فانی: هزینه هر روز تحصیلی ۱۵۰ میلیارد تومان است

فانی، وزیر آموزش و پرورش: این ننگ است که پس از ۳۷ سال، بیسواد در کشور داریم./ بودجه آموزش و پرورش قریب به ۳۱ هزار میلیارد تومان است و اگر ۲۰۰ روز آموزشی داشته باشیم، هزینه هر روز ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد شد./ لایه‌های مدیریت در مناطق آموزش و پرورش باید ارتقا پیدا کند./ در حال حاضر یک‌سوم فضاهای آموزشی کشور استاندارد نیست./ زیرنظام‌های سند تحول در حال آماده‌سازی است و بعد از آن نقشه راه سند را اصلاح می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در اختتامیه سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اظهار داشت: یکی از اهداف برگزاری اجلاس سی و سوم آموزش و پرورش، ارزیابی وضعیت کنونی و چالش‌ها و مشکلات بود.

وی افزود: دومین موضوع، مروری بر عملکرد گذشته آموزش و پرورش و دلایل انجام و بررسی فرصت‌ها و تهدیدها بود؛ سومین دلیل نیز آمادگی بیشتر برای استقبال از بهار تعلیم و تربیت و آمادگی برای اجرای سند تحول در برنامه ششم توسعه است.

فانی با بیان اینکه مصوبه‌ای از سوی دولت داریم که مبنای کار آموزش و پرورش، سند تحول آموزش و پرورش است، گفت: اجرای متوازن فعالیت‌های سند تحول از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در راستای اجرایی شدن سند در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: زیرنظام‌های سند تحول در حال آماده‌سازی است و بعد از آن نقشه راه سند را اصلاح می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون نیاز به ارتقای کیفیت مدارس دولتی داریم، گفت: مدیریت بهینه و افزایش بهره‌وری در راستای اقتصاد مقاومتی است و نیاز داریم بهره‌وری در آموزش و پرورش افزایش یابد. همچنین ارتقای برنامه درسی یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشت.

وی با بیان اینکه توسعه عدالت آموزشی، پرورشی و ورزشی از دیگر راهبردهای آموزش و پرورش است، افزود: توسعه و تجهیز محیط یادگیری نیز موضوع مهمی است. در حال حاضر یک‌سوم فضاهای آموزشی کشور استاندارد نیست و باید تلاش کنیم در طول برنامه ششم توسعه، این یک‌سوم فضا را استاندارد کنیم.

فانی، ارتقای راهبری و مدیریت در آموزش و پرورش را موضوع مهم عنوان کرد و ادامه داد: لایه‌های مدیریت در مناطق آموزش و پرورش باید ارتقا پیدا کند؛ ضمن اینکه ارتقای منابع انسانی راهبرد دیگری است که باید به آن توجه داشت.

وی با اشاره به چالش‌های پیش‌روی نظام تعلیم و تربیت رسمی گفت: تغییر و تحولات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، تغییر ارزش‌های فرهنگی جامعه، سرعت تغییرات ناشی از پیشرفت‌های جدید ارتباطی و اطلاعاتی، افزایش ضریب نفوذ رسانه‌های نوپدید، گستردگی آموزش و پرورش در دورافتاده‌ترین نقاط، تعارض و ناهماهنگی سیاست و برنامه‌های تربیتی دستگاه‌های فرهنگی با نظام تربیت رسم، تجاری شدن آموزش و پرورش و تربیت همه جانبه و تقلیل کارکردهای آموزش و پرورش و افزایش تقاضای اجتماعی برای دریافت تعلیم و تربیت با کیفیت از چالش‌های آموزش و پرورش محسوب می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش، آینده پژوهی، آینده نگری و آینده نگاری را بحث جدی در آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: دانش‌آموزی که اکنون وارد کلاس اول می شود، ۱۲ سال آینده وارد جامعه و یا دانشگاه خواهد شد که باید برنامه‌ریزی خوبی برای آنها انجام داد.

وی به الزامات آموزش و پرورش در آینده‌نگری اشاره و اظهار کرد: نیاز به اطلاعات، نیاز به کلاس‌های با نشاط، نیاز به منابع کافی، نیاز به تغییر و انتخاب دقیق، نیاز به سرعت عمل و چالاکی، نیاز به تقلید و تقویت و آموزش رسانه‌ای و نیاز به آینده پژوهی از الزامات آموزش و پرورش است.

فانی در خصوص تولید کتاب‌های درسی گفت: ۱۳۰ میلیون جلد کتاب درسی آماده توزیع است و از ۱۵ شهریور ماه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد تا آنها اول مهر با کتاب و برنامه به کلاس درس بیایند.

وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: امسال بودجه آموزش و پرورش قریب به ۳۱ هزار میلیارد تومان است و اگر ۲۰۰ روز آموزشی داشته باشیم، تقسیم این عددد ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد شد و به این معنی است که یک روز آموزشی هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان دارد.

وی توصیه‌هایی در خصوص بازگشایی مدارس به مدیران آموزش و پرورش داشت و گفت: شرایط برای آغاز زنگ مهر فراهم شود و تلاش کنید روز سوم مهر، مدارس با شکوه بازگشایی شود؛ استقرار مطلوب پایه دهم، آموزش معلمان، نظارت بر هدایت تحصیلی، نظارت بر توزیع کتب درسی، توجه به پژوهش‌سراها، توجه به نظام جامع برنامه‌ریزی، توجه به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توجه به کودکان با نیازهای ویژه، توجه به طرح شهاب، اهتمام اقامه نماز جماعت، توجه به مدارس علوم اسلامی، حمایت از خیرین و مدارس خیر ساز، حمایت از مدارس غیردولتی و حمایت از دارالقرآن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص وجود بیسواد در جامعه اظهار کرد: این ننگ است که پس از ۳۷ سال، بیسواد در کشور داریم؛ خواهش می‌کنم به مدارس بگویید اولیای بیسواد را شناسایی و داخل مدرسه برای آنها کلاس برگزار کنید، زیرا مشکل اعتباری هم نداریم.

وی در خصوص انجام سرشماری نفوس و مسکن سال جاری خاطرنشان کرد: درخواست از آموزش و پرورش جهت همکاری برای سرشماری سال ۹۵ شده است و یکی از روش‌های امسال از طریق الکترونیکی است و می‌توانیم همکاران و خانواده‌های آنها از طریق مدرسه سرشماری کنیم.

فانی تصریح کرد: سامانه‌های جدا از هم در آموزش و پرورش مشکل ایجاد کرده است و در تلاش هستیم این سامانه‌ها را به یکدیگر ارتباط دهیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: