۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۷

۸ سؤالی که وزارت نیرو قبل از نهایی شدن قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال باید پاسخ دهد

با توجه به ارزش بالای قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت‌اینترنشنال، لازم است که پیش از نهایی شدن این قرارداد، مسئولین این وزارت‌خانه ابهامات موجود در آن را برطرف نموده و به سؤالات مطرح‌شده توسط کارشناسان پاسخ دهند.

نیروگاه - شرکت ترکیه‌ایبه گزارش عیارآنلاین، اخیراً موضوع قرارداد وزارت نیرو با یک شرکت ترکیه‌ای با نام یونیت‌اینترنشنال واکنش‌های زیادی را از سوی برخی نهادها، کارشناسان و مراکز پژوهشی به دنبال داشته است. بر اساس این قرارداد، این شرکت متعهد خواهد شد که ۶ هزار مگاوات نیروگاه برق به ارزش ۳ میلیارد دلار در ایران احداث کند که روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز (معادل ۸۰ درصد میزان کل صادرات گاز کشور) را به عنوان سوخت به خود اختصاص و ظرفیت تولید برق حرارتی کشور را ۱۰ درصد افزایش خواهد داد.

شورای عالی اقتصاد به درخواست وزارت نیرو و با استناد به دستورالعمل بند «و» ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه کشور مجوز احداث این نیروگاه‌ها را صادر کرده است. قراردادی ۲۰ ساله که از نوع مالکیت، ساخت و بهره‌برداری (BOO) بوده و دوره خرید تضمینی برق تولیدی آن ۶ سال است. برخی منابع از تضمین وزارت اقتصاد برای پرداخت پول برق و حتی مجوز صادرات برق به شرکت یونیت‌اینترنشنال خبر داده‌اند.

با وجود گذشت چند هفته از امضای این قرارداد، مسئولان وزارت نیرو از بیان جزئیات آن طفره می‌روند که به نگرانی‌های فعالان صنعت برق درباره ایجاد تبعیض بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی برق دامن زده است. گفتنی است که توانمندی‌های بالایی در زمینه احداث نیروگاه در داخل کشوروجود دارد و حتی امکان تامین بخش قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز برای احداث نیروگاه نیز در داخل کشور وجود دارد.

در حال حاضر، بدهی بالای وزارت نیرو به پیمانکاران داخلی، سبب عدم تمایل بخش خصوصی نسبت به سرمایه‌گذاری در این حوزه شده است. با وجود این، ارائه تضمین‌های دولتی به سرمایه‌گذاران داخلی، همچون تضمین‌هایی که در این قرارداد در نظر گرفته شده، می‌تواند نظر بخش خصوصی داخلی را در این رابطه تغییر دهد.

هم‌زمان با بالاگرفتن انتقادات به این قرارداد، فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در واکنش به این انتقادات، اعلام کرد: «هنوز این قرارداد نهایی نشده است که بخواهیم آن را منتشر کنیم، وقتی نهایی شد متن قرارداد را منتشر می‌کنیم چرا که این قرارداد محرمانه نیست که ما بخواهیم از انتشار آن خودداری کنیم».

فلاحتیان همچنین خاطر نشان ساخت: «اگر افرادی قصد انتقاد از این قرارداد را دارند ابتدا محتوای این قرارداد را مطالعه کنند و بند به بند در خصوص  ایرادات آن اظهارنظر کند و حتماً اطلاعاتی اگر نیاز باشد آن را اجرایی خواهیم کرد».

با توجه به ارزش بالای قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت‌اینترنشنال، لازم است که پیش از نهایی شدن این قرارداد، مسئولین این وزارت‌خانه ابهامات موجود در آن را برطرف نموده و به سؤالات زیر در این رابطه پاسخ دهند:

۱. آیا مشابه این امتیاز به شرکت‌های داخلی پیشنهاد داده شده است و یا وزارت نیرو حاضر است چنین امتیازی را به شرکت‌های داخلی هم بدهد؟

۲. با توجه به ناتوانی وزارت نیرو در انجام تعهدات خود، بازپرداخت هزینه‌های سرمایه‌گذاری با چه سازوکاری تضمین شده است؟

۳. آیا احداث این تعداد نیروگاه از طریق برگزاری مناقصه بین شرکت‌های توانمند داخلی و خارجی بوده و در فضایی شفاف صورت پذیرفته یا صرفاً مذاکره مبنای انتخاب شرکت یونیت‌اینترنشال بوده است؟

۴. در این طرح چه میزان برق و با چه قیمتی قرار است به ترکیه و یا سایر کشورهای همسایه صادر شود؟

۵. قیمت گاز تحویلی به این شرکت برای صادرات برق قیمت یارانه‎ای است یا معادل قیمت گاز صادراتی به ترکیه؟

۶. براساس قرارداد منعقد شده با شرکت یونیت‌اینترنشنال به صورت رسمی و قانونی توافق شده است که «از حداکثر توان داخلی در ساخت نیروگاه های مذکور استفاده گردد.» در این زمینه این سؤال مطرح است که چه سازوکار مشخصی از طرف وزارت نیرو برای این شرکت خارجی تعیین شده است؟

۷. با توجه به اینکه شرکت ترکیه‌ای اعلام کرده است در این طرح از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با بازده ۶۰% استفاده شود و فناوری این نیروگاه‌ها هنوز در کشور وجود ندارد، آیا برای این قرارداد پیوست انتقال فناوری تعبیه شده است؟ اگر انتقال فناوری در قرارداد مذکور نظر گرفته شده است؛ فناوری به چه شرکتی در داخل منتقل خواهد شد و این شرکت چگونه انتخاب شده است ؟

۸. با توجه به توانمندی فنی شرکت‌های داخلی سازنده نیروگاه از یک سو و وجود نقدینگی بالا در جامعه این سوال مطرح است که وزارت نیرو برای شناسایی و فعال‌سازی این ظرفیت‌های جدید، چه فعالیت‌هایی را انجام داده است؟

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: