع رسمی صرفا از طریق بیانیه در اختیار رسانه های گروهی قرار خواهد گرفت.

لکن با هدف تنویر افکار عمومی صرفا به یک بند از این بیانیه پاسخ خواهیم داد.

در بخشی از  این جوابیه آمده است:  « موضوع کنترل جمعیت و شعار فرزند کمتر،زندگی بهتر بیش از ده سال است که از تبلیغات وزارت بهداشت خارج و خدمات مربوطه در قالب برنامه های با هدف ارتقای سلامت مادر و کودک بر اساس دستورالعملهای ارسالی از دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اجرا می شده است.» و«مستندات دال بر جمع آوری کلیه رسانه های آموزشی (پوستر پمفلت روزنامه دیواری و ….) که به نحوی محدودیت تعداد فرزند را در ذهن مخاطب تداعی می نماید ، موجود می باشد.»

در پاسخ به این مورد توجه شما را به تصویر زیر جلب میکنیم؛ این تصویرحدود یک هفته پیش توسط یکی از بسیجیان منطقه برای گروه جهادی ارسال شد.

جمعیت

این عکس و سایر مشاهدات و مستندات جمع آوری شده (که به مرور در اختیار رسانه ها و مراجع ذیربط قرار خواهد گرفت) نشان دهنده این است که سایر گزارش کارهای ارائه شده توسط این نهاد پیرامون مسئله مطروحه دارای نواقص جدی است.

همان طور که در بیانیه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز آمده است : «کلیه داروها براساس دارو نامه مربوطه کارشناسی شده ابلاغی از وزارت متبوع خریداری، توزیع و مصرف می شود».  بنابراین بسیج دانشجویی شریف ضمن تایید این گزاره اعلام می‌کند معضل اصلی دستورالعمل ها، قوانین وآیین نامه های موجود در وزارت بهداشت است.

مجددا تاکید می شود که گروه جهادی واقف است مسئولین منطقه تابع قوانین بوده و صرفا اجرا کننده سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ملی هستند و از این حیث، انتقاد و اتهامی به این افراد وارد نیست.

به نظر  می‌رسد با وجود تغییر سیاست های کلان جمعیتی، همچنان مقررات قبلی بر ادارات حاکم است و نکته مهم‌تر آن که حتی پس از تاکید صریح رهبری و تذکر جدی ایشان به وزیر بهداشت در تیرماه ۱۳۹۴ و پس از گذشت بیش از یک سال از این بیانات هیچ گونه تغییر روند محسوسی، مشاهده نمی شود و بر خلاف اظهارات برخی از مسئولین وزارت بهداشت در دفتر سلامت جمعیت و خانواده و مدارس مبنی بر تغییر سیاست ها، مشاهدات عینی و اذعان بیانیه دانشگاه علوم پزشکی بر انجام امور کنترل جمیعتی مبتنی بر دستورالعمل وزارت بهداشت، نشان دهنده دم‌خروس دفتر مربوطه در وزارت بهداشت است.

در انتهای این بیانیه تأکید شده است: لازم به ذکر است شش ماه پیش نیز بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تهران در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف دولت در مقابله با سیاست‌های کاهش جمعیت خواستار اصلاح این قوانین و پیشگیری از بحران سالخوردگی و پیامدهای خطرناک آن در کشور شدند. وزیر محترم بهداشت نیز در پاسخ به این نامه فرمودند: «موضوع را شخصا پیگیری خواهم کرد.»  لذا از وزیر بسیجی و ولایتمدار بهداشت، درخواست میکنیم با توجه به قول ۶ ماه گذشته، پیگیری جدی تری نسبت به این مسئله در سراسر کشور داشته باشند. با توجه به سابقه روشن وزیر محترم بهداشت، امید است ایشان باردیگر ولایتمداری خود در پیگیری منویات رهبری اثبات کرده و مسئله مذکور را به نحو احسن پیگیری و گزارش آن را به مردم ارائه دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: