همکاری ایران و آلمان برای تولید موتورهای ۳سیلندر

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت ماهله آلمان با هدف انتقال تکنولوژی تولید موتورهای برتر دنیا به کشور، قرارداد طراحی و تولید خانواده ای از موتورهای سه سیلندر امضا کردند.

به گزارش عیارآنلاین، از آنجا که رویکرد صنعت خودروی جهان به سمت استفاده از موتورهای سه سیلندر توربو شارژ با قدرت بیشتر همزمان با مصرف سوخت و میزان آلایندگی کمتر حرکت کرده، این قرارداد همکاری دو جانبه به امضا رسیده است.
موتورهایی که براساس این قرارداد ۵ هزار میلیارد ریالی، طراحی و تولید خواهند شد، ۱۲۰ تا ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۲۸۵ نیوتن بر متر گشتاور و از نظر آلایندگی نیز دست کم استانداردهای یورو ۶ را خواهند داشت. مصرف سوخت ۴٫۷ لیتر در یکصد کیلومتر در واحد محصول و در سبد تولید محصولات به ۴ لیتر در یکصد کیلومتر کاهش پیدا خواهد کرد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در مراسم امضای این قرارداد با بیان اینکه طراحی و تولید این موتور فاصله تکنولوژیکی صنعت خودرو کشور با خودروسازان برتر جهانی را پوشش خواهد داد، افزود: در این پروژه مشترک خانواده ای از موتورها با ۴ موتور تولید خواهد شد که در حد بالایی از تولیدات آینده گروه صنعتی ایران خودرو را پوشش خواهد داد.
«هاشم یکه زارع» افزود: این موتورها با تکنولوژی برتر جهانی تولید می شوند و قرارداد به گونه ای اجرا خواهد شد که انتقال فناوری و تکنولوژی به صورت کامل انجام شود و طراحی موتورهای دوم تا چهارم نیز توسط متخصصان گروه صنعتی ایران خودرو صورت می گیرد.
وی ادامه داد: فرآیند طراحی و تولید این خودرو ۳۰ تا ۳۳ ماه پیش بینی شده و پس از پایان مرحله طراحی و تولید آزمایشی، تولید انبوه با تیراژ ۳۵۰هزار موتور در سال آغاز خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو کاهش زمان توسعه محصول از ۴۶ ماه به ۳۰ ماه را از جمله ویژگی های این قرارداد همکاری ذکر کرد و گفت: ۵۷ میلیون یورو از رقم کل پروژه، توسط مهندسان و کارشناسان ایران خودرو انجام خواهد شد.
یکه زارع یادآور شد: مشخصات عملکردی موتور پیشنهاد شده با نیازهای گروه صنعتی ایران خودرو در نقشه راه کاملا مطابقت دارد، ضمن اینکه برخی از مشخصات عملکردی این موتور مثل توان، گشتاور و مصرف سوخت در مقایسه با موتورهای مورد استفاده رقبا بسیار پیشتر و مطلوب تر است.
به گزارش ایرنا، شرکت ماهله یکی از ۲۰ شرکت برترطراحی قوای محرکه خودرو و بزرگترین شریک توسعه قوای محرکه درجهان به شمار می رود. این شرکت دارای ۷۵ هزار نیروی کار و بیش از ۱۷۰ سایت تولیدی در کل دنیا است.این شرکت خدمات مهندسی خود را در کشورهای مختلفی از جمله آمریکا، آلمان، برزیل و انگلیس ارایه می کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: