۳ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۸
بیست‌‌‌‌وهفتمین بسته خبری سلامت منتشر شد

طب سنی گرفتار در مخمصه طب نوین

اقدامات اخیر وزارت بهداشت در ظاهر احیا و سامان‌دهی طب سنتی به نظر می‌آید، اما عده‌ای این اقدامات را در راستای تأمین منافع پزشکان می‌دانند و برای رهایی از چنین انگیزه‌ای، جدایی طب سنتی از طب نوین را در چارچوب قوانین پیشنهاد می‌دهند.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌‌‌‌وهفتمین بسته خبری سلامت منتشر شد. دراین شماره به موضوع احیاء و توامند سازی طب سنتی، خطای پزشکی و علت افزایش آن پرداخته شد.

طب سنی گرفتار در مخمصه طب نوین

sabzineایران سرزمینی ممتاز و با رتبه بالا ازنظر غنای گیاهی و تنوع زیستی، دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته‌شده جهانی است. بر این اساس سرمایه‌گذاری اقتصادی در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی در ایران اهمیت فراوانی دارد. در قانون برنامه پنجم توسعه[۱] و سیاست‌های کلی سلامت[۲] نیز بر اهمیت این موضوع تأکید شد ، بنابراین انتظار می‌رود مسئولین حوزه بهداشت و درمان در راستای احیای طب سنتی بیش‌ازپیش اهتمام ورزند.

به رغم توضیحات فوق اما بررسی عملکرد مسئولین در سال‌های اخیر از عدم اعتقاد ایشان به استفاده از ظرفیت طب سنتی حکایت دارد. دی ماه ۹۲ مصوبه اجازه ایجاد معاونت طب سنتی ملغی گردید. پس از این اتفاق، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در اسفند ماه همان سال، مصوبه تأسیس دانشگاه طب سنتی ایرانی- اسلامی را نیز لغو نمود. این تصمیم هیات دولت در اردیبهشت ۹۵ با جایگزینی معاونت اجتماعی به جای معاونت طب سنتی از سوی وزارت بهداشت عملی شد و بدین ترتیب معاونت طب سنتی به سطح اداره کل تنزل یافت. وزیر بهداشت دلیل این اقدام را کم کاری معاونت طب سنتی و اهمیت بیشتر مسائل اجتماعی نسبت به طب سنتی بیان کرد. مجموعه‌ی این اقدامات گمانه‌زنی محققین و پژوهشگران طب سنتی مبنی بر عدم اعتقاد دولت به طب سنتی را تقویت نمود.

اما در ۲۶ تیرماه، وزارت بهداشت در سالروز تصویب «سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی» همایشی را با عنوان «آیین ادغام و ورود خدمات تائید شده طب سنتی ایرانی در نظام مراقبت‌های اولیه» برگزار کرد. در این همایش، وزیر بهداشت از برخورد سفت و سخت با عطاری‌ها گلایه نمود و از لزوم ساماندهی عطاری‌ها که به‌نوعی داروخانه‌های گیاهی هستند، سخن گفت. در همان روز دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در همایشی دیگر از راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی تحت شرایطی که داروسازان متضرر نشوند، خبر داد.

۲۷ تیرماه (فردای همایش وزارت بهداشت) سازمان غذا و دارو آیین نامه داروخانه‌های گیاهی را ابلاغ نمود. نکته قابل توجه آنکه طبق آیین‌نامه تنها داروسازان می‌توانند این داروخانه‌ها را راه‌اندازی و اداره نمایند. این اتفاقات، شائبه‌ی محدود ساختن طب سنتی به طب مکمل را به ذهن متبادر می‌سازد و لذا نگرانی‌ها پیرامون ادغام طب سنتی در طب جدید نیز افزایش خواهد یافت. در همین راستا وزیر بهداشت نیز از گنجاندن واحد درسی طب سنتی در دوره آموزش طب عمومی اظهار امیدواری کرده و این اقدام را باعث ارتقا کیفیت خدمت‌رسانی به‌ورزان و پزشکان عنوان نمود.

اقدامات اخیر وزارت بهداشت در ظاهر احیا و سامان‌دهی طب سنتی به نظر می‌آید، اما عده‌ای این اقدامات را در راستای تأمین منافع پزشکان می‌دانند و برای رهایی از چنین انگیزه‌ای، جدایی طب سنتی از طب نوین را در چارچوب قوانین پیشنهاد می‌دهند.

خطای پزشکی و تبعیض در مجازات

khataye-ezeshkiپس از مرگ کیارستمی،کارگردان برجسته کشور، پرونده دیگری در موضوع پزشکی موردتوجه مردم قرار گرفت: «خطای پزشکی»! پرونده‌ای که مختص زمان حال نبوده و سال‌ها است که کشور درگیر این موضوع است. در همین رابطه سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نه تنها وجود خطای پزشکی را تصدیق نمود که از افزایش ۵ درصدی آن نیز طی یک سال گذشته خبر داد. از سوی دیگر اما رئیس شورای عالی نظام پزشکی پررنگ نشان دادن خطای پزشکی را منصفانه نمی‌داند. به عقیده وی خطای پزشکی جرمی را متوجه پزشکان نمی‌کند زیرا نیت آن‌ها خدمت به بیمار بوده است.

باید توجه داشت که گاهی از پزشکان عمداً خطایی سر می‌زند و گاهی نیز سهواً دچار خطا می‌شوند. بنابراین بررسی علت وقوع خطای پزشکی حائز اهمیت است. در این راستا، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، علت افزایش خطاهای پزشکی را، افزایش فشار کاری روی پزشکان و یا نقص تجهیزات می‌داند. این در حالی است که رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس علت خطای پزشکی را بازدارنده نبودن قوانین اعلام کردو به‌روز نبودن قوانین را باعث‌وبانی خطای پزشک قلمداد نمود. وی معتقد است که پزشکان باید به‌مانند سایر افراد مجازات شوند و مجازات حبس نیز در صورت ارتکاب جرم شامل حال آن‌ها شود. اما در مقابل شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان اعتقاد دارد که پابرجایی احکامی مانند حبس برای پزشکان، منجر می‌شود که آنان جراحی‌های پر خطر انجام ندهند.

طبق دیدگاه برخی کارشناسان، وجود خطای پزشکی پدیده عادی در محیط پزشکی به شمار می‌رود؛ این خطا همچنان که در سایر کشورها دیده می‌شود در ایران نیز وجود دارد و برای کاهش آن راهکارهایی در نظر گرفته شده است. اما مهم‌تر از خطا، منشأ خطای پزشکی خواهد بود که در آن میزان و سهم قصور پزشک مشخص می‌شود. و لذا قوانین باید به‌گونه‌ای تنظیم‌شده باشد که پزشکان مقصر، مطابق استانداردهای مشخص، از مجازات شوند.

سایر اخبار برگزیده

قاضی زاده هاشمی :افزایش ناگهانی بیمه شدگان به طرح تحول سلامت ضربه زد

هاشمی، وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی: افزایش ناگهانی شمار بیمه شدگان به طرح تحول سلامت ضربه زد و به جای اینکه پنج میلیون تن، بیمه رایگان شوند به یکباره ۱۱ میلیون بیمه شدند.

پیشنهاد کاهش تصدی وزارت بهداشت به دولت ارائه شد

هاشمی، وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی: تنها راه نجات نظام سلامت و رفع مشکل کمبود نیرو، کاهش تصدی وزارت بهداشت است که پیشنهاد آن را داده ایم و تصویب آن نیازمند جسارت دولت و مجلس است.

کمبود بیش از ۱۰۰ هزار نیروی پرستار در کشور

هاشمی، وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی کشور: اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نیروی پرستار کمبود داریم اما تاکنون راه حل عملی برای این موضوع و حتی برای کسانی که بازنشسته می‌شوند، مشخص نشده است.

رئیس سازمان غذا و دارو: فهرست رسمی داروهای کشور کامل است

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: فهرست رسمی داروهای کشور کامل است و نیاز به داروهای تک ‌نسخه‌ای نیست. در این زمینه سازمان غذا و دارو اقداماتی برای تصویب ممنوع شدن کامل واردات این داروها انجام داد که متاسفانه در متن پیش‌نویس فعلی برنامه ششم توسعه دولت حذف شده است.

بیمه سلامت ایران از وزارت بهداشت ۱۵۷۰ میلیارد تومان طلب دارد

برزگر، معاون مطالعات و توسعه خدمات بیمه سازمان بیمه سلامت ایران: مطالبه این سازمان در سال های ۹۳ و ۹۴ از وزارت بهداشت یک هزار و ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است.

بیماری‌های قلبی در صدر علل مرگ و میر ایرانیان

مسعودی، رئیس انجمن آترواسکلروز ایران:بیماری‌های قلبی و عروقی شایع‌ترین علل مرگ و میر انسان ها از جمله ایرانیان است که پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۵ این مساله تداوم داشته باشد.

افزایش دو برابری ایدز جنسی در کشور

سیاری، معاونت بهداشت وزارت بهداشت: انتقال ایدز از طریق رفتارهای پر خطر در حال گسترش می باشد و میزان انتقال بیماری از ۱۵ به ۳۰ درصد رسیده که باید توجه داشت روش اصلی برای کاهش انتقال، اطلاع‌رسانی و آموزش است که تاکنون موفق نبودیم زیرا با فرهنگ غلطی کشور نمی‌توانیم در مورد این مسائل به طور عریان حرف بزنیم در حالی که کشورهای موفق در کاهش آمار ابتلا به طور شفاف در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده‌اند. باشگاه خبرنگاران جوان

کمبود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور/ لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت

هاشمی، وزیربهداشت: در حال حاضر حدود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم و امیدوارم که در قالب برنامه ششم توسعه ساز و کارهایی صورت بگیرد که سرمایه گذاری در حوزه سلامت برای بخش خصوصی منطقی باشد. البته این به بدان معنا نیست که مردم مجبور شوند با تعرفه‌های متفاوت خرید خدمت کنند بلکه باید بیمه‌ها کمک کنند و مردم آسیب نبینند.

۷۰تا۸۰ درصد میزان مرگ و میر در دنیا را بیماری های غیرواگیر تشکیل می دهد

سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد میزان مرگ و میر در دنیا را بیماری های غیرواگیر تشکیل می دهد و با توجه به اینکه بسیاری از عوامل موثر در بروز این بیماری ها قابل پیشگیری است، برنامه ریزی برای کنترل این عوامل ضرورت دارد.

رئیس کمیسون بهداشت مجلس: مقادیر زیاد بودجه صرف واردات دارو و تجهیزات به کشور می شود

نوبخت حقیقی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: مقادیر زیادی پول در وزارت بهداشت و درمان صرف ورود دارو و تجهیزات پزشکی به کشور می‌شود که باید بررسی شود از آن بودجه یک شرکت چه میزان سود دریافت می‌کند یا اینکه از آن مقدار سود چه میزان مالیات پرداخته می‌شود و در نهایت آیا دستگاه‌های نظارتی به این موضوع توجهی دارند.

پزشکیان: پرداخت همزمان حقوق و کارانه به پزشکان اشتباه هست

پزشکیان، نایب رئیس مجلس: باید پرداخت‌ها بر اساس کار یا بر اساس حقوق باشد البته روند فعلی در وزارت بهداشت و درمان برای پزشکان هم باید اصلاح شود. روش اشتباه پرداخت به پزشکان نباید در خصوص پرستاران هم اجرا شود. بر اساس خرید خدمت راهبردی، پرداخت‌‌ها به پرستاران و البته پزشکان هم باید بر اساس عملکرد صورت گیرد.

[۱] – ماده ۳۴

[۲] – بند ۱۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: