یزدانی: ۶۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور زیانده هستند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان سال جاری ۱۰ هزار واحد و بنگاه صنعتی راکد در کشور احیا و فعال می شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی یزدانی دوشنبه شب در مراسم معرفی مدیرعامل جدید شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در مشهد افزود: طبق تکلیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به این وزارتخانه، باید هفت هزار و ۵۰۰ بنگاه و واحد صنعتی راکد و زیر ظرفیت تا پایان سال احیا و فعال شود که با اقدامات انجام شده این تعداد به ۱۰ هزار واحد افزایش خواهد یافت.
وی اظهارکرد: همچنین ۲هزار واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد نیز تا پایان سال در کشور به بهره برداری می رسد.
او با اشاره به فعالیت ۹۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور گفت: از این تعداد به ۷۸۰ شهرک در حال واگذاری زمین در قالب حق بهره برداری هستیم.
یزدانی افزود: هم اکنون دست کم در ۱۲ استان کشور افرادی بدون قرارداد زمین را تصرف و در آن کارخانه ساخته اند که بخشنامه هایی برای ساماندهی این موارد صادر و ابلاغ شده است.
وی با بیان این که طی سال های اخیر حدود چهار هزار میلیارد ریال جریمه برای صنعتگران شهرک های صنعتی کشور به خاطر پرداخت نکردن به موقع اقساط اعمال شده بود، اظهارکرد: با هدف حمایت دولت از صنایع، در سال جاری ۹۰ درصد این جریمه ها مشمول بخشودگی شده و ۱۰ درصد دیگر نیز به مدت یکسال تقسیط شد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور ادامه داد: همچنین در راستای حمایت دولت از بخش صنعت و تولید، امسال هیچ افزایش قیمت در ۵۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی کشور اعمال نشد.
وی با بیان اینکه ۶۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور زیانده هستند، گفت: مانعی در وزارت صنعت برای توسعه سرمایه گذاری وجود ندارد.
او افزود: هم اکنون در خراسان رضوی ۴۵ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب وجود دارد که در ۳۷ناحیه آن زمین در قالب انتفاع واگذار می شود.
یزدانی گفت: همچنین در این استان بیش از ۲ هزار و ۲۷۳ بنگاه صنعتی دارای پروانه بهره برداری هستند.
وی ادامه داد: تعداد طرح های صنعتی دارای جواز تاسیس در کشور به بیش از ۹۸ هزار و ۷۵۱طرح می رسد که سهم خراسان رضوی از این تعداد حدود هفت هزار طرح صنعتی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکیدکرد: اگر سرمایه گذار مایل به سرمایه گذاری برای ایجاد واحد صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور باشد از تسهیلات خاصی بهره مند خواهد شد که تخفیف ۵۰ درصدی حق انتفاع در نواحی و شهرک های صنعتی از جمله این تسهیلات است.
وی با بیان این که مجلس شورای اسلامی نیز در کنار دولت باید از توان خود برای رونق صنعت استفاده کند، گفت: مجلس با توان قانونی خود می تواند بسیاری از موانع پیش روی تولید را با طرح های ۲ فوریتی حل کند.

منبع: شاتا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: