۱۱ مرد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۵

کرباسیان: در سه ماهه اول امسال صادرات صنایع معدنی کشور به هفت میلیارد دلار رسید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توازن رنجیره تولید فولاد کشور در دولت یازدهم تنظیم شد و امیدواریم در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد کشور به ۵۵ میلیون تُن برسد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کرباسیان روز سه شنبه در آیین افتتاح سه پروژه سولفورزدایی از فولاد مذاب، واحد آب دمین و بریکت سازی فولاد مبارکه اصفهان، یکی از شاخص های مهم در توسعه هر کشور را تولید و مصرف فولاد دانست و افزود: در سه ماهه اول امسال صادرات صنایع معدنی کشور به هفت میلیارد دلار رسید.
وی گفت: سال گذشته صادرات فولاد کشور به چهار میلیون تن رسید، در حالی که بازار جهانی وضعیت خوبی نداشت اما ما توانستیم فولاد را به کشورهای اروپایی صادر کنیم.
کرباسیان با بیان اینکه قیمت تمام شده، بهره وری و کیفیت سه عامل مهم در صادرات فولاد محسوب می شود، گفت: دولت یازدهم توجه ویژه ای به بخش صنعت و معدن دارد و صنعت و معدن بعنوان یکی از اولویت های اصلی این دولت است.
معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت تأکید کرد: فولاد مبارکه در دو سال گذشته در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشته و افتتاح پروژه های ایستگاه سولفورزدایی از فولاد مذاب، تولید آب دمین و بریکت سازی از مهمترین پروژه های حوزه صنعت و معدن کشور است که چند صد میلیون دلار ارزش افزوده بدنبال دارد و تولید ملی را افزایش می دهد.
وی افزود: افتتاح و بهره برداری از این سه پروژه در راستای اهداف و رهنمودهای مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.
کرباسیان گفت: افزایش بهره وری، استفاده از فناوری های روز دنیا و توجه به پژوهش باید در دستور کار همه صنایع قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ۲ درصد از آب کشور در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، تاکید کرد: امروز آب به یکی از چالش های اساسی در جهان تبدیل شده است و باید به سمت صرفه جویی بیشتر در این زمینه حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه فولاد مبارکه از یک طرف مشکلاتی را در زمینه آلودگی هوا، حمل و نقل و… برای مردم شهرستان مبارکه ایجاد کرده است، گفت: اما از طرف دیگر با تولید ۵۰ درصد از فولاد کشور به محور توسعه و اقتصاد کشور تبدیل شده است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه امروز معضل بیکاری در کشور وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به وجود مجتمع فولاد مبارکه باید آمار بیکاری در این شهرستان خیلی پایین تر از سایر نقاط کشور باشد.
سه پروژه بزرگ صنعتی امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در مجتمع فولاد مبارکه به بهره برداری رسید.
سه پروژه افتتاح ایستگاه واحد سولفور زدایی از فولاد مذاب، واحد بریکت سازی و پروژه تولید آب دمین یا آب مقطر در مجموع با هزینه ۶۵۰ میلیارد ریال و ۱۴میلیون و ۷۰۰هزار یورو به بهره برداری رسیده است.
افتتاح ایستگاه سولفور زدایی با هدف تهیه فولاد تمیز با کاهش میزان سولفور به ۱۰ پی پی ام در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و تهیه قطعات کششی عمیق خودرو و ساخت بدنه کشتی مصرف دارد.
احداث واحد بریکت سازی نیز با هدف جمع آوری ریزدانه های آهن اسفنجی و تبدیل بریکت برای استفاده در کوره های قوس فولادسازی و همچنین کاهش آلودگی زیست محیطی به بهره برداری رسیده است.
همچنین پروژه تولید آب دمین برای تامین آب خالص که در ردیف طرح های توسعه فولاد به شمار می رود نیز امروز به بهره برداری رسید.
فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.
این مجتمع با سهم بیش از ۵۰ درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است.
مجتمع فولاد مبارکه واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان دارای ۳۵ کیلومتر مربع وسعت و ۱۷ کیلومترمربع سالن تولید است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: