۳۱ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۷

پیشرفت فیزیکی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی به ٨٩ درصد رسید

طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ از جمله طرح های الویت دار امسال اکنون به پیشرفت فیزیکی ٨٩,٣٣ درصد رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از جمله طرحهای دارای اولویت امسال برای راه اندازی است که با اجرای این طرح، ایران قادر خواهد بود روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کند.

سکوی فاز ٢١ تیرماه امسال با ظرفیت فرآورش ٢٨ میلیون مترمکعب گاز در موقعیت خود در خلیج فارس نصب شد که بر اساس برنامه ریزی انجام شده این سکو پاییز امسال به تولید می رسد، همچنین بر اساس برنامه ریزی انجام شده سکوی فاز ٢٠ نیز یک ماه دیگر (اواخر شهریورماه) در موقعیت خود نصب خواهد شد.

هم اکنون حفاری ٢٢ حلقه چاه فاز ٢١ پایان یافته است و حفاری ٢٢ حلقه چاه فاز ٢٠ هم مراحل پایانی را پشت سر می گذارد، بر این اساس کل حفاری این فازها هم اکنون پیشرفت ٩٧,۴ درصدی دارد.

پیشرفت کلی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی هم اکنون به ٨٩,٣٣ درصد رسیده است که با راه اندازی آن برداشت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز، تولید ٧٧ هزار بشکه میعانات گازی، ٢ هزار و ٩٠٠ تن ال پی جی، ۴٠٠ تن گوگرد و ٢ هزار و ٧۵٠ تن گاز اتان برای خوراک مجتمع های پتروشیمی محقق خواهد شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت با اشاره به برنامه های وزارت نفت در میدان مشترک پارس جنوبی نیز گفته بود که اواخر امسال یا اوایل سال آینده ایران در برداشت از این میدان مشترک به قطر می رسد.

هنگام روی کار آمدن دولت یازدهم ایران روزانه ٢۴٠ میلیون مترمکعب گاز میدان گازی پارس جنوبی برداشت می کرد که اواخر پارسال این میزان برداشت با راه اندازی فازهای ١٢، ١۵، ١۶ و ١٧ به ٣۶٠ میلیون مترمکعب در روز رسید.

بر اساس برنامه ریزی انجام شده، امسال نیز فازهای ١٩ ( معادل ٢ فاز متعارف)، ٢٠، ٢١ و ١٨ وارد مدار می شوند که پیش بینی می شود با بهره برداری از آنها تولید گاز از میدان پارس جنوبی به ۵٣٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

بیژن زنگنه وزیر نفت، با بیان این که از منظر تجمعی قطر بیش از ٢ برابر ایران برداشت کرده است و این بخشی است که ما از دست داده ایم، گفته است: باید توجه داشت در اجرای یک پروژه افزون بر پول و سرمایه زمان نیز مهم است.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: