فانی:

میانگین خدمت معلمان در مناطق کمتر توسعه یافته کمتر از ۵ سال است

فانی، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه میانگین خدمت معلمان در مناطق کمتر توسعه یافته کمتر از ۵ سال است، گفت: این مناطق همیشه با معلمان کم تجربه اداره می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اظهار داشت: تاثیرگزارترین مدیران و رؤسای مناطق کسانی هستند که با کمترین امکانات و بیشترین مشکلات، سنگر آموزش و پرورش را حفظ می‌کنند و بعد از آنها مدیران مدارس و سپس در کف مدرسه که تعلیم و تربیت در آن شکل می‌گیرد، مورد توجه است.

وی با بیان اینکه نقش رؤسای مناطق آموزشی نسبت به بقیه مدیران را بیشتر می‌دانم، افزود: همه رؤسای مناطق علی‌رغم مشکلات، امکانات کم و توقع زیاد در صحنه حضور دارند و بنده دست تک تک شماها را می‌بوسم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به گزارش کار مجموعه فرهنگیان در ۳ سال اخیر یادآور شد: بنده این گزارش را از مدیران، رؤسای مناطق، مدیران کل و مدارس کشور به نمایندگی از جمع یک میلیون فرهنگی ارائه می‌دهم و یقیناً قادر به گزارش همه تلاش‌ها نیستم.

فانی با اشاره به قسمت اول این گزارش تصریح کرد: در سال ۹۲ که آموزش و پرورش را در دولت یازدهم تحویل گرفتیم در سند تحول ساختار نظام آموزشی ۶ سال برای مقطع ابتدایی، ۳ سال برای مقطع متوسطه اول و ۳ سال نیز برای متوسطه دوم پیش‌بینی شده بود و همه ما به عنوان مسئولان آموزش و پرورش می‌دانیم برای ایجاد تحول در نظام آموزشی اجزای متعددی متأثر است.

وی با اشاره به اجزای آموزشی اضافه کرد: محتوا، فضا و تجهیزات، برنامه‌ها، روش‌های آموزشی و منابع مالی از جمله این اجزاست اما مهمتر از همه، نیروی انسانی است که رکن رکین تعلیم و تربیت است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان ایین نکته که متأسفانه در ساختار نظام جدید آموزش و پرورش به جای اینکه به ارکان و اجزای یاد شده بپردازیم، گفت: از جهت ساختار به آن وارد شدیم یعنی گفتیم مقطع ابتدایی به جای ۵ سال ۶ سال باشد.

* اصولاً مدیران برای ایجاد تحول از ساختار شروع می‌کنند که غلط است

فانی بیان داشت: اصولاً مدیران برای ایجاد تحول از ساختار شروع می‌کنند که این غلط است؛ چرا که از ساختار شروع کردن کار ساده‌تری است در حالیکه باید زیرساخت‌ها را آماده کرد و این بزرگترین چالشی بود که در سال ۹۲ با آن مواجه بودیم.

وی متذکر شد: وقتی می‌گوییم نظام آموزشی در ابتدایی ۶ سال باشد، قاعده آن، این است که از کلاس اول ابتدایی هدف‌گذاری کنیم و برنامه‌ را تدوین و منابع مانند فضا و تجهیزات، نیروی انسانی و منابع مالی را تأمین کنیم. ضمن اینکه فرهنگ آن را نیز در جامعه پیاده کرده و تا سال آخر دوره متوسطه آن را ادامه دهیم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: کاری که صورت گرفت، این بود که به دانش‌آموزان پایه پنجم گفتیم به پایه ششم بروید اما آیا فضا، نیروی انسانی و هدف‌گذاری آماده بود؟؛ اهداف این دوره را به ۵ قسمت تقسیم کرده‌ایم، حال اهداف دوره ابتدایی در پایه ششم چه بود و کتابهای آن را بر چه اساسی تألیف کردیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: در چند سال اخیر نظام آموزشی را جلو می‌بریم و در دوره ابتدایی نیز پایه‌ها را تغییر می‌دهیم و در سال تحصیلی جدید نیز که پایه دهم را راه‌اندازی خواهیم کرد پایه ششم را نیز تغییر می‌دهیم.

فانی با اشاره به اینکه در ۲۷ مرداد ۹۲ که سرپرست آموزش و پرورش شد با مدیران ستادی جلسه‌ای برگزار کرده است، گفت: در آن جلسه اعلام شد برای اول مهر ۲۴ هزار معلم در دوره ابتدایی کم داریم و بحث این است که نظام جدید آموزشی را خوب شروع نکرده‌ایم و مشکلات آن نیز هر روز گریبان ما را گرفته است.

وی با بیان اینکه کلاس‌های درسی مدارس آموزش و پرورش مضربی از ۵ بود افزود: حالا که نظام ابتدایی می‌خواهد ۶ پایه شود باید تعداد کلاس‌ها را افزایش دهیم که برای تأمین فضا، کتابخانه، نمازخانه، آزمایشگاه و انبار را باید تبدیل به کلاس کنیم.

* عدم اطلاع‌رسانی برای نظام جدید آموزشی 

وزیر آموزش و پرورش عدم اطلاع‌رسانی برای نظام جدید آموزشی را از جمله مشکلات برشمرد و تصریح کرد: به دلیل اینکه این موضوع از پایه ششم شروع شده بود، موظف بودیم هر سال کتاب‌های ۲ پایه ار پایه‌های تحصیلی را آماده کنیم ضمن اینکه چالش بعدی فاصله سنی دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و بین دانش‌آموزان کلاس اولی و پایه ششم بود که می‌تواند مشکلات اخلاقی را به دنبال داشته باشد.

فانی، کسری بودجه و منابع را از مشکلات دیگر آموزش و پرورش در سال ۹۲ برشمرد و یادآور شد: در همان روزهای اول با تشکیل کمیته‌هایی متشکل از همکاران ستادی، چالش‌های موجود که حدود ۷۵۰ چالش بود، شناسایی و طبقه‌بندی شد.

وی ادامه داد: از دل این چالش‌ها، سیاست‌ها را استخراج کردیم و راهبرد انتخابی ما در آموزش و پرورش دولت یازدهم، ارتقای کیفیت بود و هنوز نیز اعتقاد داریم استراتژی اصلی آموزش و پرورش، ارتقای کیفیت است.

*۱۱۰ مدرسه یک دانش‌آموز 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در دهه ۶۰ و ۷۰ رشد دانش‌آموزی بالایی داشتیم، افزود: قریب به ۱۹ میلیون دانش‌آموز در آن زمان وجود داشت که ثبت نام آنها در مدارس مهمترین مسئله بود و مدارس ۲ تا ۶ شیفته در بعضی از نقاط کشور داشتیم.

فانی اضافه کرد: وقتی تعداد دانش‌آموز به کمتر از ۱۳ میلیون رسید و امکانات ما نیز نسبت به آن سال‌ها افزایش یافت، به این نتیجه رسیدیم که ارتقای کیفیت را راهبرد اصلی خود محسوب کنیم.

وی متذکر شد: ذیل آن راهبرد، ۵ سیاست مدیریتی اتخاذ کردیم که اولین آن توسعه عدالت آموزشی بود که یکی از سیاست‌های جدی ما در دولت تعیین شد؛ یعنی در کنار گسترش آموزش و پرورش، پراکندگی جمعیت دانش‌آموزی چه در دوره ابتدایی و نیز متوسطه اول و دوم، باید عدالت آموزشی انجام می شد که کار بسیار سنگینی است اما همه آحاد ملت طبق اصل ۳۰ قانون اساسی حق تحصیل رایگان را دارند.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه در حال حاضر می‌توانیم ادعا کنیم هیچ کودک و نوجوانی به دلیل نبود امکانات در کشور ترک تحصیل نکرده است، خاطرنشان کرد: البته اطلاع دارم کودکانی هستند که به مدرسه نمی‌روند اما نه به دلیل نبود آموزش و پرورش بلکه به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی موجود در خانواده‌ها است.

فانی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۱۱۰ مدرسه یک دانش‌آموز همراه با یک مدرسه و یک معلم داشته‌ایم، یادآور شد: این یک افتخار است و توسعه عدالت آموزشی یکی از سیاست‌های جدی ما است.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی و بهسازی منابع انسانی، یکی دیگر از سیاست‌های راهبردی آموزش و پرورش است، بیان داشت: وزارتخانه‌ای که قریب به یک میلیون همکار فرهنگی دارد و حدود ۹۹ درصد اعتبارات آن اعتبارات پرسنلی است یقیناً ساماندهی و بهسازی منابع انسانی آن نیز باید جزء سیاست‌های آن وزارتخانه باشد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: توزیع نامناسب نیروی انسانی به لحاظ جنسیت و موقعیت جغرافیایی، ورود نیروهای کم توان به آموزش و پرورش طی سال‌های گذشته و توزیع نامتقارن نیرو از جمله مشکلات آموزش و پرورش است ضمن اینکه در حال حاضر با کمبود نیرو در بعضی مناطق و تراکم نیرو در دیگر مناطق روبه‌رو هستیم.

*میانگین خدمت معلمان در مناطق کمتر توسعه یافته کمتر از ۵ سال است

فانی با بیان اینکه میانگین خدمت معلمان در مناطق کمتر توسعه یافته کمتر از ۵ سال است، گفت: این مناطق همیشه با معلمان کم تجربه اداره می‌شود.

وی بهسازی نیروی انسانی را یکی از سیاست‌های اتخاذ شده وزارتخانه مطبوعش برشمرد و تأکید کرد: شما مدیران و رؤسا عملاً مجری این سیاست‌ها هستید ضمن اینکه ذیل بهسازی و ساماندهی منابع انسانی، سیاست‌ پذیرش نیرو از بوم برای بوم را برگزیده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: سال‌ها نیروها از منابع توسعه یافته برای مناطق کمتر توسعه یافته انجام می‌شد و بعد از ۳-۲ سال این نیروها به مناطق خود می‌رفتند اما ۳-۲ سالی است که پذیرش در دانشگاه فرهنگیان از بوم برای بوم صورت می‌گیرد که اگر این موضوع ادامه پیدا کند در آینده به تعادل و توازن نیرو خواهیم رسید.

فانی، سیاست بعدی آموزش و پرورش را توسعه مشارکت برشمرد و یادآور شد: کاملاً حس می‌کنیم آموزش و پرورش از توان یک وزارتخانه خارج است چرا که ۴۰ میلیون مخاطب شامل ۱۳ میلیون دانش‌آموز، یک میلیون معلم و ۲۶ والدین دانش‌آموز دارد و همه آحاد جامعه با آن در ارتباط هستند و آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک حاکمیت و ملت است.

وی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش متعلق به وزارت آموزش و پرورش نیست و اداره آن باید با مشارکت همگان صورت گیرد، تصریح کرد: دولت در این ۳ سال حدود ۸۲ درصد بودجه مصوب آموزش و پرورش را افزایش داده است و بودجه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ رشدی معادل ۸۲ درصد داشته است در حالیکه همه ما از کسری بودجه و امکانات رنج می‌بریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دولت‌ها هر چقدر به آموزش و پرورش کمک کنند، باز نیازهای انباشته آموزش و پرورش ایجاب می‌کند تا از منابع غیر دولتی نیز بهره ببریم، تأکید کرد: توسعه مشارکت در آموزش و پرورش یکی از سیاست‌های جدی بود که دنبال کرده‌ایم.

فانی با اشاره به مشارکت این وزارتخانه با سایر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی متذکر شد: تفاهم‌نامه‌هایی در این خصوص امضا شده است ضمن اینکه استفاده از توان شوراهای آموزش و پرورش مناطق به استفاده از مشارکت معلمان، اولیاء و مردم و توسعه مدارس غیر دولتی در مجموع ذیل توسعه مشارکت‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه ارتقای مدیریت آموزشگاهی از سیاست‌های جدی آموزش و پرورش است، گفت: می‌دانیم اگر یک مدیر خوب در رأس مدرسه باشد با ثابت بودن دانش‌آموز، نیروی انسانی و فضا و تجهیزات باعث ارتقای مدرسه می‌شود.

* به جای فعال کردن مدرسه، ادارات را فعال کرده‌ایم 

وزیر آموزش و پرورش توصیه کرد: تلاش کنید بهترین‌ها را به عنوان مدیر مدرسه انتخاب کنید؛ مدیر مدرسه توانمند با انگیزه و با اختیارات کافی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

فانی تأکید کرد: به جای فعال کردن مدرسه، ادارات را فعال کرده‌ایم و به جای اینکه مدرسه مشکل دانش‌آموز را حل کند این ادارات هستند که می‌خواهند این کار را کنند؛ باید کار را به مدارس واگذار کنیم و ارتقای مدیریت آموزشگاهی یکی از سیاست‌های جدی ما است.

وی بیان داشت: در دوره ابتدایی طرح تدبیر و طرح تعالی مدرسه را نیز در دوره ابتدایی و متوسطه دنبال شد اما باید اینها گسترش یابد و رئیس منطقه آموزشی باید یقین کند اگر مدیر مدرسه قوی‌ داشته باشد توانایی حل مشکلات را دارد.

* بخشنامه را به نصف کاهش دادیم

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع هدایت تحصیلی تأکید کرد: اگر مدیران و مشاوران خوب در میدان بودند، در این خصوص مشکلات کمتری داشتیم.

فانی با اشاره به اینکه سیاست دیگر آموزش و پرورش در دولت یازدهم تمرکز زدایی است، گفت: آموزش و پرورش به شدت سازمان متمرکزی است؛ سال گذشته بخشنامه‌هایی که وزارتخانه باید به استان‌ها ارسال کند را به نصف کاهش دادیم که این باید باز هم کاهش یابد؛ البته با این مشکل مواجه هستیم که نه حاضر هستیم اختیارات را از دست بدهیم و نه رده پایین‌تر از ما حاضر به گرفتن اختیارات است.

فانی خاطرنشان کرد: در آموزش نوین عادت کردیم از مرتبه بالا بخشنامه بیاید اما تمرکز زدایی باعث نوآوری و رشد خلاقیت شده و تمرکز گرایی جلوی خلاقیت را می‌گیرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: