بیست‌‌‌‌وهشتمین بسته خبری سلامت منتشر شد

از جیب مردم به جیب بخش خصوصی

کارشناسان معتقدند با توجه به نیاز کشور به تخت بیمارستانی، واگذاری ساخت بیمارستان‌ها به بخش خصوصی، نظارت وزارت بهداشت بر تعرفه‌ها را کاهش می‌دهد و قدرت چانه‌زنی بخش خصوصی در بهداشت و درمان افزایش می‌یابد. این در حالی است که افزایش قدرت بخش خصوصی به افزایش هزینه‌های سلامت مردم منجر خواهد شد

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌وهشتمین بسته خبری سلامت منتشر شد.در این شماره به کمبود تخت بیمارستانی ،فرسودگی بیمارستان ها ومهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخته شد.

از جیب مردم به جیب بخش خصوصی

bimarstanیکی از عوامل مؤثر در کیفیت ارائه خدمات بهداشت و درمان، شاخص تخت بیمارستان به شمار می‌رود. این شاخص در میان منابع فیزیکی ارائه خدمت از اهمیت بالایی برخوردار است. جهت بررسی میزان تحقق اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله نیز می‌توان از شاخص فوق استفاده نمود. به گفته معاون وزیر بهداشت و درمان، این شاخص در کشور به ازای هر هزار نفر ۱٫۶ تخت بیمارستان است. این آمار در در مقایسه با متوسط شاخص جهانی، کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای منطقه در مقام پایین‌تری قرار دارد. به عنوان نمونه کشور ترکیه با جمعیت تقریبا مشابه با ایران، ۲٫۷ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر دارا است. در راستای افزایش شاخص تخت بیمارستانی و تحقق اهداف مندرج در برنامه ششم توسعه، به گفته وزیر بهداشت و درمان کشور به راه اندازی ۹۰ هزار تخت بیمارستانی نیاز دارد

اما علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی ۶۷ درصد از بیمارستان‌های کشور فرسوده است. و ۱۶ هزار تخت بیمارستانی نیز از قدمت بیش از ۵۰ سال قدمت دارد؛ بنابراین در این راستا نیازمند عزم جدی است.

در راستای مطلب فوق، وزیر بهداشت و درمان کشور طی اظهارنظری، در ابتدای تیرماه عنوان کرد: «ساخت بیمارستان و اداره، کار ما نیست و ما باید تخصصی کارکرده و خدمت‌رسانی کنیم» به عقیده هاشمی، برای حل معضل ساخت بیمارستان، باید از بخش خصوصی استفاده نمود به این صورت دولت، خدمت ارائه شده از طرف بخش خصوصی به بیماران را بخرد. البته بخش خصوصی تعرفه‌ها را پایین می‌داند و لذا برای جلب رضایت این بخش باید هزینه‌های درمانی را گران‌تر کرد. آقاجانی، معاون وزیر بهداشت نیز بر همین اعتقاد است و افزایش ۱۲۰ درصدی تعرفه را ازاین‌جهت مثبت می‌داند که بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در ساخت بیمارستان راغب می‌شود.

شکی نیست که قصد وزارت بهداشت از این اقدام خدمت به مردم خواهد بود لکن کارشناسان معتقدند با توجه به نیاز کشور به تخت بیمارستانی، واگذاری ساخت بیمارستان‌ها به بخش خصوصی، نظارت وزارت بهداشت بر تعرفه‌ها را کاهش می‌دهد و قدرت چانه‌زنی بخش خصوصی در بهداشت و درمان افزایش می‌یابد. این در حالی است که افزایش قدرت بخش خصوصی به افزایش هزینه‌های سلامت مردم منجر خواهد شد

هزینه‌ای به نام ایران، به کام دولت‌های توسعه یافته

parstarیکی از عوامل ارتقای کیفیت خدمات درمانی، رسیدگی مناسب پرستاران به بیماران و التیام درد ایشان بعد از درمان است. پس از اجرای طرح تحول سلامت میزان مراجعه به بیمارستان ها افزایش یافت و کمبود پرستاران بیش‌ازپیش احساس شد و این قشر زحمت‌کش جهت انجام وظایف خود با مشکلاتی روبرو شدند.

در حال حاضر ۱۵۰ هزار پرستار در بیمارستان ها مشغول کار هستند؛ هم اکنون به ازای هر هزار نفر تعداد ، ۱٫۳ پرستاردر کشور حضور دارد. این در حالی است که در اروپا و آمریکا به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۸پرستار فعالیت دارد. متأسفانه باوجود کمبود تعداد پرستار در ایران، سالانه حدود هزار پرستار به کشورهای خلیج‌فارس کانادا، آلمان و آمریکا مهاجرت می‌کنند. خاطر نشان می‌سازد که مهاجرت پرستاران به کشورهای دیگر در سال جاری ۳۰۰ درصد افزایش یافت و آدابی، رئیس نظام پرستاری معتقد است مهاجرت پرستاران ناشی از عدم توجه وزارت بهداشت به وضعیت معیشت پرستاران است وی اختلاف درآمد پزشک و پرستار را در حال حاضر ۵ تا ۱۰ برابر می داند. در همین راستا قربانی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز از اختلاف درآمد پزشکان و پرستاران گلایه نمود و بر کاهش این اختلاف تاکید نمود. به اعتقاد وی گاهی وظایف پرستاران بسیار بیشتر از پزشکان است اما پزشکان درآمد بیشتری از پرستار دارند. عابدینی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان نیز با انتقاد از نظام پرداخت فعلی عنوان نمود که قانون تعرفه گذاری نظام پرستاری می بایست پس از یک دهه اجرا شود تا منابع بین پزشک و پرستار، عادلانه توزیع شود. اما وزیر بهداشت به عنوان مجری قوانین از کمبود اعتبارات جهت اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاران سخن گفته و اجرای آن را به زمان تخصیص اعتبار، موکول کرد.

با توجه به توضیحات فوق باید اذعان نمود که در صورت ادامه توزیع ناعادلانه اعتبارات میان پرستاران و پزشکان و متعاقباً مهاجرت پرستاران، نظام سلامت قطعاً با کمبود مواجه خواهد شد؛ در این شرایط سرمایه‌ی خرج شده جهت آموزش پرستاران به جیب کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خواهد رفت و کامشان شیرین‌تر از قبل خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: