هاشمی رفسنجانی:

دانش‌آموزان باید به خارج بروند تا علم را آموزش ببینند

هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: دانش‌آموزان را برای تحصیل به خارج از کشور بفرستید تا علم را آموزش ببینند حتی پیامبر اکرم هم فرمود برای فراگیری علم به چین بروید.

به گزارش عیارآنلاین، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در سی‌و‌سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش کشور در سالن اجلاس سران درباره جایگاه عالِم اظهار داشت: طبق آیه «إِنَّمَا یخْشَی‌اللّه مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ» تنها علما هستند که در مقابل خدا تواضع می‌کنند.

وی افزود: خشیت، خضوعی است که انسان در مقابل عظمت خداوند و آفرینش دارد و خداوند در قرآن می‌فرمایند که این خشیت تنها مخصوص علما است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در زبان عوام، علما کسانی هستند که در گذشته دور معمولا وقتی جهل سراسر دنیا را گرفته بود، به عنوان اشخاصی که از گروه‌های دینی به رفع شبهات می‌پرداختند، امروز معلمان نقطه کانونی آموزش و پرورش هستند و باید روحیه معلمی خود را حفظ کنند چرا که این راه همان راه واقعی انبیاء است.

هاشمی با استناد به حدیث پیامبراکرم «العلم علمان، علم الادیان و علم الابدان» اذعان کرد: این اشتباه است که عده‌ای می‌گویند مفهوم این حدیث فقط علوم پزشکی و علوم دینی است؛ علوم ابدان شامل علومی می‌شود که راز طبیعت، خلقت و بشریت را برای ما مشخص می‌کند و علوم دینی هم از سرچشمه علم اللهی نشات می‌گیرد، اتحاد این دو علم موجب سعادت بشریت می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نقش معلمان در تربیت انسانها خاطرنشان کرد: انسان موجودی است که تمامی جهان را تسخیر خود می‌کند و خداوند پس از خلقتش خود را تحسین کرد و حال ،معلمان نقش آموزش و تربیت چنین آفریده‌ای را دارند که باید به خود افتخار کنند.

هاشمی تصریح کرد: من تعجب می‌کنم از کسانی که می‌گویند دانش‌آموزان را برای تحصیل به خارج از کشور نفرستید، باید به خارج بروند تا علم را آموزش ببینند حتی پیامبر اکرم هم فرمود برای فراگیری علم به چین بروید.

وی درباره آثار برجام در کشور گفت: از حرکات برجسته دولت آقای روحانی این بود که با برجام، تحریمهای طوفانی، خطرناک و کشنده را از جلوی پای ما برداشت و من از کسانی که می‌گویند برجام مانند سم مهلکی است، ابراز شگفتی می‌کنم چون در گذشته قطعات هواپیمایی نداشتیم که الان به لطف برجام به این مسائل دست پیدا کردیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به معلمان اظهار کرد: من از شما مدیران و معلمان خواستارم تا آثار برجام و ابعاد مختلف این موضوع و اینکه برجام مانند سهم مهلکی نیست را برای دانش‌آموزان تشریح کنید.

هاشمی در انتقاد از مخالفان برجام گفت: عده‌ای سعی می‌کنند با هوچی‌گری، مردم را گول بزنند و تحریمها را نعمت خدادادی بدانند اما همین اشخاص با روحیه‌ای که به آن انقلابی‌گری می‌گویند سبب شدند که عربستان با ما قطع رابطه کند و نتوانیم به حج برویم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به برخی از وحشی‌گری‌ها توسط گروه‌های به ظاهر اسلامی گفت: صبحها که من اخبار دنیا را می‌بینم از گوشه و کنار دنیای اسلامی دعواها و آدمخواری و وحشی‌گریها وجود دارد که همه‌شان فکر می‌کنند کار خوبی می‌کنند، گروه‌هایی مانند داعش با عملیات انتحاری تعداد زیادی خانوار را عزادار می‌کنند و با این تفکر که این حرکت، عملی است که رضایت خداوند و انبیاء را در بر دارد، طبق صحبت یکی از این اشخاص آنها نفرات خود را از کودکی با وعده‌هایی مثل توصیف حورالعین‌ها و قلمان‌ها فریب می دهند تا در آینده عملیات انتهاری انجام دهند؛ اگر ما بتوانیم اسلام را درست به مردم بفهمانیم جامعه به سعادت می‌رسد و این کاری است که نه حوزه و نه نظام آموزشی نتوانسته آن را به درستی انجام دهد.

وی به وجود دو پیامبر درونی و بیرونی برای انسان اشاره‌ و خاطرنشان کرد: انبیا و عقل دو پیامبر هستند که ما را هدایت می‌کنند هیچ انسانی حتی انبیا به نقطه‌ای نرسیدند که همه چیز را بدانند، اگر مسلمان واقعی باشیم و در مسیر قرآن حرکت کنیم، حق نداریم ملتی گرفتار دیگران باشیم؛ خداوند به ملائکه می‌فرمایند می‌خواهم در زمین خلیفه‌ای خلق کنم، ما در تمام موجودات کسی را نداریم که استعداد بی‌پایان مثل انسان داشته باشد کسی که خصوصیات تفکر و تکلیف و اختیار را داشته باشد باید بدانیم وقتی فهمیدیم این اختیار را داریم که راهمان را انتخاب کنیم و ملائکه این طور نیستند.

هاشمی با بدهکار دانستن دنیای غرب نسبت به اسلام درباره دانشگاه جندی شاپور گفت: در ایران ترکیبی وجود داشت از بزرگانی که با حکومتهای جبار خود نمی‌ساختند و از همه تفکرها در آنجا تدریس می‌کردند و همه اینها در زمان منصور دوانیقی به بغداد منتقل شد در ادامه آنها دارالترجمه تشکیل دادند و آثار تمدنها را ترجمه کردند؛ قرن سوم دانشمندان با تحقیقات و پژوهش چنان آثار گذشته را ارتقا دادند که در قرن چهارم بزرگترین تمدن بشریت در مرکز تمدن اسلامی شکل گرفت.

وی افزود: یکی از امتیازاتی که در برجام گرفتیم و هنوز جامعه آن را نمی‌‎داند دانشی است که مصداق “و سخر الشمس و القمر” است؛ مسئله گداخت هسته‌ای و هیتر است، تا‌کنون از شکافت هسته‌ای بحث می‌شد که انرژی برق از آن تولید می‌شود ولی آنچه در چرنوبیل و اخیراً در ژاپن اتفاق افتاده نشان داد، بشریت به دنبال آن است از قدرت درون ذرات به گونه‌ای استفاده کند که خطر نداشته باشد، همان عملی که در خورشید اتفاق می‌افتد، ذرات به جای منفجر شدن، جوش می‌خورند و حرارتی تولید می‌شود که میلیونها مایل آن طرف‌تر را جمع می‌کند؛ این موضوع به تازگی وارد حوزه تحقیقات بشر شده و این مثال را برای آن می‌آوریم که می‌خواهیم خورشید را روی زمین بیاوریم این موضوع در برجام گنجانده شده است ولی در مقابل بعضی محدودیت‌هایی که ما پذیرفتیم، آنها پذیرفتند که ما جزء جمعیت هیتر شویم که مجموع هفت کشور جهان است و در حال حاضر نیروگاهی در فرانسه در دست ساخت دارند که به تحقیق و پژوهش و تولید انرژی از طریق گداخت هسته‌ای می‌پردازد ما توانستیم به این گروه هفت نفره اضافه شویم.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر به این نتیجه برسیم که حرارت و نور سالم از ذراتی که موادش از آب دریا است به دست می‌آید، یک بطری آب دریا می‌تواند انرژی، حرکت ماشین به اندازه ۳۰ هزار کیلومتر را تامین کند همچنین دکتر صالحی و دکتر سیاری و یکی از اساتید دانشگاه آزاد از این مرکز فرانسوی بازدید کردند و دو پیشنهاد به ایران ارائه شد؛ اول اینکه به ما گفتند می‌توانید با پرداخت مبلغی عضو شوید و باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری کنید و نکته دوم این است که آنها صنایع ما را بررسی کردند و گفتند ما ساخت آنها را به شما سفارش می‌دهیم و آن را به حساب بدهی‌تان می‌‌گذاریم البته هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکرده‌ایم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به حاضران در جلسه گفت: سعی کنید از بچه‎ها هر گونه که می‌توانید محافظت کنید چون اینها گلهایی هستند که زود پژمرده می‌شوند باید به پرورش اهمیت دهید اگر آموزش و پرورش راه درست را در پیش بگیرند، حاصل آن انسان نمونه است البته ما الان هم نمونه هستیم و در جهنمی که در اطرافمان شکل گرفته مردم می‌توانند در آرامش زندگی کنند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: