معاون فانی:

ایرادهای آیین‌نامه هدایت تحصیلی یرای سال آینده رفع می‌شود

کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از رفع ایرادهای آیین‌نامه هدایت تحصیلی برای سال آینده خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اظهار داشت: آیین‌نامه هدایت تحصیلی اسفند ماه ۹۴ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و از اردیبهشت ماه سال ۹۵ با امضای رئیس‌جمهور به همه استان‌ها ابلاغ شد که باید به دقت اجرا شود البته پس از تصویب نظام جامع هدایت تحصیلی که در حال تدوین است، جایگزین آن خواهد شد.

وی افزود: پس از اجرای آیین‌نامه هدایت تحصیلی، به دلیل عدم توجیه و تبلیغات مناسب و دیر ابلاغ شدن آن، حرف و حدیث‌هایی پیش آمد که ما برای سال آینده از مهر ماه دوره‌های آموزشی را برای همه اقشار آموزش و پرورش برگزار می‌کنیم و در سامانه هدایت تحصیلی نیز اشکالات جزئی وجود که برای سال آینده برطرف می‌کنیم.

کفاش ادامه داد: رئیس‌جمهور در یک حرکت هوشمندانه خطاب به وزیر گفت نباید در هدایت تحصیلی اجبار باشد و مقررات وفق مصوبات قانونی پیگیری شود که به دستور وزیر بین یک تا ۵ درصد در زمینه هدایت تحصیلی انعطاف به وجود آمد.

وی ادامه داد: آیین‌نامه هدایت تحصیلی بر ۴ مبنای استعداد، رغبت، نیاز و امکانات ساماندهی شد؛ سال آینده آزمون‌هایی که بومی شده با نظر معلمان، مشاوران، والدین و دانش‌آموز به صورت برنامه‌ریزی شده و دقیق انجام خواهد شد. همه همکاران و روسای مناطق باید مدافع هدایت تحصیلی باشند زیرا بر اساس نیاز و امکانات و توزیع متوازن برنامه ریزی شده است.

کفاش اضافه کرد: ما با بررسی امکانات و نیاز آینده کشور، مصلحت می دانیم که هدایت تحصیلی به صورت توزیع متوازن اجرا شود. نباید مبنای هدایت تحصیلی تنها میل و خواسته والدین باشد زیرا در این صورت امکانات و توزیع نیروی انسانی بر هم خواهد خورد.

وی گفت: در زمینه پایه ششم چون بدون آزمایش و به صورت یکباره اجرا شد، ما همواره با کمبودها و مشکلاتی روبه‌رو بودیم اما اگر به صورت مرحله‌‌ای و جزئی اجرا می‌شد چنین مشکلاتی پیش نمی‌آمد و اکنون پایه ششم آن سال به پایه نهم رسیده است و موظفیم آنها را در پایه دهم استقرار دهیم.

کفاش تصریح کرد: ما باید هدایت تحصیلی را با توجه به اشکالاتی که دارد با حوصله وصبر انجام دهیم و اختیاراتی را به مدیران مناطق با توجه به دستور رئیس جمهور برای انعطاف داده‌ایم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: